Kun valitsee talomaaleja tulisiko pohjamaaliksi laittaa vesiohenteista mikäli maalaa pinnan vesiohenteisella?
Kertokaa paras ratkaisu?
Kertokaa paras ratkaisu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
purkin kyljestä tai esitteestä löytyy ohjeet.
Olen tilaamassa taloa ja pitäis tietää ennen sitä!!
..ensin on vesioheinteinen valkoinen pohjamaali ja siinä päällä värillinen vesiohenteinen Akryyli Ula. Hyvin on pysynyt kohta viisi vuotta seinässä. Kannattaa tosin valita sekin alusmaali samaa sävyä kuin päällismaali, niin ei paista sitten myöhemmin ponttien raosta valkoisia viivoja kun puu vähän kutistuu kuivuessaan esim. suorassa auringonpaisteessa. Sitä muuten olen ihmetellyt, että seinissä se Akryyli Ula pysyy ihan hyvin, mutta terassin kaiteet on maalattava joka kesä uudelleen. Miksi ei se niissä sitten pysy, kun seinässä kerran pysyy?
Vaikuttais huonolta maalilta?
Tuota Tikkurilan Ultraa kovasti suosittelevat mut en tiedä sen hyvyydestä?
Se ei varmaan pysy niissä kaíteissa sen takia, kun ne on maalattu joka sivulta. Se on sitä paljon puhuttua puun "hengittämistä". Ehkä muovimaali ei ole kaikkein paras ratkaisu puussa joka maalataan molemmin puolin. Samalla tavalla kuprahtaisi paneleistakin maali jos ne molemmin puolin maalaisi.
Itse päädyin Geveko Oy:n Lappi öljymaaliin ja perustelut ovat seuraavat.
Ostin vanhan talon jonka julkisivut jouduin uusimaan. Talon väriä miettiessäni kävin muutamilta samalla alueella asuvalta kysymässä heidän värisävyään ja maaliaan. Kolme taloa oli maalattu 8-12 vuotta sitten Lappi maalilla ja olivat vieläkin kuin uusia. Yksi oli viisi vuotta sitten maalattu Tikkurilan värillä ja minusta oli taas maalin tarpeessa.
Sävyn valinnassa suosittelen, että ostat vaikka litran purkin haluamaasi väriä ja maalaat pienen alueen jostain, jotta näet värin luonnossa. Itse ainakin vaihdoin sävyä kahdesti tuon tehtyäni.Voi nimittäin ottaa päähän jos sävy onkin ihan pielessä. Vihreä ja sininen varsinkin menevät helposti liian tummiksi.
En tiedä mikä on paras ratkaisu, mutta meitä neuvottiin ainakin maalaamaan öljypohjalla vaikka pintamaali onkin vesiohenteinen.