Jatkoaika analogisille lähetyksille, Perkele

Kaikille pitää myöntää jatkoaika digi-lähetyksiin siirtymisessä. Se ei maksa juuri mitään.
10716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kansantalouden näkökulmasta jatkoaika tuo miljoonien säästöt, kun keskeneräiseen, huonosti toimivaan tekniikkaan ei tarvitse pakkoinvestoida.

Äänestä

analogiset lähetykset on todella kalliita.
digi-nipussa lähetetään samassa taajuuskaistassa viitisen kanavaa kuin yhdessä analogisessa. lisäksi lähetystehoa tarvitaan vain kymmenesosa analogisen vaatimasta.

tietysti voisi olla mahdollista sellainen järjestely, että muutama analoginen kanava jätetään. ja joutuisi hommaamaan vaikka kolme kertaa kalliimman luvan, jos on televisio, muttei digiboksia.

analogiset kanavat on aika turhaa kaistan ja sähkön kulutusta.

Äänestä

  • kulutus pelottaa? kirjoitti:

    jos 10 watin kulutus digiboksissa pelottaa (minua ei kun on sähkölämmitys) niin ainahan voi telkkarista repiä sen analogisen virittimen pois kun se on ihan turha. silloin ollaan tilanteessa että kulutus on aivan sama kuin tähänkin asti.

    Luulet vain,analogiviritin kun ei kuluta sitä 10wattia.

    Äänestä

  • vain kirjoitti:

    Luulet vain,analogiviritin kun ei kuluta sitä 10wattia.

    mahdollisesti jopa enemmänkin. vanhat komponentit kun ei ole yhtä virtapihejä kuin uudet..

    Äänestä

On se vaan niin surkean vaikeaa hyväksyä, että maailma muuttuu eikä mikään ole niin kuin ennen.

Äänestä

Ei kannatte arvostella digiin siirtymistä, enne kun tutustuu digi-lähetyksiin. Nyt on ollut kaapeli-analogisena ja anteeni lähetys diginä . Se huoneen TV on eniten käytössä jossa on boksi, kohta pitää laittaa varaus vuorot, kun niin tungosta pienessä huoneessa. Eikä ole ollut mitään ongelmia, kansalaisboksi maksoi n. 50 euroa.

Äänestä
  • laita sen huoneen, missä boksi on, oveen sellainen kolikkolukko, joka juna-asemien vessassa on.
    kohta on sitten rahaa ostaa toinenkin kansalaisboksi ja ruuhka vähenee.

    Äänestä

Analoginen telkkari on parempi, kun se näkyy silloinkin kun digistä lähtee kuva nykimään ja katoaa lopulta kokonaan. DigiTV tuo mukanaan digi häiriöt kuvaan, siis kuva pätkii, vaikka digibosi väittää vastaanottavansa hyvälaatuista dataa.

Nyt digikanavilla tulee pääasiassa pelkkää potaskaa, jos ei MAKSA lisää ja ota jotakin kanavapakettia missä on muutama hyvä ja monta turhaa kanavaa. Kanavat pitäs saada tilattua erikseen!!!

Leffakanavat näyttää ns. uusia leffoja, mutta vuokraamalla ne näkee ensin ja SILLOIN kun itse haluaa ja NE leffat jotka haluaa. DigiTV on pelkästään uusi mainosten jako "väylä", vaikka se rahastaa katselumaksuja.

Hyvä homma on ne conax kortit... Niitä pystynee kohta cloonaamaan ja silloin voi PORUKALLA hommata kaikki maksulliset kanavat ja maksaa vaikka 20 osan koko hinnasta ja silloin hinta on melko hyvässä suhteessa tarjontaan :) Conax systeemissä varmistusta ei tehdä kuin vastaanottajalla, elikkäs yksi aito kortti voidaan monistaa vaikka koko kansalle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talous taattu kirjoitti:

Kaikille pitää myöntää jatkoaika digi-lähetyksiin siirtymisessä. Se ei maksa juuri mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu