Belgia F1

Nimetön

Olisi tarkoitus siis mennä katsomaan formuloiden pärinää syyskuussa... Ajatuksena olisi lentää Brysseliin josta sitten tavalla tai toisella siirtyminen Liegeen. Olen sen käsityksen saanut että Brysselissä ei olisi juuri mitään ihmeellistä ja toiseksi Liege on hivenen lähempänä rataa.
Onkohan jollain kokemuksia yleensäkin kyseisestä tapahtumasta kyseisessä maassa? Hotellisuosituksia Liegessä?
Ajatuksena oli muutenkin viivähtää hieman kauemmin paikanpäällä joten kaikki mahdollinen ajanviete (ei välttämättä museoita ja muita kulttuuripaikkoja) ja katsomisen arvoinen olisi kiva tietää.
Illanvietto kulut, siirtyminen paikasta toiseen jne jne.

Kiitos

3

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta 97, 04 ja 05

      Olen parikertaa ollut Francochampsissa F1 kisoissa.
      Uusiutumattomien luonnonvarojen tuhlauskilpailun livenä katsomiseen tuo lienee yksi parhaista paikoista. Varsinkin jos matkustaa omalla kukkarollaan.

      Halvimmilla lipuilla saa ihan mainiot näköalapaikat. Span luonnonkatsomot ovat kertakaikkiaan mainiot.

      Kisan lähes ainoat heikkoudet ovat kierroksen pituus - autot eivät kulje niin usein silmien ohi kuin lyhyillä radoilla, ja se että SPAssa ei kunniakierrosta ajeta, vaan kilpurit ohjataan het ruutulipulta varikolle.

      En muuten ole turisteerannut tuolla, joten muista ajanvietteistä en tiedä.

      Omat matkani olen tehnyt aina halpalentoyhtiöllä - Tampereelta Hahniin. Näköjään siellä ei ole vielä syskuun matkat myynnissä - kesäkuussa menopaluu on n 90 EUR. Hahnista on noin pari kolmetuntia ajomatkaa Spa/Malmedy/Stavelot seudulle.

      Hahnista olen ottanut edullisimman auton, mitä tarjouksesta on saanut hintaluokka n 300 EUR to-ma viikonloppu.

      Majoittuminen tehtiin 04 telttaillen aivan radankupeessa. Viimevuonna majoituimme Bitburgin lähellä kylpylähotellin mökkikylässä. Tuossakin tuli iloinen yllätys, kun tammikuussa varattu edullisin mökki tuli upgradetuksi isoksi mökiksi - pikkumökit olilaitettu jo talviteloille. Matkailusesonki on ohi jo kisan aikaan.

      Suosittelen harkitsemaan muutenkin saksanpuolella majoittumista - kisaviikonlopun hintanousu ei näy lainkaan teutonimaahan. Bitburg Prym jne ovat ihan lähellä.

      Kisan lisäksi en muuta ajanvietettä tuolla tiedä - sori.



      Näköjään vielä tämän vuoden puolella hankittuna saapi vormulalippuja hieman huojennuksella

      http://www.spagrandprix.com/reservation_form.pdf

      ja tietty olematonta lisäinfoa pykälää ylempää

      http://www.spagrandprix.com

      • Belgiassa

        Jos lennät Belgiaan ja sinulla on useampi päivä aikaa käytössäsi suosittelisin tutustumaan Brysseliin. Bryssel on kaiken kaikkiaan paljon mielenkiintoisempi paikka kuin mikään suomalainen kaupunki. Brysselistä pääset nopeasti (40 mins.) Antwerpeniin, joka on timanttikaupan keskus.

        Liege on ranskankielinen kaupunki ja mielenkiintoinen paikka kierrellä, vaikkakin keskusta-alueen kävelee nopeasti läpi.

        Kannattaa käydä Walloonian alueella esim. Dinant ja Namur ja suosittelen ehdottomasti telttailua Ardenneilla. Eikä Luxemburgkaan kaukana ole.

        Junat Belgiassa ovat todella edullisia. Voit mm. ostaa 10 -matkan lipun, joka ei ole henk. koht. Lipun hinta on 68€, joten voit matkustaa maan laidasta laitaan 6.80 €. Viikonloppuisin junat ovat puoleen hintaan joten esim. meno-paluu Bryssel - Antwerpen 6.80€

        Saksan puolella lähimmät kaupungit ovat Aachen ja Köln. Oletko ajatellut lentäväsi GermanWingsillä Helsingistä Kölniin ja takaisin Suomeen vaikkapa Brysselistä tai Amsterdamista?

        Näkemistä ja tekemistä todellakin riittää, on ihan käytössäsi olevasta ajasta ja uskalluksestasi kiinni mitä matkasi aikana näet!

        Hyvää lomaa!


      • edullisesti...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      188
      6259
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      240
      4208
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3515
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3347
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      55
      3218
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2836
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      66
      2391
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      242
      2347
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2316
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1907
    Aihe