Minkä kokoisia koiria teillä on?

onko 52kg ja 67cm liikaa bo...

Meillä on saksan tuonti uros joka on n.52kg tiivis ja lihaksikas, ei koskaan ole saanut muuta kuin lihaa ja koiranravintoa. Säkä on n. 66cm. Todella lihaksikas ja reipas urosmainen pää. isot tassut n. miehen nyrkin kokoiset.Tynnyrimäinen rintakehä, todella tumma kaunis ja kiiltävä väri. Luonne on mahtava, ei hössää liikaa eikä riehu ylimääräisiä, vartio ja puolustusvietti on korkea oikeissa tilanteissa.
Tuntuu että kyllä kuitenkin isommissa kannoissa on eri maissa eroja kovastikkin, täällä on vissiin liian sisäsiittoisia sittenkin, älkääkä suuttuko, please. Minulla on aiemmin ollu pieniä ja ruikkuja boksuja, ja arkoja. Nyt on komee iso ja luonteikas.
Mielenkiinnosta onko ylärajoissa koko?

Aune

18

1752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kadehdin

      Tuossa on tyyliä, linjahan on mennyt kääpiöksi ja seurakoiraksi luonteeltaan. Päätkin ovat menneet liian ajokoiramaisiksi. Tuollaisia lisää vaan suomeen. Kuulostaa todella hienolta koiralta, onneksi olkoon.

      Tuomari

      • joo on

        onhan se hienoa et koira on iso, mut hyvä tuomari ei taida ajatella ollenkaan terveyttä..
        tekee todella hyvää sydämelle ja nivelille ja sit näillä sydän vikasilla ja nivel rikkosilla teetetään pentuja ja loppujen lopuks rotu kuolee kun ei synny kuin sairaita boksereita, et onhan se tosi hienoo..
        oma narttuni painaa noin 35 kiloa, säkää en nyt muista. liikutaan paljon jotta ei pääse lihoomaan liikaa (eli on pelkkää lihasta) ja ruokailun suhteen täytyy olla tarkka jottei tilanne karkaa käsistä..


    • Kuin täällä

      Hei,

      Kun muutin takaisin tänne, ihmettelin onko sama rotu, kun on niin pienen kokoisia? Siellä on paljon isompia ja korvat leikattu tietenkin, hännästä nyt puhumattakaan, upean näköisiä!

      • ei..

        Taisit sekoittaa boksetin ja amerinkan bulldogin.


      • yritetään uudelleen
        ei.. kirjoitti:

        Taisit sekoittaa boksetin ja amerinkan bulldogin.

        Siis bokserin ja amerikan bulldogin.


    • Tuttavallani on...

      Saksan tuonti bokseri ja se on poliisikoirien jälkeläisiä ja on todella aivan erilainen luonne kuin täkäläiset. Kuitenkin kiltti ja ihana suloinen, kuite nkin on oppinut nopeasti ja helposti. Tarvittaessa jämäkkä ja peloton. Lihaksia on kuitenkin kuin kilpabodarissa, boksuhan on koiramaailman bodari, joten massaa ja lihaksiahan on oltava.
      Makuasioitahan nuo ovat, kuitenkin jos muistelen vanhanajan kunnon kokoisia ja näköisiä boksereita, ei voi valitettavasti verrata nykyisiin.

      Venäjän ja Viron tuonnit ovat suorastaan hirveitä irvityksiä suurimmaksi osaksi, hehän tekevät papereitakin itse....

    • Toki, toki!

      Nykyisen langanlaihat ja treenaamattomat Bokserit eivät ole enään entisen atleettikoiran näköisiä.
      Toki poikkeuksiahan aina on. Pää on myöskin mennyt pieneksi. Suurin osa Boksereista kun kulkee harpun läpi ei sävelkään soi................

      "Ennen kaikki oli toisin, voikin oli kunnon voita?"

      Mukavaa joulun odotusta koiraväelle!
      Tomppa

      • Jotkut hiirulaisten omistaja

        Hyppivät seinille kun puhutaan isoista ja riskeistä koirista joilla on iso pää ja lihaksia. Varsinkin naisomistajat nousevat takajaloillensa kun haluaisivat isoa?

        The man


      • Eipä juuri näe enään?
        Jotkut hiirulaisten omistaja kirjoitti:

        Hyppivät seinille kun puhutaan isoista ja riskeistä koirista joilla on iso pää ja lihaksia. Varsinkin naisomistajat nousevat takajaloillensa kun haluaisivat isoa?

        The man

        On totta, että on muuttunut joo, makuja on monia. Eikös nykyään rotu luokitella seurakoiraksi?
        Ennen se oli palvelukoira! Kuitenkaan ei täydellinen, mutta paras mahdollinen!!!


      • MUN SUOSIKKI
        Eipä juuri näe enään? kirjoitti:

        On totta, että on muuttunut joo, makuja on monia. Eikös nykyään rotu luokitella seurakoiraksi?
        Ennen se oli palvelukoira! Kuitenkaan ei täydellinen, mutta paras mahdollinen!!!

        TÄYTYY IHAILLA VOITTAJA 2006SESSA MYÖS BOKSEREITA JA SAKSANPAIMENKOIRIA


      • tuosta kisasta
        MUN SUOSIKKI kirjoitti:

        TÄYTYY IHAILLA VOITTAJA 2006SESSA MYÖS BOKSEREITA JA SAKSANPAIMENKOIRIA

        missähän osoitteessa, kiitos=


    • Suomalainenkin

      29kg ja 59cm uros ja kiva koira onkin.

    • kuitenkin.....

      Pienia ja arkoja, ettei tuollaisa edes kannata taalla kysella.

      saat vain kateelliset muutamat jotka ovat iat ajat olleet karjessa suomessa kasvattajina, silmillesi.

      Niin se vain on valitettavasti.

      Muutamat ylipainoiset ja vanhat elahtaneet naiset ovat keskustelemassa ja vaahtoamassa.

      Isot ja luoteikkaat koirat kunniaan vihdoinkin, niinkuin isossa maailmassa n tapana!!

      Tykatkaa mita haluatte!!

      • Tällasta havaittu

        Yhteen kertaan olin koirulin kanssa lenkillä ku vastaan tuli vapaana oleva boxeri ... näytti todella pieneltä ja omaan rotikkaurokseen nähden kokoeroa oli kieltämättä puolet.

        Näyttää olevan usean rodun kohdalla se, että kotimaan kanta pienenee huimaa vauhita ... on niitä minirotikoitakin näkyny kovasti tuol Suomen teillä. Oma sesse on suurimmalta osalta ulkomaan tuontia (toinen mummuista on kotimaan kasvatti) ... ei mikään jytky, mutta ei mikään minikään (n. 69 cm ja 52 kg).

        Me harkittiin bokserin ottoa kun ne on niin upeita, mutta päädyttiin tämmöseen pieneen rotikkasesseen ... heh .... ei tunneta ketään jolla boksereita, mutta perheessä on useita rotikoita.


    • Vuorotteluvapaalla

      Hei ! Meidän poika on nyt kohta 9 kk, säkä on 65 cm ja painaa noin 33 kg. Se on kuiva ja lihaksikas, syönyt melkein vallan kuivamuonaa. Liikuntaa se saa paljon, saa juosta pihalla vapaana ja joka päivä teemme metsässä ainakin tunnin lenkin. On hauska katsella sen vipeltämistä kalliolta toiselle ja välillä rusakon perässä. Silti se pysyy koko ajan lähettyvillä. Välillä joko mieheni tai minä menemme yli kilometrin päähän jonnekin metsään piiloon ja toinen lähtee vartin päästä koiran kanssa perään hakemaan. Tästä leikistähän koiramme on tosi innoissaan, ei meinaa odotusaikaa nahoissaan pysyä ja aina on löytänyt etsimänsä tosi helposti. Myös iltaisin leikimme piilosia pimeällä pihalla, siitäkin leikistä koiramme tuntuu nauttivan.

    • uroksia

      Kummallakin säkä 65 ja painot 35 ja 36

    • poikani

      Boksu poikani on Belgian tuonti ja painaa 42kg,seitsemän vuotias ja aivan kehä kunnossa.Olen kuullut,että esim.juuri saksasta,belgiasta jne.saa isoja boksuja.Edellinen boksu oli suomesta ja todella ruipelo,eka boksu oli englannin tuonti narttu ja todella iso.Suomaliset kasvattajat tuntuvat pyrkivän boksereissa ns.city boksereihin,eli pieni on hyvä.Miksiköhän näin?Olen ottamassa toista boksua,kuka osaisi suositella hyvää kasvattajaa?Mistä kennelistä te muut ison boksun omaavat olette boksunne hankkineet?

      • boksutyttö

        23kiloa aikuinen mutta pennuksi luullaan. Surku.. Matalakin on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe