Eikö olisi

että kaikista perheistä huostaanotettaisiin lapset,ja sitten sijotettaisiin vieraisiin perheihin.Tulisi valtava määrä työpäikkoja,ja soskujakin saisi palkata tuhansittain lisää.
4364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..sinun vaikea uskoa todeksi, mutta joillakin lapsilla on hyvä olla omassa perheessään. Ei heitä tarvitse huostaanottaa!

Huostaanotto on vasta silloin vaihtoehto kun lapsen omat vanhemmat eivät ole kykeneviä hoitamaan lapsiaan rakkaudella.

Äänestä
  • ehkä sinun oli vaikea uskoa, mutta niilläkin lapsilla olisi hyvä olla perheissään jotka aiheettomasti huostattiin. kuten tiedät huostaanoton syyt ovat monet, joskus syynä riittää äidin ja isin erimielisyys, tämä suo viranomaiselle oikeuden ja eräiden mielestä myös velvollisuuden huostata riitaisesta kodista(huolimatta siitä että parempi olisi ollut määrätä isille lähestymiskielto ja lapselle suoja elää ja kasvaa rauhassa äidin luon ailomai isän väkivaltaa. nyt kun lapsi on määrätty isälle riita jatkuu sosialityntekijän määräyksellä niin kauan kuin hän haluaa tai niin kauan kuin isiä ei saada hoitoon!

    Äänestä


  • kun jälleen kykenevät huolehtimaan rakkaudella lapsistaan. siis lain mukaan on laitonta jatkaa huostaanottoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvä idea, kirjoitti:

että kaikista perheistä huostaanotettaisiin lapset,ja sitten sijotettaisiin vieraisiin perheihin.Tulisi valtava määrä työpäikkoja,ja soskujakin saisi palkata tuhansittain lisää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu