Kyllä kun katteli telkusta wpt-turbausta, niin vahvistu tää mielipide - pokeri on 95% säkäpeli.
En tunne yhtään pelaajaa joka pelaisi niin huonosti kuin Danny Nguyen, mutta silti se voitti turnauksen.
Eikä muuten tule yhtään muuta lajia mieleen, jossa 6 hengen finaaliin pääsee vain 2 ammattilaista ja 4 amatööriä. Yleensä kaikissa muissa lajeissa parhaat on finaalissa.
Säkäpeli
6
936
Vastaukset 6
- huomioon,
että näit vain yhden turnauksen muutaman käden. Kävihän ko. kaverilla muutamassa ratkaisevassa kädessä armoton munkki, mutta niin voi käydä kenellä tahansa. Pokerissa tuloksia tulisikin tarkastella pitkällä aikavälillä.
Ja että muissa lajeissa parhaat finaalissa...eipä tarvi mennä kuin hetki ajassa taaksepäin, kun pelattiin futiksen Suomen cupin loppuottelu. HJK:ta vastassa ykkösdivisioonan KPV. Eipä taida KPV kuitenkaan maan toiseksi paras joukkue olla, divarissakin jäi keskastin alapuolelle.Kannattaa tietenkin muistaa että peliähän pelataan korteilla, tuuri siis ei voi olla vaikuttamatta yhdessä jaossa.
Kun jakoja pelataan 10000, pesee hyvä pelaaja harrastelijan satavarmasti.
Ja mitä tuuriin tulee yleensäkin, niin WPT:n finaalipöytään ei ilman taitoa ole mitään asiaa, se on vissi.
- ja tuurii
Kannattaa muistaa että kaikki finaalipöydän pelaajat ovat pelanneet useita päiviä kyseistä turnausta ennen kuin ovat päässeet finaaliin. Pääsymaksukin on luokkaa 10000€ niin kyllä ne tyypit ovat ihan tosissaan mukana ja pelaavat niin hyvin kuin voivat.
Ei ole myöskään ihan sattumaa että tämä Hansen on päässyt niin usein finaalipöytään kun ottaa huomioon että turnauksessa on tuhansia osallistujia.- ja joo
"Kannattaa muistaa että kaikki finaalipöydän pelaajat ovat pelanneet useita päiviä kyseistä turnausta ennen kuin ovat päässeet finaaliin."
Niinpä. Niin amatöörit kuin ammattilaiset. 5000 tai mikä se osallistujen määrä onkaan, niin ammattilaisten pitäs päihittää amatöörit. Niin ei kuitenka käyny.
"Ei ole myöskään ihan sattumaa että tämä Hansen on päässyt niin usein finaalipöytään kun ottaa huomioon että turnauksessa on tuhansia
osallistujia"
"Niin usein"?? Parikymmentä wpt-kisaa oon nähnyt ja se oli toista kertaa mukana. Esim painonnoston tai shakin mestaruusturnauksissa on aina kahdeksan maiilman kymmenestä parhaasta mukana.
"Pääsymaksukin on luokkaa 10000€" Kummasti ne selostajat vaan kertoo, että tämäkin nn on tullut mukaan 26e nettiturnauksen kautta.
POKERI ON TAITOLAJI, EI SÄKÄLAJI. Mutta pokeri on laji, jossa taidolla on ehkä vähiten osuutta menestykseen (jos ei oteta huomioon jotain bingon mm-kisoja).
pelasin koemielessä texas holdenia esbc ohjelmassa. minulla oli 3 seiskaa .sen pelin voitti toinen jolla oli myös 3 seiskaa mutta käsikortti oli suurempi. miten pakassa voi olla 6 seiskaa. muutenkin voitto ei mene aina parhaalle kädelle. seuratkaapa tarkasti.
- Tuuripeli
Pokeri on todella tuuri eli säkäpeliä, sen tähden en ole koskaan senttiäkään siihen sijoittanut. Sen sijaan olen kokeillut tuuria ilmaiseksi ja onnistunut joskus kuten moni muukin tuuripelaaja voittamaan monta sataakin pelaajaa, parhaimmillaan yli 2000 pelaajaa oli mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721145En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45773Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27743Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137738Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l231705- 44689
- 67645
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164622Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal56610Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600