Haluaisimme muurarin tekemän takka-leivinuunin, mutta kukaan ei suostu tekemään. Eivät osaa kuulema. Tiilerin takkaleivinuunit kuulema toimivat hyvin, mutta ovat niin rumia!! Niitä en halua! ja uusisepillä kermansavella ym. on nättejä kaakelipintaisia, mutta meitä varoitettu ja näilläkin sivuilla paljon haukuttu niitä, eivät kestä, eivätkä lämmitä kunnolla, tulipesät pieniä ja ovat lisäksi sikakalliita! Pattitilanne! Tietääkö joku hyvän muurarin joka osaisi tehdä takka-leivinuunin? Pelkkä takka ei kiinnosta, kun haluamme myös hyödyntää sitä ruuanlaitossa ja leivonnassa, ja pelkkä leivinuuni olisi outo näky, kun ei tule keittiöön.
Muurareita, jotka tekisivät takka-leivinuuneja
12
9456
Vastaukset
- muurari tarjolla
Pohojanmaan seutuvilla
- ei löydy
Ai siellä vapaa muurari joka tekee takka-leivinuuneja. Miten leivinuunisi ovat onnistuneet? Toiset kun moittivat, että takan ja leivinuunin väliin jää liian vähän tiilipintaa, niin leivät eivät paistu kunnolla ja sitten kombinaatiossa saattaa olla veto-ongelmia, jos ne joutuu liittämään samaan hormiin, niin kuin meillä täytyisi. Ja lisäksi haluaisimme kauniin ulkopinnan valkoisesta laatasta. Tiedätkö löytyykö mistään valmiiksi kaakelitakkaan sopivia laattoja, jossa olisi kaarevia ja ylä ja välikranssilaattoja? Kaakelitakka-firmat eivät taida omiaan myydä erikseen.
- edellinen kirjoittaja
ei löydy kirjoitti:
Ai siellä vapaa muurari joka tekee takka-leivinuuneja. Miten leivinuunisi ovat onnistuneet? Toiset kun moittivat, että takan ja leivinuunin väliin jää liian vähän tiilipintaa, niin leivät eivät paistu kunnolla ja sitten kombinaatiossa saattaa olla veto-ongelmia, jos ne joutuu liittämään samaan hormiin, niin kuin meillä täytyisi. Ja lisäksi haluaisimme kauniin ulkopinnan valkoisesta laatasta. Tiedätkö löytyykö mistään valmiiksi kaakelitakkaan sopivia laattoja, jossa olisi kaarevia ja ylä ja välikranssilaattoja? Kaakelitakka-firmat eivät taida omiaan myydä erikseen.
Eilen muurarin kanssa sattumalta katsottiin näitä keskusteluja ja laitoin tuon vastauksen. Hänellä ei ole tapana surffailla netissä(kuten muillakaan muurareilla). Aika kiireinen kaveri ja muuraa yleensä keskipohjanmaan ympäristössä.
Minulle on pari kuukautta sitten muurattu Oulun lähettyville takkaleivinuuni. Takka on toisella puolella ja leivinuuni on keittiöön päin. Takka on hieman erikoisen mallinen ja pintaan tulee rappaus. Leivin uunin puolelle tulee kaakelit. Talo ei ole valmis mutta takkaa on lämmitetty jo kovasti. Pintarappaus ja kaakelit puuttuvat vielä.
Leivinuunissa ei tässä mallissa voi polttaa puita vaan alla olevan takan tulet lämmittävät myös uunin. Siksi leivinuunin lämpötila ei nouse ihan niin korkeaksi kuin tavallisessa uunissa. Korkein lämpötila minulla on tähän mennessä 250 astetta. Tuskin paljon tuosta korkeammaksi nouseekaan. Sellaisessa mallissa jossa tuli kiertää uunin kautta ja jossa pystyy pitämään tulta myös leininuunissa, saa riittävän lämmön myös rieskoille ja piirakoille(300 astetta).
Sinä ilmeisesti tarkoitat kahta erillistä tulisijaa yhteen muurattuna. Kyllä sellainenkin onnistuu, vaatii vain hieman enemmän tilaa. Tiilipinta ei kuumene kovin paljon, joten tavalliset laatat kyllä kestävät. Noiden kranssilaattojen saatavuudesta ei ole tietoa. Minulle tulee ihan yksinkertainen valkoinen laatta, luukun reunalle vain eri värillä.
- -muurarit
haudassa samoin uunintekijät. Tuskin osaavat muuta kuin koota valmiita ja seinää muurata.
- ...
meillä on vuolukivinen leivinuuni ollarin nurkassa. Hyvin sopii sinne. Vanhanaikainen neliö punatiilinen leivinuuni ei varmaan olkkariin sopisikaan.
- amgryspede
Eskuri Jarmo/haukipudas = Aikalailla ainoa "pitkästä" tekevä.
- Antti Sorvari
asuiskohan Merijärvellä vaiko Kalajoella.. Tekee hyviä
- H.J.
Mikä niistä Tiilerin malleista tekee sinun mielestä ruman? Tiilipinta tuskin, koska muuratun kuitenkin haluat. Jos ne koristeet häiritsevät, ne voi jättää pois. Ulkokuoren voi jättää kokonaankin pois ja teettää sen vaikka pyöreäkulmaisena. Tiilerin paketissa on kuitenkin niin hyvät ohjeet, että kuka vain muurari osaa tulisijan rungon niiden perusteella kasata. Valmiiden tiilten ja valuosien ansiosta työ on nopeaa, joten palkallisia tunteja säästyy. Päälle ei enää tarvitsekaan osata kuin tehdät suorat kyljet ja tiilipinnan voi pinnoittaakin vaikka miten (kaakeleilla, laastilla...), koska se ei kuumene ainakaan laajoilta aloilta.
olen tehnyt puolenkymmentä takka-leivinuuneja harraste pohjalta ja kaikki on toimineet mainiosti. se on todella monityövaiheinen ja hidas tehtävä mutta on lopputulokseltaan monikäyttöinen. (meillä mm. keitotkin tehdään lämmityskautena uunissa ja varsinkin hernesellaiseen tulee pikantti uunin maku) poltin juuri kottarillisen puuta.
totta on että että suomen tiiliteollisuusliitto ry:n opuksen ´muuratut tulisijat teko-ohjeet 1993´takka-leivinuunin malli on ruma joten käytin viimeisessä erkkeri takka-leivinuunissa ´kuoritakka s.18´ pohjana ja omasta (ja vaimon ;-) mielestä se onnistui hyvin. mielestäni kuori kuuluu hyvään tulisijaan. pidensi sitä (n.1200x1200) jotta voi polttaa enemmän kerralla puuta ja lisäilin hyllyt takan ja leivinuunin etuosaan jotka sopivat hyvin tähän erkkeri malliin. muuten on yksinkertainen funkis mallinen.(yksinkertainen on kaunista)
Olisi tarkoitus aloittaa välittömästi uudessa kohteessa ikkunoiden tultua (ovat jo 1kk myöhässä, lupasivat viimeinkin tällä viikolla)vastaavan parannetun version teko, josta teen joka varvista piirustuksen (pohja on jo) ja valokuvaan joka työvaiheen.- jipi jee
kokkola-oulu akselilla muuraavat hyviä tulisijoja Tulisijamestarit....löytyy netti sivutki.
- tuunko jo huomenna
Minä voin tulla muuraamaan, hommaa tiiliä ja laastia ja semmonen sekotuskeppi. Olen muutaman puu-uunin jo paperille piirtänykki, että kyllä pitäs onnistua ihan helposti. Yhden tiilirillin olen ulos kasannutkin, ja hyvin siinä makkarat rillaantuu.
- mm1212
Sami Ojanen Seinäjoki kato VKG
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671821Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111638Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51930Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia401878Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69869Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68666- 53656
- 27651