Seuraatko (kuunteletko, katsotko) pääosin huviohjelmia vai myös yhteiskunnallista kritiikkiä sisältäviä ohjelmia? Viimeksi mainittuja tarjoaa vaikkapa tv:n puolella Yle 1:ssä A-talk, A-piste, Mot, Ajankohtainen kakkonen TV 2:ssa, Inhimillinen tekijä, Silminnäkijä. Jos katsot, keskusteletko ohjelmista tuttujesi kanssa?
Vai kuulutko politiikan hiljaisiin eli niihin, jotka katsovat, että asia on niin vaikeaa, että siihen ei jaksa eikä voi paneutua?
Katson lähes kaikkia mainittuja ohjelmia, jos vain on mahdollisuus. Katson kritiikillä sekä keskustelen tuttavieni kanssa,annan palautetta joko suoraan tai yleisönosastojen kautta. Se on minun tapani vaikuttaa.
Viimeisin minua järkyttnyt ohjelma oli Petteri Jussilasta tehty dokumentti. Hirvittävä hinta ahneudesta ja alemmuudentunteesta.
Vai kuulutko politiikan hiljaisiin eli niihin, jotka katsovat, että asia on niin vaikeaa, että siihen ei jaksa eikä voi paneutua?
Katson lähes kaikkia mainittuja ohjelmia, jos vain on mahdollisuus. Katson kritiikillä sekä keskustelen tuttavieni kanssa,annan palautetta joko suoraan tai yleisönosastojen kautta. Se on minun tapani vaikuttaa.
Viimeisin minua järkyttnyt ohjelma oli Petteri Jussilasta tehty dokumentti. Hirvittävä hinta ahneudesta ja alemmuudentunteesta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tekemiseen päähenkilö oli innolla osallistunut. Surullinen kohtalo, jonka toivoisi herättävän edes muutamia ihmisiä ihan oikeasti pohtimaan omia arvojaan.
Toisaalta ei voi kuin ihailla sitä päättäväistä draivia, joka miehellä oli ja joka teki vaikutuksen niin moniin. Hämmästyttävää oli, miten vähin eväin ja helposti ihmisiin voi vaikuttaa. Ripaus realiteettientajua olisi saattanut johtaa päähenkilön menestykseen, jos ...
säälittävää mielestäni.
Olen ollut muutamassa tilaisuudessa, jossa Jussila oli puhumassa. Hänen taustansa oli vaatimaton. Sitä ei olisi uskonut, kun puheita kuunteli.
Hänessä oli karismaa. Kuuntelijat tosin olivat pienituloisia ihmisiä, lähinnä ns. kaulusköyhälistöä, joita houkuttelivat suuret lupaukset. Niille ei ollut katetta, koska kaikista ei yksinkertaisesti ole myyjiksi ja toisaalta rikastuakseen olisi pitänyt osata hankkia riittävän suuri asiakaskunta. Kun monet käyttivät vain tuttaviaan, raja tuli nopeasti vastaan. Tuotteet olivat kalliita tavalliselle tahvolle ja niiden teho oli vähän niin ja näin. Useimmat ostivat tutultaan säälistä.
Jotkut pystyvät vaikuttamaan tietyntyyppiseen joukkoon, vaikka puhe olisi täyttä roskaa. Jussila osasi sen, siinä hän oli lahjakas, hän oli itse myyjätyyppiä.
Dokumentti osoitti tragikoomisen tarinan lisäksi sen, että kaikkea on katsottava ja käänneltävä monelta kantilta. Viattomuuden aika on ohi.
kaikkia näitä ohjelmia, lisäksi dokumentit, itsekseni asioita mietin ei ole ketään kenen kanssa jutella ja pohtia näitä ajankohtaisia aiheita, olen hiljainen kannanottaja..
Suuresti ihmettelen, kun ihmiset valittaa, ettei telkasta tule mitään katsottavaa, minusta tarjontaa on yllinkyllin ja onneksi aika moni näistä ohjelmista tulee uusintana..
Minua järkytti viimeeksi nämä pienet kaksoset, jotka oli tuotu maahamme "salaa", mikä on heidän tulevaisuus, jos heidät palautetaan takaisin omaan kotimaahansa..
Kritiikillä pitäisi katsoa, mutta kyllä ainakin minä imen ohjelmat ilman suodatinta.
askarruttaa minuakin. Maailmassa tapahtuu niin paljon pahaa. Olen sen verran ollut tekemisissä vieraiden kulttuurien kanssa, että tiedän, että esim. valehtelu on täysin sallittua. Hyvällä ystävälläni oli paljon lapsia, jos se oli eduksi. Toisessa tapauksessa lasten olemassaolo oli haitaksi, silloin ystäväni oli sinkku ja lapseton. Oikeastaan en vieläkään tiedä, mikä oli totuus, vaikka jopa ajattelin lähteä hänen kelkkaansa- onneksi oli järkeä.
Katson aika vähän TV:tä, mutta valikoin katsottavani aika tarkkaan ja katson nimenomaan asiaohjelmia ja uutisia. Luen lehdistä ja kuuntelen radiosta dokumentteja ja yhteiskunnallisia ohjelmia. Keskustelen k.o. asioista muutamien ystävieni kanssa ja otan kantaa niihin. Olen ollut mukana kunnallisissa luottamuselimissä ja otan edelleenkin yhteyttä päättäjiin jonkin asian vaatiessa.
Nämä yhteiskunnan asiat eivät valitettavasti täällä chatissa ole kovin suosittuja. Mukavaa, että teit aloitteen, Omar! Toivotaan vilkasta keskustelua :).
Ennenkuin joku ehtii ojentamaan: Tarkoitin tietenkin täällä keskustelupalstalla, en chatissa... Chat-sanahan kyllä tarkoittaa keskustelua, mutta täällä se on otettu tuonne 'reaaliaikaiselle' puolelle.
minua, sillä totuus on tarua ihmeellisempi. Dokumentit ovat parhaita. Tässä taannoin kerrottiin naisesta, joka oli ollut sekä Fidel Castron, että jonkun toisen diktaattorin rakastajatar ynnä vielä oli yhteyksiä Kennedyn murhaan, aivan uskomatonta. Ihailen sitä, miten luonnollisesti tavalliset ihmiset esiintyvät. TV:tä katson melko harvoin. Lehtiä luen sitäkin enemmän. Ja kirjoittelenkin, jos olen sillä tuulella.
"Seuraatko (kuunteletko, katsotko) pääosin huviohjelmia vai myös yhteiskunnallista kritiikkiä sisältäviä ohjelmia? Viimeksi mainittuja tarjoaa vaikkapa tv:n puolella Yle 1:ssä A-talk, A-piste, Mot, Ajankohtainen kakkonen TV 2:ssa, Inhimillinen tekijä, Silminnäkijä. Jos katsot, keskusteletko ohjelmista tuttujesi kanssa?"
En ole yhtäkään tosi-tv ohjelmaa seurannut alusta loppuun. Mielummin katselen asiaohjelmia.
Keskustelisinkin, mutta tuntuu olevan kovin vähässä ihmiset jotka seuraavat todellista maailmaa.
Kauniit ja Rohkeat ym saippuasarjat tuntuvat kiinnostavan enemmän. En ymmärrä?
näitä ohjelmia, ku miulle sopii. Mielenkiintoista havaita, kuinka kaukana olen niistä tapahtumista, vaikka ne olisivat aivan kulman takana.
Kotona ns. neljän seinän sisällä, ei osaa suhtautua vaikeisiin ja epätoivoisiin asioihin, jollei ne kosketa itseä tai läheisiä.
Mielenkiintoa aiheisiin kyllä löytyy ja tietoa saa hurjasti, tuntuu vain ettei kapasiteetti riitä kaiken tallentamiseen.
Keskustelen kyllä asioista, kun joku aloittaa. Olen itse arka keskustelun aloittaja, mutta kommentteja heittelen, kun aihe on kiinnostava.
Eipä niitä ohjelmia monta ole,jotka kiinnostavat. TV-n avaan hyvin harvoin,enkä siis jokapäivä. Olen kuitenkin päättänyt maksaa TV-luvan digin tuloon,sitten saa jäädä.
Olen kiinnostunut talouselämästä ja rahan liikkumisesta,sillä mielestäni siitä saa parhaan kuvan miten asiat todellisuudessa ovat?
Katson juuri näitä samoja ohjelmia kuin sinäkin. Ajankohtais ohjelmat ,samoin kuin uutiset pari kertaa illassa.
Arto Nybergin ja Voimalan myöskin.
Asiaa ohjelmia enemmän kuin muita. Mihinkään sarjaan en ole koukussa.
Ainoa ohjelma jonka katson aina kun olen kotona on Minustako miljonääri.
Estradilla menee silloin nauhalle,sen katson myöhemmin.