Suomen taiteen tyylikaudet/ suunnat

Hei voisiko joku teistä kertoa Suomen taiteen tyylikausien järjestyksen ja vuosiluvut, myös tyylisuunnatkin kiinnostavat. Jos ei kaikkia tule mieleen niin kiinnostaisi lähinnä 1800 - nykypäivään asti. On päässyt itseltä unohtumaan. Kiitoksia vastauksesta!
21031
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ota mikä tahansa 'taiteen' aikakausi, niin yhtä selkärangattomia ovat taiteilijat ja alastokuvataide on yhteinen teema kaikille taideaikakausille.

Venny oli siskonsa miehen (Juhani Ahon)
rakastajatar ja Vallgren teki sen Manta vai mikä Amanda-patsaan H:n kauppatorille käyttäen mallina pariisilasta lutkaa. Sama teema toistuu kaikkien suurten ja pienten taiteilijoiden elämässä: pettäminen ja kaikenlaisessa valheessa eläminen. Se on hurjaa elämää.


Etkö sä raukka edes tätä taiteesta tiedä?
Mene Roomaan Lateraanikirkkoon, niin saat pornoa oikein roppakaupalla silmillisi- suurten italialaisten taiteilijoiden tekemänä.

Telkkarissa menee sarjakin Juhani Ahon ja Vennyn rakkaustarinasta tai jotain sellaista.

Olen nähnyt siitä pitkän pätkän, koska maksavia katselijoita rasitetaan mielipuolisella ohjelmien mainostamisella juuri ennen uutisia- ja mainospätkät vain pitenevät ja pitenevät.

Hulluksi siitä lopulta tulee!Kun ihmisillä on hätä maailmantilanteesta ja he haluaisivat seurata
uutisia ja panevat töllöttömin auki jo vähän ennen uutisia, niin paskaa sieltä lentää silmille,
a la Oulun Jumalanteatteri näisssä hiton ohjelmamainoksissa.



Onko ne tarkoitettu näille uusavuttomille nuorille, jotka eivät opi enää koulussa edes lukemaan?

Anteeksi kaikki kirosanat.

Äänestä

No jos tässä muistelen niitä mitä nyt mieleen tulee. Toivottavasti en muista väärin. Suomen taiteessahan on tyylikaudet noudatelleet aikalailla muun maailman ilmiöitä, varsinkin vanhempina aikoina ehkä hiukan jälkijunassa.
Sieltä 1800-luvun lopultahan vasta oikeastaan varsinaista suomen omaa taidetta alkoi olla, ensin oli romantiikkaa ja realismia, ja jonkinverran impressionismia, ja kultakaudella erityisesti kansallisromanttinen tyyli.
1900-luvun alkupuolella tuli sitten mukaan symbolismi, kubismi, ekspressionismi, futurismikin kai jossain määrin. kaikkia niitä ilmeni samanaikaisesti. Jonkinverran oli surrealismia ja jopa dadaismia täälläkin.
Sotien välissä modernismi sai suuren suosion. Pian sen jälkeen lisäksi konstruktivismi, ja näitähän tehdään vieläkin. Jostakin 50-luvulta yleistyi lisäksi abstrakti ekspressionismi, minimalismi, ja 60-luvulla Informalismi ja pop-taide, kineettinen taide.
70-luvulla oli yhteiskunnallinen realismi muotia, 80-luvulla taas ekspressionismi, 90-luvulla tulivat käsitetaide, videotaide, tietokonetaide... nyt ei monet halua leimautua mihinkään tyylisuuntaan ja vaikeetahan se ois uusista ilmiöistä sanoakaan.
Varmaan listasta jäi jotain pois, mutta toivottavasti tuosta on jotain apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

Hei voisiko joku teistä kertoa Suomen taiteen tyylikausien järjestyksen ja vuosiluvut, myös tyylisuunnatkin kiinnostavat. Jos ei kaikkia tule mieleen niin kiinnostaisi lähinnä 1800 - nykypäivään asti. On päässyt itseltä unohtumaan. Kiitoksia vastauksesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu