Mitäs mikroaaltouuniin ei kannata laittaa ja miksei?
Mitä mikroon ei kannata laittaa?
19
3173
Vastaukset
- Crommower
Mätä kananmuna räjähtää hienosti ja haju on sitäkin huimempi.
- Lawnmower
Metallia siseltäviä asioita kuten astioiden kultauksia, lusikkaa teekupissa, fariinisokeripussia... Mitään elävää, paperia tai muuta palavaa (micropopcornipussiakin kannattaa valvoa), yksinään sellaista joka ei sisällä vettä (esim astioissa sitä ei ole mutta samalla sulla on uunissa myös ruoka, johon mikroaallot ohjautuu).
Mikro toimii suurinpiirtein niin, että se lähettää ruokaan säteitä, jotka liikuttavat ruuan vesimolekyylejä. Lämpö on liikettä, eli ruoka lämpenee ja kypsyy. - Nimetön 2
Tulee aikamoinen sotku ja vanhemmat ei tykkää ;)
- on...
joskus teininä tunkenut kissan mikroon, tulipa vaan tosta koiran mikroon laitosta mieleen. En tiedä laittoiko mikron päälle eli en siis tiedä ehtikö kissalle käydä pahasti.
- sitä
eli saippuaa, koska se turpoo ja räjähtää sinne...
- paras idea palkitaan
Kotibileissä ensi viikonloppuna kokeillaan jotain noista....
- hienoa
paras idea palkitaan kirjoitti:
Kotibileissä ensi viikonloppuna kokeillaan jotain noista....
Me tulemme sitten kaikki joukolla nauramaan, kun kokeilun seurauksena sytytätte koko talon palamaan ja tapatte siinä sivussa pari kotibilettäjää. Kyllä sitten on kaikilla hauskaa. Bileiden järjestäjänkin on varmaan vähintäänkin kiva sitten hankkia uutta mikroa, kun edellinen hajoaa.
Ikä taisi olla n. 13v. eli asia ei kuulu aikuistumis-palstalle. Se tästä on nähdäkseni hyvinkin kaukana. Vittu mitä idiootteja. - JA PALJON
paras idea palkitaan kirjoitti:
Kotibileissä ensi viikonloppuna kokeillaan jotain noista....
Palava pystyssä oleva hammastikku (Saat tehtyä aitoa plasmaa)
Puolikas viinirypäle (Syttyy palamaan)
Hehkulamppu vesilasiin sillälailla että kaikki metalliosat on vedessä (Se syttyy niinkuin oikeastikin)
Saippua (Paisuu)
CD (Ritisee kivasti)
Folio (Sähköä kuin Scifi-leffasta)
Kananmuna (Pummmmm!)
Tiivis pullo jossa on 3/10 osaa vettä (Mikron ovi räjähtää auki kun pulloa pidetään siellä n. 3minuuttia) - Jussi_003
JA PALJON kirjoitti:
Palava pystyssä oleva hammastikku (Saat tehtyä aitoa plasmaa)
Puolikas viinirypäle (Syttyy palamaan)
Hehkulamppu vesilasiin sillälailla että kaikki metalliosat on vedessä (Se syttyy niinkuin oikeastikin)
Saippua (Paisuu)
CD (Ritisee kivasti)
Folio (Sähköä kuin Scifi-leffasta)
Kananmuna (Pummmmm!)
Tiivis pullo jossa on 3/10 osaa vettä (Mikron ovi räjähtää auki kun pulloa pidetään siellä n. 3minuuttia)ei ole väliä onko muna keitetty vai raaka. Ja onko kuoret vai ei. Pumm, joka tapauksessa.
- mika,
sen lisäksi että metalli ritisee niin se tölkki räjähtää viimeistään avattaessa. ja onkos joku kokeillu tehdä pommia pattereiden alkaalimetallista?
- raimo
ei mitään elävää tai mitään mikä voi heijastaa mikroaaltoja
- ///
Viisaammat ovat saaneet selville etta kemikaliomolekyylit saattavat (tarkoittaa etta tulevat liukenemaan) liueta ruokaan aiheuttaen ei-tervetullutta lisaainetta kehoon.
- kissamikroon69
kissa
- ikkremimiN
kaverini yritti kuivata kiveksensä mikroaaltouuniissa.... kävi niinkuin kananmunille ja kaikki talossa olleet tuli raskaaks....
- PanostajaJII
Dynamiittipötköä, se nimittäin sulaa pitkin mikroa ja haju käy päähän aivan vitusti.
- Kylmis_
Täysinäistä nobelaner tölkkiä ei kannata laittaa mikroon. Se kannattaa juoda kylmänä.
- justAsking
Kaverin puhelin oli jäässä niin se tunki sen mikroon et se lämpiäis. Lopputuloksen voitte jo varmaan arvata...
- Vehnäallergikko
Yrittää lämmittää uuniin laitettavia sämpylöitä mikroaaltouunissa. Laita paljon aikaa... Avaa luukku, haista p... Ei kun savu... HUPS!... Vie sämpylä lumihankeen... Sammuta palovaroitin... Ja nauti palaneesta sämpylästä, ja rikkinäisestä mikrosta.
Niin mulle kävi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.142053Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161861579Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1571448Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1001362Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381208- 84958
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas139945Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49942Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.140829Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13827