Moi tarviiko passiivijäähdytteinen näyttis (7600gt pci-e) jotain modausta fujitsu-siemensin scaleon pc koteloon vai meneeköhän ihan normisti ko laitteen tuuletuksella. tai ylipäätään jos hankkii passiivisen niin pitääkö koteloa jotenkin modifoida että tuuletuksen saa toimii kunnolla.
Passivijäähdytteinen Scaleoon?
Antero Mörkö
3320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Passiivisesti jäähdytetyt tuottavat yhtä paljon lämpöä kuin ei-passiiviset joten riskinä on todentotta se, että kortti ylikuumenee jos kotelotuuletus ei ole kunnossa
Markettikoneissa useimmiten luotetaan mahdollisimman halpoihin ratkaisuihin ja kotelotuuletus on mitä on. Onko tuossakin merkkikoneessa vain yksi kotelotuuletinpaikka (takana) ja sekin 8cm kokoluokkaa? Jos näin on, niin onnea vain yritykselle. Voi olla, että joutuu laittamaan sellaisen 8cm suihkumoottori-turbiinin, että passiivisin näytönohjainjäähyn hyödyt menetetään.
Koteloon olisi tietty hyvä laittaa kotelotuuletin, mikä puskee lämmennyttä ilmaa ulos kotelosta. Noihin Fujitsu-Siemensin koteloihin saa kotelon takaosaan kiinnitettyä yhden 80/92mm:n tuulettimen.
Tuskin tarvii, sii noi ohjaimet kuitenkin menee aikana kuumana ja kärsii jopa 100 lämmön.
mitään ropleemaa pitäis olla..
Mut, jos siltä tosiaan tuntuu. Vaikka usko. Niin si kotelo tuuletusta...