Bichon Frisen hinnat ovat keskimäärin 1200 euroa. Hinta perustuu mm. siihen että se on allergiavapaaksi luokiteltu eikä siitä lähde karvaa.Itse olen allerginen kaikille muille koirille paitsi meidän Bichonille. Sen eritteille olen allerginen. Jos ei halua maksaa niin ei kukaan siihen pakota. Turhaa ruikutusta korkeista hinnoista. Ei hinnat laske vaan luulen niiden nousevan siksi, että kysyntää on enempi kuin tarjontaa.
BICHON FRISE
HINTA
71110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ottaisit asioista selvää, ennen kuin tulet tänne totuuden torvea leikkimään!
BICHON FRISÉ EI OLE ALLERGIA VAPAA KOIRA!!!
Tuon yleisen harhaluulon takana on se, että Bichonista ei lähde karvaa, mutta se aiheuttaako Bichon allergiaa riippuu kokonaan ihmisestä, toisille sopii ja toisille ei. Hyvin usein kuitenkin allergiaa aiheuttaa eritteet, kuten pissa, kuola jne.
siksi kun siitä on jostain syystä tullut muotirotu. Kaikki pennut menevät kaupaksi.
Sinäkin ap parannat rodun kaupallisuutta ikävä kyllä valheellisesti.
Tuttavillani on villakoira, jolle eivät ole herkistyneet. Kuitenkin meidän edesmennyt bichon aiheutti allergia oireet. Eli silmien turpoamisen ja nenän vuotamisen.
Tulee mieleen myös vehnäterrieri ja villakoira. Nämä ovat niitä ns. allergiavapaiksi luokiteltuja. Uskoo kuka uskoo. Minä uskoin ja otin Bichon Frisen vaikka se maksoikin. Enkä muuten yhtään kadu. Olin tuomittu elämään ilman koiraa allergian vuoksi ja nyt on jo vuosia vietetty yhdessä. Koiran ottaminen on aina riski. Etenkin jos on allerginen. Minulle kävi tuuri. Niihin hintoihin on minun mielestä lisätty "allergialisä" plus että niistä ei lähde karvaa, ovat pienikokoisia, älykkäitä ja ihanan luonteen omaavia seurakoiria.
olen samaa mieltä. jostain muistaisin lukeneeni että kyllä se riippuu ihan ihmisestä onko allerginen bichon friseille vai ei.. en tiedä muiden bichoneista mutta ainakin meidän bichon nartusta lähtee karvaa (tosin todella vähän), vaikka siitä ei pitänyt lähteä ollenkaan..
Niin onhan hinta oikeaa luokkaa ja minustakin sellaiseksi koiraksi ihan normaali hinta, mutta uskaltaako sitten ottaa? Meidän kotona on allergiaa ja sitten koiraa lapset vinkuu ja kyllä tekis mieli koittaa mutta pitää miettii viellä paljon kun siinä on iisoja riskejä.
onko se oikein VIRALLINEN kirjoissa ja kansissa oleva sana, se ALLERGIAVAPAA? Siis koirarotuja koskien? Sana sinänsä on ihan aito.
Äkkiseltään saa sen kuvan, että sana tarkoittaa sitä, että kyseiset rodut eivät aiheuta allergiaa. Tuskin mitään oikeudenkäyntiä tulee tai on edes ollut? Nykyäänhän oletetaan, että tietoa on runsaasti saatavilla, jotta tällaisia harhaluuloja ei pitäisi kellään enää olla- viittaan sanaan allergiavapaa.
Eli perhe haluaa koiran ja on saanut kuulla allergiavapaasta rodusta. Myös kasvattaja kertoo rotunsa sopivan allergiselle...joku sairastuu ja koira halutaan palauttaa.
Aika vaikeaa on pitää koiraa jos ihoon tulee tulipunaiset kivuliaan kutiavat jäljet kun koiran sylkeä on joutunut ihoon. Koirahan myös nuolee itseään milloin mistäkin ja kun kosketusallerginen silittää koiraansa niin hän saakin jo laittaa melkoiset lääkerasvat käsiinsä.
Pentu myös pissii sisälle jonkun aikaa ja tämä voi olla allergiselle paha tilanne. Myös virtsa allergisoi.
Allergiat ovat niin monimuotoisia, että on vaikea käsittää miksi toinen sietää koiraa vuosia ja toinen kestää viikon tai kaksi. Kurjinta on jos koira on ollut jo pari vuotta. Kun oireet pahenee ja lopulta astma puhkeaa. Näitäkin tapauksia on pilvin pimein.
Kyse on terveydestä. Työkyky häiriintyy jos olet sairaana koko ajan. Perhe-elämä kärsii myös.
Joillakin on vain pientä nuhaa ja he eivät ehkä siten ymmärrä, että joillain ne keuhkot voivat mennä umpeen.
Minulla on ollut muutamia rotuja kuten bichon frise ja villakoira. Muita en nyt tähän sotke.
Jos älykkyydestä ja tottelevaisuudesta ja oppimisesta puhutaan niin villakoira päihittää bichonin mennen tullen.
Siksi minäkin uskalsin ottaa Bichon Frisen kun sitä mainostettiin sopivaksi allergikoille. Niin ja se hyvä tuuri on jatkunut vuosia. Ensin käytiin katsomassa muitakin Bichon Frise "sarjaan" kuuluvia penteita. Yorkkejakin käytiin katsomassa kun ne on niin syötävän suloisia. Allergiani on ilmeisesti aika paha koska reaktio tuli välittömästi. Ikään kuin olisi ollut karva tai sentapainen kurkussa. Tekisi mieli ottaa toinen Bichon Frise mutta siihen ei uskallus riitä.