tein taloni pitkästä tavarasta ja halvalla. hehtaarin oma tontti,170 neliöinen talo , 60 neliöinen autotalli ja tämä kaikki vain 110 000 eeroa.
kattokaas tätä
KUVIA
194885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
KUVIA sitten on?
viestiketjun aloittajan päässä, harjakuvia!!
ON VÄITTÄNYKKÄÄN ,ETTÄ OLIS KUVIA TARJOLLA .SE OLI MUN NIMIMERKKI
HIENO NIMIMERKKI.
Sulla oli varmaan 500 m pitkä! Mää tein saman kokoisen ja maksoi vain puolet tuosta. Paikallisen rakennustavikeliikkeeseen oli jäänyt 1000 m pitkää niin siitähän sen äkkiä teki!
mutta sitten heräsin :)
Se oli unta vain veikkosein.
Minä todella teen taloni alle satkulla,pitkästä tavarasta,timpuri porukka tekee,itelle jää vain tavaroiden hankinta.
muilta raksoilta?
Vaan on puuosat omasta takaa..
tänään hakeen hinnat puutavaralle , villoille ,pelteille ja muulle runkoon ja kattoon tarvittavalle sälälle .140 neliöisen 1krs rungon värkit ,ikkunat ja peltikatto hukkakertoimella 1.3 niin 20 000 €. Timpuri kaveriksi 5000 työmaalta kuukaudeksi.missä tässä on laskuvirhe ? Asiallinen vastaus kiinnostaisi. Asiatonkin ihan naurun takia. KIITOS
ne kamat maksaa. Mut et saa rakentajaliiviä etkä lippistä!
tässä pännii, olen ajatellutkin tehä paketista.Harva jätkä kulkee 25 000 € naulaliivi päällä.Olishan se retee. Tuo on kyllä, asiaan ku palataan, paketit on sisällöltään aika lailla korulauseita ja tyhjää.
Tuohon kun lisäät arkkitehtisuunnittelua materiaalikuluineen 1500€ ja puurakenteiden rakennesuunnittelua työkuvien tekoa toisen mokoman rahdit niin oletkin jo samassa hinnassa mitä maksaa sama talo esim. precut pakettina runkovalmiiksi tehtynä.
Ei ne puutavarakaupat myy sitä puutavaraa yhtään pienemmällä katteella kuin talotehtaat ja molemmat sen ostavat suoraan sahateollisuudelta.
,rakennekuvat ja valvonta yht.1000 € Ja on pätevät suunnittelijat ja valvojat.Ei halvinta vaan laadukasta, valvoja on kuuleman mukaan oikea kyylääjä ja yhdellä silmällä katsoja pilkun n..a,mutta sehän on hyvä piirre toisaalta.
mieltä. kyllä halvalla voi saada hyvää
noin
määkin teen noin
Hyvin ja laadukkailla rakennustarvikkeilla ei saa halpaa. Niin paljon on huonosti ja väärin rakennettuja taloja, kun ei ole ammattitaitoa ja pitää tosiaan saada halvalla. Perustuksista lähtien tehdään rakennusvirheitä niin paljon, että hirvittää.
Mitä vähemmän rakentamisesta ymmärtää ja tietää sitä helpompaa omakotitalon rakentaminen on.