Muurareita, jotka tekisivät takka-leivinuuneja

ei löydy

Haluaisimme muurarin tekemän takka-leivinuunin, mutta kukaan ei suostu tekemään. Eivät osaa kuulema. Tiilerin takkaleivinuunit kuulema toimivat hyvin, mutta ovat niin rumia!! Niitä en halua! ja uusisepillä kermansavella ym. on nättejä kaakelipintaisia, mutta meitä varoitettu ja näilläkin sivuilla paljon haukuttu niitä, eivät kestä, eivätkä lämmitä kunnolla, tulipesät pieniä ja ovat lisäksi sikakalliita! Pattitilanne! Tietääkö joku hyvän muurarin joka osaisi tehdä takka-leivinuunin? Pelkkä takka ei kiinnosta, kun haluamme myös hyödyntää sitä ruuanlaitossa ja leivonnassa, ja pelkkä leivinuuni olisi outo näky, kun ei tule keittiöön.

12

9737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muurari tarjolla

      Pohojanmaan seutuvilla

      • ei löydy

        Ai siellä vapaa muurari joka tekee takka-leivinuuneja. Miten leivinuunisi ovat onnistuneet? Toiset kun moittivat, että takan ja leivinuunin väliin jää liian vähän tiilipintaa, niin leivät eivät paistu kunnolla ja sitten kombinaatiossa saattaa olla veto-ongelmia, jos ne joutuu liittämään samaan hormiin, niin kuin meillä täytyisi. Ja lisäksi haluaisimme kauniin ulkopinnan valkoisesta laatasta. Tiedätkö löytyykö mistään valmiiksi kaakelitakkaan sopivia laattoja, jossa olisi kaarevia ja ylä ja välikranssilaattoja? Kaakelitakka-firmat eivät taida omiaan myydä erikseen.


      • edellinen kirjoittaja
        ei löydy kirjoitti:

        Ai siellä vapaa muurari joka tekee takka-leivinuuneja. Miten leivinuunisi ovat onnistuneet? Toiset kun moittivat, että takan ja leivinuunin väliin jää liian vähän tiilipintaa, niin leivät eivät paistu kunnolla ja sitten kombinaatiossa saattaa olla veto-ongelmia, jos ne joutuu liittämään samaan hormiin, niin kuin meillä täytyisi. Ja lisäksi haluaisimme kauniin ulkopinnan valkoisesta laatasta. Tiedätkö löytyykö mistään valmiiksi kaakelitakkaan sopivia laattoja, jossa olisi kaarevia ja ylä ja välikranssilaattoja? Kaakelitakka-firmat eivät taida omiaan myydä erikseen.

        Eilen muurarin kanssa sattumalta katsottiin näitä keskusteluja ja laitoin tuon vastauksen. Hänellä ei ole tapana surffailla netissä(kuten muillakaan muurareilla). Aika kiireinen kaveri ja muuraa yleensä keskipohjanmaan ympäristössä.

        Minulle on pari kuukautta sitten muurattu Oulun lähettyville takkaleivinuuni. Takka on toisella puolella ja leivinuuni on keittiöön päin. Takka on hieman erikoisen mallinen ja pintaan tulee rappaus. Leivin uunin puolelle tulee kaakelit. Talo ei ole valmis mutta takkaa on lämmitetty jo kovasti. Pintarappaus ja kaakelit puuttuvat vielä.

        Leivinuunissa ei tässä mallissa voi polttaa puita vaan alla olevan takan tulet lämmittävät myös uunin. Siksi leivinuunin lämpötila ei nouse ihan niin korkeaksi kuin tavallisessa uunissa. Korkein lämpötila minulla on tähän mennessä 250 astetta. Tuskin paljon tuosta korkeammaksi nouseekaan. Sellaisessa mallissa jossa tuli kiertää uunin kautta ja jossa pystyy pitämään tulta myös leininuunissa, saa riittävän lämmön myös rieskoille ja piirakoille(300 astetta).

        Sinä ilmeisesti tarkoitat kahta erillistä tulisijaa yhteen muurattuna. Kyllä sellainenkin onnistuu, vaatii vain hieman enemmän tilaa. Tiilipinta ei kuumene kovin paljon, joten tavalliset laatat kyllä kestävät. Noiden kranssilaattojen saatavuudesta ei ole tietoa. Minulle tulee ihan yksinkertainen valkoinen laatta, luukun reunalle vain eri värillä.


    • -muurarit

      haudassa samoin uunintekijät. Tuskin osaavat muuta kuin koota valmiita ja seinää muurata.

    • ...

      meillä on vuolukivinen leivinuuni ollarin nurkassa. Hyvin sopii sinne. Vanhanaikainen neliö punatiilinen leivinuuni ei varmaan olkkariin sopisikaan.

    • amgryspede

      Eskuri Jarmo/haukipudas = Aikalailla ainoa "pitkästä" tekevä.

    • Antti Sorvari

      asuiskohan Merijärvellä vaiko Kalajoella.. Tekee hyviä

    • H.J.

      Mikä niistä Tiilerin malleista tekee sinun mielestä ruman? Tiilipinta tuskin, koska muuratun kuitenkin haluat. Jos ne koristeet häiritsevät, ne voi jättää pois. Ulkokuoren voi jättää kokonaankin pois ja teettää sen vaikka pyöreäkulmaisena. Tiilerin paketissa on kuitenkin niin hyvät ohjeet, että kuka vain muurari osaa tulisijan rungon niiden perusteella kasata. Valmiiden tiilten ja valuosien ansiosta työ on nopeaa, joten palkallisia tunteja säästyy. Päälle ei enää tarvitsekaan osata kuin tehdät suorat kyljet ja tiilipinnan voi pinnoittaakin vaikka miten (kaakeleilla, laastilla...), koska se ei kuumene ainakaan laajoilta aloilta.

    • olen tehnyt puolenkymmentä takka-leivinuuneja harraste pohjalta ja kaikki on toimineet mainiosti. se on todella monityövaiheinen ja hidas tehtävä mutta on lopputulokseltaan monikäyttöinen. (meillä mm. keitotkin tehdään lämmityskautena uunissa ja varsinkin hernesellaiseen tulee pikantti uunin maku) poltin juuri kottarillisen puuta.
      totta on että että suomen tiiliteollisuusliitto ry:n opuksen ´muuratut tulisijat teko-ohjeet 1993´takka-leivinuunin malli on ruma joten käytin viimeisessä erkkeri takka-leivinuunissa ´kuoritakka s.18´ pohjana ja omasta (ja vaimon ;-) mielestä se onnistui hyvin. mielestäni kuori kuuluu hyvään tulisijaan. pidensi sitä (n.1200x1200) jotta voi polttaa enemmän kerralla puuta ja lisäilin hyllyt takan ja leivinuunin etuosaan jotka sopivat hyvin tähän erkkeri malliin. muuten on yksinkertainen funkis mallinen.(yksinkertainen on kaunista)
      Olisi tarkoitus aloittaa välittömästi uudessa kohteessa ikkunoiden tultua (ovat jo 1kk myöhässä, lupasivat viimeinkin tällä viikolla)vastaavan parannetun version teko, josta teen joka varvista piirustuksen (pohja on jo) ja valokuvaan joka työvaiheen.

    • jipi jee

      kokkola-oulu akselilla muuraavat hyviä tulisijoja Tulisijamestarit....löytyy netti sivutki.

    • tuunko jo huomenna

      Minä voin tulla muuraamaan, hommaa tiiliä ja laastia ja semmonen sekotuskeppi. Olen muutaman puu-uunin jo paperille piirtänykki, että kyllä pitäs onnistua ihan helposti. Yhden tiilirillin olen ulos kasannutkin, ja hyvin siinä makkarat rillaantuu.

    • mm1212

      Sami Ojanen Seinäjoki kato VKG

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      6116
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4358
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      270
      3713
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      302
      3657
    5. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      113
      3465
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      104
      3446
    7. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      29
      3423
    8. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3318
    9. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      360
      2914
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      39
      2463
    Aihe