Verta keskellä kuukautiskiertoa??

Elikkäs mulla todettiin virtsatientulehdus ja todennäköisesti myös hiiva (vastaus tulee huomenna)... Sain antibioottikuurin. Mutta onkohan ihan normaalia että keskellä kiertoa tuli verta, aivan kuin menkat olis alkaneet? Sitä tuli hieman myös seuraavana päivänä mutta sitten se loppui. Kävin kyllä terveyskeskuksessa ja mainitsivat jostain tulehduksesta, raskaudesta ja keskenmenneestä raskaudesta, mutta lopulta lähettivät vain klamydia-testiin (mikä ei todellakaan ole minun kohdallani mahdollista). Onko kellään samanlaisia kokemuksia?
Niin ja mä käytän Yasmin-pillereitä, mutta lopetin ne eilen, koska jos mulla on pieninkään mahdollisuus että olisin raskaana niin eihän niitä saa syödä.. Niitä pillereitä olen käyttänyt useamman vuoden eikä ikinä ole ollut tiputteluvuotoa, joten siitäkään ei verenvuoto varmaan johdu, varsinkaan niin suuri määrä.. pelottaa :(
3681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pillerit voivat kyllä aiheuttaa vuosienkin käytön jälkeen ylimääräistä vuotoa. Taisit ylireagoida tuon lopettamisen kanssa. Itsellä johtui sama asia nimenomaan pillereistä, tosin vuoto jatkui pidempään.

Myös sekin on normaalia, että keskellä kiertoa tulee vähän verta. Kutsutaan ovulaatiovuodoksi, mikäli siihen samaan kohtaan sattuu. Oletan kuitenkin, että se olisi jatkuvampi ilmiö, eikä ilmaannu yllättäen. Saatan olla väärässä.

Mutta kuten terveyskeskuksessa sanottiin, voi johtua tulehduksesta, raskaudesta tai keskenmenosta. Jos voit olla raskaana, sinulla voi ihan yhtä hyvin olla klamydia (eli voinemme olettaa sinun harrastaneen seksiä). Parhaimmatkin kumppanit voivat joskus tehdä typeryyksiä.

Nyt sinulla onkin sitten luvassa ongelmia kun lopetit pillerit noin yllättäen. Kannattaa keskustella asiasta lääkärin kanssa.

Äänestä
  • ... kun se ei voi olla klamydia, niin kuin jo sanoin. Siitä ei ole pitkä aika kun se viimeksi testatiin eikä mitään ollut ja tässä välissä sitä ei kumpikaan ole mistään myöskään hankkinut. Joten se on poissuljettu mahdollisuus. Eikä klamydia tietääkseni mitään menkkojen kaltaista vuotoa aiheuta.

    Pilleripakkauksessakin lukee että jos pillereitä on käyttänyt pidemmän aikaa (minun tapauksessani useamman vuoden) ei tiputtelu ym. vuoto ole normaalia. Ja sitä vuotoa tuli taas aamulla, tällä kertaa vatsakivun kera. Taas aivan kuin menkat, mutta niitten pitäisi alkaa vasta viikon päästä (aina ovat tulleet ajallaan).

    En kadu yhtään että lopetin pillerit, ne voi kuulemma lopettaa ihan milloin vaan. Aion joka tapauksessa vaihtaa merkkiä sopivampiin jos sellaiset löytyy.

    Äänestä

  • -sss- kirjoitti:

    ... kun se ei voi olla klamydia, niin kuin jo sanoin. Siitä ei ole pitkä aika kun se viimeksi testatiin eikä mitään ollut ja tässä välissä sitä ei kumpikaan ole mistään myöskään hankkinut. Joten se on poissuljettu mahdollisuus. Eikä klamydia tietääkseni mitään menkkojen kaltaista vuotoa aiheuta.

    Pilleripakkauksessakin lukee että jos pillereitä on käyttänyt pidemmän aikaa (minun tapauksessani useamman vuoden) ei tiputtelu ym. vuoto ole normaalia. Ja sitä vuotoa tuli taas aamulla, tällä kertaa vatsakivun kera. Taas aivan kuin menkat, mutta niitten pitäisi alkaa vasta viikon päästä (aina ovat tulleet ajallaan).

    En kadu yhtään että lopetin pillerit, ne voi kuulemma lopettaa ihan milloin vaan. Aion joka tapauksessa vaihtaa merkkiä sopivampiin jos sellaiset löytyy.

    Tuollainen välivuoto voi johtua tulehduksesta, mutta yleensä se ei tällöin lakkaa, vaan jatkuu kunnes menee lääkäriin. Sinullahan tuo vuoto kesti vain pari päivää. Tällöin se viittaa ns. ovulaatiovuotoon, eli ihan normaalia, joskin useimpia kuukausia jatkuessaan kiusallista.
    Kyse voi olla myös keskenmenosta, ja voi olla että olit tullut raskaaksi pillereistä huolimatta. Lääkäri selvittää oliko/onko kyseessä raskaus.
    Saattaa olla myös kyseessä kuukautiset, jotka jostain syystä nyt tulivat viikkoa aikaisemmin, liittyneekö pillereiden lopettamiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-sss- kirjoitti:

Elikkäs mulla todettiin virtsatientulehdus ja todennäköisesti myös hiiva (vastaus tulee huomenna)... Sain antibioottikuurin. Mutta onkohan ihan normaalia että keskellä kiertoa tuli verta, aivan kuin menkat olis alkaneet? Sitä tuli hieman myös seuraavana päivänä mutta sitten se loppui. Kävin kyllä terveyskeskuksessa ja mainitsivat jostain tulehduksesta, raskaudesta ja keskenmenneestä raskaudesta, mutta lopulta lähettivät vain klamydia-testiin (mikä ei todellakaan ole minun kohdallani mahdollista). Onko kellään samanlaisia kokemuksia?
Niin ja mä käytän Yasmin-pillereitä, mutta lopetin ne eilen, koska jos mulla on pieninkään mahdollisuus että olisin raskaana niin eihän niitä saa syödä.. Niitä pillereitä olen käyttänyt useamman vuoden eikä ikinä ole ollut tiputteluvuotoa, joten siitäkään ei verenvuoto varmaan johdu, varsinkaan niin suuri määrä.. pelottaa :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu