Säkäpeli

justiisa..

Kyllä kun katteli telkusta wpt-turbausta, niin vahvistu tää mielipide - pokeri on 95% säkäpeli.

En tunne yhtään pelaajaa joka pelaisi niin huonosti kuin Danny Nguyen, mutta silti se voitti turnauksen.

Eikä muuten tule yhtään muuta lajia mieleen, jossa 6 hengen finaaliin pääsee vain 2 ammattilaista ja 4 amatööriä. Yleensä kaikissa muissa lajeissa parhaat on finaalissa.

6

937

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomioon,

      että näit vain yhden turnauksen muutaman käden. Kävihän ko. kaverilla muutamassa ratkaisevassa kädessä armoton munkki, mutta niin voi käydä kenellä tahansa. Pokerissa tuloksia tulisikin tarkastella pitkällä aikavälillä.

      Ja että muissa lajeissa parhaat finaalissa...eipä tarvi mennä kuin hetki ajassa taaksepäin, kun pelattiin futiksen Suomen cupin loppuottelu. HJK:ta vastassa ykkösdivisioonan KPV. Eipä taida KPV kuitenkaan maan toiseksi paras joukkue olla, divarissakin jäi keskastin alapuolelle.

      • Kannattaa tietenkin muistaa että peliähän pelataan korteilla, tuuri siis ei voi olla vaikuttamatta yhdessä jaossa.

        Kun jakoja pelataan 10000, pesee hyvä pelaaja harrastelijan satavarmasti.

        Ja mitä tuuriin tulee yleensäkin, niin WPT:n finaalipöytään ei ilman taitoa ole mitään asiaa, se on vissi.


    • ja tuurii

      Kannattaa muistaa että kaikki finaalipöydän pelaajat ovat pelanneet useita päiviä kyseistä turnausta ennen kuin ovat päässeet finaaliin. Pääsymaksukin on luokkaa 10000€ niin kyllä ne tyypit ovat ihan tosissaan mukana ja pelaavat niin hyvin kuin voivat.

      Ei ole myöskään ihan sattumaa että tämä Hansen on päässyt niin usein finaalipöytään kun ottaa huomioon että turnauksessa on tuhansia osallistujia.

      • ja joo

        "Kannattaa muistaa että kaikki finaalipöydän pelaajat ovat pelanneet useita päiviä kyseistä turnausta ennen kuin ovat päässeet finaaliin."

        Niinpä. Niin amatöörit kuin ammattilaiset. 5000 tai mikä se osallistujen määrä onkaan, niin ammattilaisten pitäs päihittää amatöörit. Niin ei kuitenka käyny.

        "Ei ole myöskään ihan sattumaa että tämä Hansen on päässyt niin usein finaalipöytään kun ottaa huomioon että turnauksessa on tuhansia
        osallistujia"

        "Niin usein"?? Parikymmentä wpt-kisaa oon nähnyt ja se oli toista kertaa mukana. Esim painonnoston tai shakin mestaruusturnauksissa on aina kahdeksan maiilman kymmenestä parhaasta mukana.

        "Pääsymaksukin on luokkaa 10000€" Kummasti ne selostajat vaan kertoo, että tämäkin nn on tullut mukaan 26e nettiturnauksen kautta.

        POKERI ON TAITOLAJI, EI SÄKÄLAJI. Mutta pokeri on laji, jossa taidolla on ehkä vähiten osuutta menestykseen (jos ei oteta huomioon jotain bingon mm-kisoja).


    • pelasin koemielessä texas holdenia esbc ohjelmassa. minulla oli 3 seiskaa .sen pelin voitti toinen jolla oli myös 3 seiskaa mutta käsikortti oli suurempi. miten pakassa voi olla 6 seiskaa. muutenkin voitto ei mene aina parhaalle kädelle. seuratkaapa tarkasti.

    • Tuuripeli

      Pokeri on todella tuuri eli säkäpeliä, sen tähden en ole koskaan senttiäkään siihen sijoittanut. Sen sijaan olen kokeillut tuuria ilmaiseksi ja onnistunut joskus kuten moni muukin tuuripelaaja voittamaan monta sataakin pelaajaa, parhaimmillaan yli 2000 pelaajaa oli mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      9
      1667
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1078
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      943
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      70
      814
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      778
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      741
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      686
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      651
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      647
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    11. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      606
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      118
      568
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      538
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      524
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      519
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      509
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      488
    20. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      483
    Aihe