Hei
Olemme saamassa pienen bichon vauvelin huhti-toukokuun vaihteessa. Olisi kiva saada neuvoja mitä kannattaisi hankkia ennen kun pieni pentu tulee kotiin?
Ja olisi mukava kuulla kokemuksia turkin hoidosta ja omien bichoneitten luonteesta...
Kannattaako mielestänne ostaa nettikaupasta pennulle panta vai ihan eläinkaupasta? (ja muut tarvikkeet)
Toivottavasti tulee vastauksia odotan innolla :)
- Taina
Olemme saamassa pienen bichon vauvelin huhti-toukokuun vaihteessa. Olisi kiva saada neuvoja mitä kannattaisi hankkia ennen kun pieni pentu tulee kotiin?
Ja olisi mukava kuulla kokemuksia turkin hoidosta ja omien bichoneitten luonteesta...
Kannattaako mielestänne ostaa nettikaupasta pennulle panta vai ihan eläinkaupasta? (ja muut tarvikkeet)
Toivottavasti tulee vastauksia odotan innolla :)
- Taina
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tosi hyvään aikaan olette hankkimassa Bichonia. Kevät ja kesä on mielestäni paras ajankohta ottaa koiranpentu sisäsiisteyden opettelun kannalta.
Meille tuli pentu viime kesänä, eka koira meidän perheeseen. Aivan ihastuttava rotu, vaikka kovapäisyyttä ja itsepäisyyttä löytyy.
Olin yllättynyt miten paljon koiratarvikkeisiin menee rahaa. Ostin lähes kaiken eläinkaupasta. Tein hintavertailuja. Onneksi asumme kaupungissa, jossa monta eläinkauppaa.
Jos autoilee on kuljetusboksi hyvä hankinta. Meidän neiti nukkui siinä ekat viiko, joten petiä ei tarvinnu erikseen ostaa. Nyt nukkuu vanhan lasten täkin päällä.
Hihna ja panta on hyvä olla, koska pentu tulee totuttaa siihen heti. Leluja, luita, juoma- ja ruokakippo. Kasvattajan antamaa nappulamerkkiä.
Näillä pääsee hyvin alkuun.
Lelut kannattaa olla mahdollisimman pienikokoisia pehmeitä tai vinkuleluja, joista on pienen suun hyvä ottaa kiinni. Niissä ei saa olla lasisilmiä, nenää tai muita irtoavia osia. Sanomalehtiä kannattaa alkaa säästämään hyvissä ajoin. Nimittäin niitä kuluu.
Turkin hoitovälineet on hyvä olla heti, koska päivittäin on hyvä opettaa pentua hoitotoimenpiteisiin, silmien ja korvien putsaukseen ja niihin tarvittavat nesteet. Koira shampoo, hoitoaine, kampa, karsta, kynsien leikkuu sakset ja tietty TEHOKAS fööni turkin kuivaamiseen.
Turkin hoito ei mielestäni ole työläs, kun sen säännöllisesti ja huolellisesti tekee. Itse pesen meidän neidin n. kahden viikon välein. Samalla leikkaan kynnet, ajan anturoiden välistä karvat pois koneella ja putsaan korvat. Silmät pyrin pyyhkimään päivittäin. Tähän menee ehkä n. 2 h (pesuihin sun muihin hoitotoimenpiteisiin).
Tuo silmävuoto on aika kurjaa varsinkin jos kyynelneste värjää naaman tiilenpunaiseksi. Kaikilla sitä ei esiinny, mutta se on ominainen "vika" tälle rodulle. Kannattaa katsoa tarkkaan mitä syöttää, koska myös ruoalla on vuodon lisäävä vaikutus. Meidän neiti reakoi selvästi vehnälle. Lähes välittömästi alkaa silmät vuotamaan.
Meidän neiti täyttää kohta 6kk ja lähes kaikki hampaat on vaihtuneet. Pentu ei enää pure lainkaan ja on rauhallinen, kiltti ja tottelevainen tyttö. Osaa monta asiaa, tuntee ja ymmärtää tiettyjä sanoja ja lauseita. Sisäsiisteys alkaa olla kohdallaan ja pystyy pidättämään hyvin yön ja työpäivän. Lenkillä rakastaa ihmisiä, varsinkin lapsia ja haluaisi leikkiä kaikkien vastaantulijoiden kanssa, ihmisten ja eläinten.
Olemme aivan ihastuneita tähän rotuun ja suunnittelemme jo toisen Bichonin ottamista jahka tuo vauva-aika on ohi.
Kiitos hyvistä neuvoista!
Me ei ostettu nettikaupasta mitään, vaan haettiin kaikki tarvikkeet paikallisesta eläintarvike liikkeestä. Toiset tykkää ostaa netistä, mutta minusta oli kiva päästä hypistelemään ja tutkimaan tavaroita perusteellisesti.
Turkin hoitoa ei kannata pelästyä :) Se on ihan mukavaa puuhaa. Kannattaa tehdä kaikkia hoito toimia (pesu, harjaus, kynnet, korvat jne) mahdollisimman paljon, jotta pentu tottuu niihin.
Tässä vähän listaa mitä meidän pienokaiselle ostettiin: kuljetus boxi, peti, karsta, kampa, kynsileikkurit, panta, talutushihna, pentu shamppoota, pentu ruokaa (varmista kasvattajalta merkki, jotta on samaa!), metallinen ruokakippo, keraaminen vesi kippo, silmien- ja korvien puhdistus ainetta, kurapuku, luita ja pari lelua.
Valjaita ei kuulemma kannata ostaa, saattavat pilata ryhdin jos pentu nojaa niihin lenkillä. Flexiäkään eivät koirakouluttajat suosittele, kannustaa kuulemma pentua vetämiseen.
Suosittelen lämpimästi että ostat jonkin Bichon Frisé kirjan, niitä on nyt näköjään tullut suomenkielisenäkin myyntiin, itse hommasin englannin kielistä.
Heippa! Meillä on nyt 4 kk:n ikäinen Bichon tyttö, jolle ostettiin tarvikkeet koiranäyttelystä ja eläintarvikeliikkeestä. Ostettin kuljetusboxi, metallinen ruokakippo, keraaminen vesikippo, karsta ja kampa, panta, talutushihna, peti, silmien- ja korvien puhdistus ainetta, pentushamppoota, penturuokaa, kynsi leikkurit, luita ja muutama lelu. Valjaita ei suositella koska voivat pilata ryhdin (pentu saattaa nojata valjaisiin).. ja koirakouluttajien mukaan flexiä ei kannata käyttää, koska se kannustaa koiraa vetämään.
Apteekeista saa sellaisia "vaippa-liinoja" jotka on hyviä pissa papereita sanomalehtien sijaan. Nuo liinat ovat vähän niinkuin isoja terveys siteitä, eli pisut ei pääse imeytymään paperin läpi latialle, kun on muovi alla.
Meidän tytsy oppi ainakin tosi nopeasti sisäsiistiksi, kun käytettiin aluksi tosi usein ulkona, joten meillä on papereistä päästy jo aikaa sitten.
Kouluttaminen kannattaa aloittaa heti. Meidän pentu yritti järsiä sohvaa ja petiään, roikkui jopa verhoissa. Näistä päästiin heti ensimmäisinä päivinä, kun oltiin tiukasti kieltämässä. Ensimmäisen viikon jälkeen ei tyttö ole järsinyt muuta kuin luitaan.
Meille eläinlääkäri sanoi, että ruoka on hyvin harvoin syynä silmien vuotamiseen. Me putsattiin silmiin kasvavat (melkein näkymättömät) karvat ja vuoto loppui. Vaikka monissa silmien puhdistus aineissa väitetään että poistavat värjäytymät, niin eivät taida kuitenkin toimia. Silmiähän voi putsata myös ihan vedellä (keitetty ja jäähdytetty).
Suosittelen ostamaan jonkin Bichon Frisé kirjan. Muutama kk takaperin kun meillä pentua kuumeisesti odoteltiin, niin en löytänyt mistään suomenkielisiä kirjoja, nyt niitä on näköjään tullut myyntiin. Tilasin silloin 2 englannin kielistä kirjaa, joista löytyi tosi paljon tietoa ja vinkkejä, joita ei esim. netistä löytynyt.
Onnellista odotusta :) Bichon Frisé on ihana rotu, josta varmasti iloa ja riemua riittää koko perheelle.