Kysymystä kissasta

Moikka!
Nyt ensi kertaa joudun kysymään tämmöistä, kun minulla on kissa, 9vuotias. ja nyt pari päivää kissan oikea silmä on rähminyt todella paljon?

En tiedä yhtään mitä sille pitäisi tehdä, puhdistettu on vanupuikon kanssa, mutta riittääkö se?

Mitä siis pitäisi tehdä jos tarvii muuta? Eläinlääkärillä käydä vaiko ostaa apteekista jotain?

Ennen ei siis ole koskaan ollut tuommoista kuin nyt. Joten jos joku kiltti osaisi kertoa...
4264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä sinun kannattaa ensitilassa tilata aika eläinlääkärille. Silmätulehdukset vaativat aina sopivan lääkityksen, kun on vielä pahasti rähmivästä silmästä kysymys.

Jos olisi lievempi, niin saattaisi mennä puhdistamalla silmää kamomilla teellä.

Älä käytä vanupuikkoa koskaan silmän puhdistukseen, vanutuppo tai talouspaperi on parempi.

Äänestä
  • Mutta mitähän se mahtais maksaa? Opiskelijana ei järin varaa ole, mutta tietenkin haluasin sen parantuvan.
    Mutta miten pahaksi tuo voi mennä ilman lääkäriä?

    Äänestä

  • ....viivi.. kirjoitti:

    Mutta mitähän se mahtais maksaa? Opiskelijana ei järin varaa ole, mutta tietenkin haluasin sen parantuvan.
    Mutta miten pahaksi tuo voi mennä ilman lääkäriä?

    apteekista sellainen koirien ja kissojen silmävesi. Mä putsasin sillä kissani silmää kun rähmi, ja parani ihan ok.
    Jos ei sillä parissa päivässä jo auta niin kannattaa viedä lääkäriin.
    Laita sitä nestettä ihan reilusti vanulappuun, ja muista pyyhkiä silmän ulkosyrjästä sisäsyrjään päin. Jos siellä on jotain roskaa/pölyä tms. niin sillälailla tulee ulos.

    Äänestä

Silmätulehdukset vaativat aina nopeasti lääkäriä ja sopivaa lääkettä. Vaikuttaa nopeasti näkökykyyn.
Tietenkin kyseessä voi olla vain roskakin, mutta itse veisin kissan kuitenkin lääkäriin varmuuden vuoksi.
Omalle kissalle silmätulehdukseen määrättiin sitä samaa tippalääkettä kuin ihmisillekin määrätään. En muista nimeä.. O:lla alkaa.
Hinta lääkärissäkäyntiin lääkkeineen oli joku 60e aika hintavalla lääkäriasemalla, eli halvemmallakin voi päästä kaupungin/kunnan ell:llä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


....viivi kirjoitti:

Moikka!
Nyt ensi kertaa joudun kysymään tämmöistä, kun minulla on kissa, 9vuotias. ja nyt pari päivää kissan oikea silmä on rähminyt todella paljon?

En tiedä yhtään mitä sille pitäisi tehdä, puhdistettu on vanupuikon kanssa, mutta riittääkö se?

Mitä siis pitäisi tehdä jos tarvii muuta? Eläinlääkärillä käydä vaiko ostaa apteekista jotain?

Ennen ei siis ole koskaan ollut tuommoista kuin nyt. Joten jos joku kiltti osaisi kertoa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu