Hei! Pitäisi tehdä esteiden tutkinnat... kuulumme molemmat kirkkoon, mutta kirkko häitä emme kuitenkaan halua. Tuleeko esteiden tutkinta tällöin tehdä maistraatin vai seurakunnan kautta?
Esteiden tutkinta?
...
3
937
Vastaukset
- Morsian -07
että voitte valita tekeekö esteidentutkinnan kotiseurakunta tai jommankumman oma kotiseurakunta vai maistraatti. Meillä tänään viety esteidentutkintapaperi maistraattiin. Mies kuuluu evl-kirkkoon ja minä vapaakirkkoon, siis päätimme, että esteidentutkinta suoritetaan maistraatissa. Olisi varmaan voinut myös miehen kotiseurakunta tai omani tehdä tämän.
- Morsian -07
Siis sillä ei pitäisi olla väliä, tapahtuuko vihkiminen kirkossa tai jossain muualla.
- pii
sen voi tehdä seurakunnassa taikka maistraatissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-599327Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036578Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1266320Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1724895- 1694688
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.943273- 1702391
- 652258
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1632214- 572037