Pukeutuminen konserttiin/illalliselle

Sally

Tietäisikö kukaan, kuinka hienosti Wienissä on tapana pukeutua konsertteihin? Olemme menossa joulun pyhien jälkeen Wienin muutamaksi päiväksi ja olemme varanneet liput konserttiin ja illalliselle Schönnbrunin linnaan. Lisäksi olemme menossa uuden vuoden aattona illalliselle erääseen ravintolaan (ei mikään gourmet-paikka, mutta vähän parempi paikka kai kuitenkin). Miten hienosti näihin tilaisuuksiin pitää pukeutua? Riittääkö naiselle esim. pikkumustatyyppinen mekko? Entä miehelle?

Kiitos jo etukäteen vastauksistanne!

7

3886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wienerland

      Neonvärinen tuulipuku,karjala-lippis, lenkkarit ja vyölaukku..
      Suosittelen moista.
      Aivan varmasti herätätte arvostusta ja saatte huomiota osaksenne...

      • geht!

        Volksoperassa oli ainakain vaatetusta farkuista iltapukuun, laaja skaala :)


    • Pikku myy

      Moi,

      Joillakin on sitten aikaa kirjoitella puuta heinää...

      Tässä sulle yksi linkki sivu. Käy katsomassa löytyykö täältä sopivia pukeutumisohjeita.

      http://www.teja.fi/pukeutuminen/37.html

      Terkuin, Pikku myy

      • Piisamirotta

        hohhoijaa...

        Valittelet kun toiset vastaavat puuta heinää ja itse vastaat hyvää päivää kirvesvartta. Eikö keskustelun aloittaja kysynyt, miten pukeudutaan Wienissä? Ei nuo 50-luvulta peräisin olevat tätiohjeet auta häntä yhtään.


      • ja etiketti
        Piisamirotta kirjoitti:

        hohhoijaa...

        Valittelet kun toiset vastaavat puuta heinää ja itse vastaat hyvää päivää kirvesvartta. Eikö keskustelun aloittaja kysynyt, miten pukeudutaan Wienissä? Ei nuo 50-luvulta peräisin olevat tätiohjeet auta häntä yhtään.

        lue: Pukeutuminen, vielä kunniassaan.Siitä kaupungin hienostunut ilmapiiri. Pitkät perinteet sen tekevät. Oopperassa arki-iltanakin gaala-asuja. Nk pyhäpuku käy konserteissa , opereteissa jne.Tyylikkyys on tae.


    • konserttiin/oopperaan

      Staats opera oli Volks Operaa hienompi paikka, mutta kyl sielläkin pukuskaala oli kirjava. Siisti pukeutuminen pitäisi riittää. Riippuu tietenkin millaiset paikat on kyseessä. Seisomapaikkalaisilla oli tietysti arkisemmat vaatteet kuin eturivin daameilla.

      • pukeutuminen

        Ei sekään ihan pidä paikkaansa että farkut jne. käy. Kun kävin keväällä kansallisoopperassa, vielä lipunoston jälkeenkin jengiä heitettiin ulos...sellaisia joilla oli sandaalit, likaiset kengät, pitkät shortsit tai jotain. Olen myös kuullut, että myös Volksoperasta ym. on heitetty porukkaa ulos huonon pukeutumisen vuoksi. Kuitenkaan mitään iltapukua ei vaadita vaikka voihan senkin laittaa jos haluaa, mutta en kyllä farkuillakaan menisi yrittämään.

        Monelta varmaan löytyy siistit pitkät kangashousut ja kävelykengät ja siihen joku siisti paita. Itselläni on ollut Musikvereinissa, Volksoperassa jne. aina tavallinen siisti hame ja paita tai mekko ja hyvin on pärjännyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2099
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1540
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1200
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      245
      984
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe