Miehen poika oli meillä taas viikonlopun. Olen tyytyväinen, miten hyvin kaikki meni. ikävuosina 5-9 "taistelimme" kaikista mahdollisista asioista, mm ruokailut ja nukkumaanmenot olivat 3 tunnin itku ja riitely h****vetti. Lapsen isä oli ihan rikki ja sekaisin omasta isyydestään - yritti hyvitellä ja ostaa isyyttä ihan loputtomiin. ADHD-pojan kanssa se teki kaikesta ihan mahdotonta.
No, nyt on pikkuhiljaa löytynyt hyvä linja. Edelleen nämä viikonloput on yhtä "ostaostaostaosta, annaannaannaanna, rahaarahaarahaa" - perjantaista sunnuntaihin, mutta ei tätä voi entiseen verratakkaan. Ruuasta tarvinut tapella kuin kerran ja silloinkin vain puolisen tuntia. Kauppareissuista selvittiin varastelematta ja niin edelleen.
Mies sietää rahasta ja ostamisesta puhumista huomattavasti pidempään kuin minä. Mutta täytyy olla tyytyväinen, miten kiva viikonloppu oli kuitenkin kaikille :)
No, nyt on pikkuhiljaa löytynyt hyvä linja. Edelleen nämä viikonloput on yhtä "ostaostaostaosta, annaannaannaanna, rahaarahaarahaa" - perjantaista sunnuntaihin, mutta ei tätä voi entiseen verratakkaan. Ruuasta tarvinut tapella kuin kerran ja silloinkin vain puolisen tuntia. Kauppareissuista selvittiin varastelematta ja niin edelleen.
Mies sietää rahasta ja ostamisesta puhumista huomattavasti pidempään kuin minä. Mutta täytyy olla tyytyväinen, miten kiva viikonloppu oli kuitenkin kaikille :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
totta!!! Väkisinkö sä toisten lasta nukkumaan pakotat? Jos lapsi ei ole väsynyt, ei ole ihme, että huutaa 3 h putkeen. Kuka nyt pirteenä menee nukkumaan. Just joo, kun ei ole niitä omia lapsia vielä, niin ei ole ihme ettei osaa olla lasten kanssa.
Sääli sitä pian uutta tulevaa vauvaa, sillä vauvat nukkuu sillon kun nukkuu, vai meinaatko väksiin huudattaa sitäkin? Saa nähä laitatko oman kakaras nukkumaan väkisin. Huutaakohan se 5 h!
Alkuperäiselle kirjoittajalle:
Älä välitä mitään tuosta ihmisestä (?), joka kirjoitti noin älyttömän viestin. Hän tikahtuu omaan katkeruuteensa, ihan varmasti. En tiedä - enkä välitäkään tietää - mikä saa jonkun tyypin käyttäytymään tuolla tavoin.
Olen iloinen puolestasi, että saatte hiljalleen hommat kulkemaan paremmin. Siinä on varmasti vaadittu sinulta todella pitkää pinnaa ja pitkäjänteisyyttä ja määrätietoisuutta. Toivottavasti lähiympäristössäsi on ihmisiä, jotka iloitsevat kanssasi ja tukevat sinua toisten lapsen kasvattamisessa ja hoitamisessa!
sen pienen pyöreän :D
Mitäs minä noista. Isänsä lapsen tietysti nukuttaakin; saa olla vieressä ja lukea satua. Molemmille tärkeä hetki.
Joten raivotkoon lissu mehuissaan niin paljon kuin jaksaa :)
On tosiaan ollut melko raastavaa välillä. En ole ennen tiennytkään, että minulla on nänkin pitkä pinna :) Tosi ihanaa on, kun viimenisen vuoden ajan on alkanut olla _mukavaa_ ihan tavallisista asioista. Nyt alkanut raskauteni on vain lisännyt positiivisia tunteita miehen lasta kohtaan.
Eikö lapsilla olisi hyvä olla se rytmi? Juuri tälläiset asiat, jotka toistuvat päivästä toiseen (syömisaika silloin ja silloin, nukkuma-aika silloin) tuovat lapselle turvallisuuden tunnetta.
Kuinkakohan kertaa minäkin lapsena olisin halunnut valvoa vaikka yön putkeen...Mutta sitten olisi nukuttu päivät ohi. Jos haluaa lapsen parasta ajatella, niin kaikkea ei saa tehdä niin kuin lapsi tahtoo. Muuten ollaan ainakin teini-iässä k*si sukassa..
kokeilee biovanhempiaankin, juurikin uhmaamalla nukkumisen syömisen ym.kanssa, ja aikuisen tehtävä olla se joka luo rajoja, ja säätele lapsen rytmin! eli ei voi ajatella että jaa-a kun lapsi ei halua syödä,olen kamala ku pakkosyötän häntä,kun ei itse saa päättää siitä,tai uhittelee ettei nuku, minähän aikuisena vain ajattelen lapsen parasta, ja tiedän mikä lapsen etu ja paras!!
meilläkin miehen lapsi kokeillut vaikka mitä näiden asioiden suhteen, ja keksii vaikka mitä verukkeita, mutta johdonmukaisina meidän tehtävä on vain ohjattava tätä pientä ihmistä!samaa tekee äidilleenkin, joten lapsen kasvatus ei aina helppoa ja yksiselitteistä!!voimia ap muut, ja hienoo että kummiskin tuli hyvä fiilis vkolopusta =)
...lapsella oli adhd..? Vaikkei omia lapsia olekkaan, ja oma tytärpuoli kuin herran enkeli [:)] niin kokemuksesta voin kuitenkin kertoa, että adhd lapsi voi kiukuta nukkumaan menon kanssa helpostikkin sen kolme tuntia, vaikka olisikin niin väsynyt etteivät silmät meinaa auki pysyä...
Enkä kyllä kovin pitänyt tuosta huomautuksesta että : Just joo, kun ei omia lapsia vielä, niin ei ihme ettei osaa olla lasten kanssa. (eihän se lapsettomuus nyt sitä välttämättä tarkoita!!) Ja etenkin tuo: Sääli sitä pian uutta vauvaa (onkos se sitten sääli jokaisen ensimmäisen lapsen kohdalla??)