blu1 ja matkanmaksu

-eka kerta-

Hei,

Tilasin kotimaan lennon meno-paluu netistä, ja kun kysyttiin luottokortin numeroa, näppäilin siihen Visa Electronini numeron, ja näin ollen kaikki ok. Nyt he ovat ottaneet tililtäni matkani hinnan. Mutta miksi sitten netti sivuilla lukee että visa electron ei käy maksuvälineenä, tarkoittaako se vain kun ollaan jo koneessa.. Huomasin tämän että visa electron ei käy maksuvälineenä vasta matkanvarauksen jälkeen. Eli onko kukaan muu maksanut matkaansa näin, ja se on ok???

7

9758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • electron toimii

      Hei! Visa Electron käy lentolippujen maksuvälineenä, ainakin Sampo-pankin kortti. Itsekin olen useamman kerran sillä varannut niin Blue1, Finnairin, Finncommin, SAS ym. Se toimii kuten tavallinen Visa-luottokortti.

      Matkasi on varattu ja ok, kun olet saanut vahvistuksen ja e-ticketin sähköpostiisi. Sieltä näet varaustunnuksesi (koodin).

      En tiedä, miksi nettisivuillaan aina ilmoittavat Visa Electronin toimimattomuudesta, itselläni se on joka kerta toiminut. Ja kyllä ne sillä ilmoituksella tarkoittavat sitä lentojen varaustapahtumaa ei ostosten tekoa koneessa tms.
      Hyvää matkaa vaan!

    • Visa Electron

      korttini kelvannut,kun yritin maksaa lentolippuani Blue-1/SAS lennolle netillä.Tuli ilmoitus,ettei käy,vaan täytyy käyttää pankkisiirtoa.(ohjeet oheisena)No maksoin kyseisellä tavalla.Soitin aamulla pankkiini ja kysyin,että onko tilitapahtumaa kyseisestä asiasta.Ei näkynyt.Sanoivat,että pankkilla tapahtuu päivitys 3kertaa päivässä.(auki olo aikana.)No sitten iltapäivällä näkyi.Soitin matkatoimistoon ja kysyin samaa asiaa.No ei näkynyt.Pyysivät lähettämään E-maililla maksutositteen heille.Näin tein.Ilmoittivat,että asia ok.(E-mail)

      • kortti...

        Visa Electron ei ole VISA-kortti vaan
        pankkikohtainen pankkikortti jota vain myydään
        Visan nimellä.
        Siksi sen toimivuus eri paikoissa vaihtelee
        pankkikohtaisesti.
        Ja niilläkin pankeilla joiden Electronilla voi
        maksaa netissä pitää se yleensä erikseen aktivoida
        netimaksamiseen.


    • lennolla

      visa electron ei käy maksuvälineenä lennoilla joilla on maksullinen tarjoilu, kuten kotimaan lennoilla.

      • jokke 77

        olen aktivoinut verkkokäytön visa electron korttiini, muttei onnistunut sas lipun maksu.
        kumma ettei sas ole mahdollista maksaa nettipankki tunnuksilla lippua

        kortti nordean visa electron


      • åpoikkk
        jokke 77 kirjoitti:

        olen aktivoinut verkkokäytön visa electron korttiini, muttei onnistunut sas lipun maksu.
        kumma ettei sas ole mahdollista maksaa nettipankki tunnuksilla lippua

        kortti nordean visa electron

        saakeli mitä toimintaa sassilta, nettitunnuksilla eikä electronilla voi maksaa lippua. ps.luottokortit menetetty 90 luvun alussa


      • ttttttttttttttttttttt
        jokke 77 kirjoitti:

        olen aktivoinut verkkokäytön visa electron korttiini, muttei onnistunut sas lipun maksu.
        kumma ettei sas ole mahdollista maksaa nettipankki tunnuksilla lippua

        kortti nordean visa electron

        olen aktivoinut verkkokäytön visa electron korttiini, muttei onnistunut sas lipun maksu.
        kumma ettei sas ole mahdollista maksaa nettipankki tunnuksilla lippua

        kortti nordean visa electron

        ....samaan törmäsin itsekin, on kyl surkea yhtiö


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5317
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3272
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3166
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1605
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe