Joulu lähestyy...Miten ihmeessä saatte pysymään imukuppikiinnitteiset ns itsenäisyyspäiväkynttilät ikkunassa? Ostin jopa uudet kun vanhat ei pysynyt mutta ei nää uudet pysy sitäkään vähää :(
Imukuppikynttilät??
13
5732
Vastaukset
- Jorrma
Nuole sitä!
- luottaisi
Tuollaisiin imukuppijuttuihin vähiten luottaisin, ei ne ole toimineet ennenkään.
Nyt, kun panet tuollaisen kynttilän ikkunalasiin kiinni ja kynttilään tulen, saattaa itsenäisyyspäivääsi juhlistaa tulipalo, kun palava kynttilä putoaa lattialle.
Lailla pitäisi nuo kieltää ja maahantuojaa sakotta.
Usko minua, hävitä ne, tai polta pihalla lumihangessa.- mie vaan
Sain sen käsityksen et kyse on sähkökynttilöistä.En usko et kukaan on niin tyhmä et et oikeita kynttilöitä imukuppeihin laittaisi palamaan. En ole itsekään saanut niitä pysymään paikallaan ja olenkin luopunut jo niistä.
- as-keetti
laita palavaa kynttilää mihinkään imukuppisysteemiin!
Palomiehillä on joulun aikaan muutakin puuhaa. - HETPIT
Kannattaa kokeilla pistää pikaliimaa niihin imukuppeihin.:D:D:Dhahaah
- kokeillut olen
Laita pikkasen hienoasokeria ja vettä niin pitäs pysyy... oon ainakin ite sillä saanut imukupit pysymään ikkunassa...
- aneurysma
KIITOS VINKISTÄ,KOKEILIN JA TOIMII!!!!!!! MELKEIN MEINAS MENNÄ HERMOT.KIITOS...........HYVÄÄ JOULUN ODOTUSTA,ILMAN STRESSIÄ.
- Osku.
Itsellä on ollut airamin kaksi, 4 kynttilän imukuppikiinnitteistä sarjaa.
Joka Jouluksi olen laittanut ikkunaan kiinni.
En ole nuollut mutta olen ottanut sormella vettä (sylkeä),
ja kostuttanut pyöräyttämällä imukupin reunat,
ja painamalla sekä samalla pyöräyttänyt ikkunaan.
Siinä ovat pysyneet kun TAUTI, loppiaisena on ollut konsti saada irti!
Siitä oma kirjoitus! - Mmm
En tosiaankaan mitään oikeita kynttilöitä laittaisi tuollaisiin systeemeihin.
Ja Airamin sarjasta on kyse meilläkin. Toi sylkihomma ei ole toiminut - riippuiko syljen koostumuksesta :) ? Kokeilen vielä tuota sokerivesijuttua; se oli uusi vinkki. - ara*
Kastele imukuppi syljellä ja johan pysyy...
- kokeillut
Ikkunan tai lasin siis, pitää olla puhdas. Myöskin muoviset imukupit pitää pyyhkäistä kostuttamalla. Sitten painat lujasti kiinni, johan pysyvät.
- aivot käyttöön
...alustalle, jossa eivät voi kaatua.
Älkää leikkikö turvallisuudella.
Miten voi olla niin vaikeaa ajatella turvallisesti.?'
Kynttilät palamattomalle alustalle.
Ei mitään palavaa kynttilän yläpuolelle. eli ei esim mihinkään kirjahyllyyn. käyttäkää aivoja.
- Anonyymi
Imukuppikynttilät saa pysymään ikkunassa sillälailla kun pesee lasin pois PÖLYSTÄ ja liasta ja rätillä vielä pyyhkii imukupin puhtaaksi ja antaa kuivaa.. Se on se pöly jonka takia se ei pysy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510