Hei!
Olen erittäin kiinnostunut belgianpaimenkoirista,varsinkin tuosta groenendaelista.Minua on aina mietityttänyt onko groen ja tervun välillä suuria luonne-eroja?Liittyykö väri mitenkään luonteeseen? Kiitos jos viitsitte vastailla :)
Groe vai tervu?
9
1548
Vastaukset
- mie vaan..
kuin turkin väri. (ei 100 % varma..no ainakii 90 %..:P
- On.
Niin tummia jotta ne jo voisi kuvitella olevan siitä muunnosten välistä ?
Tämä on vain minun mielipiteeni. On. kirjoitti:
Niin tummia jotta ne jo voisi kuvitella olevan siitä muunnosten välistä ?
Tämä on vain minun mielipiteeni.Kahdelle groenendaelille saattaa syntyä tervueren-värinen pentu, koska musta peittää ruskean värin. Värin tummuuden kanssa sillä ei pitäisi olla tekemistä, onko tervueren syntynyt tervueren vai groenendaelvanhemmille.
Muunnoksia ei saa risteyttää. Tervuereneille ei voi syntyä mustaa jälkeläistä. Tosin on olemassa myös peittyvä mustan geeni. Tai ruskea koira voi tosiaan olla niin tumma, että näyttää mustalta. Groenendael-pentueeseen syntyneet ruskeat rekataan tervuereneiksi.
- m-li
en tosiaankaan ole mikään belgien asiantuntija ja tämä on ihan puhdasta mutua, mutta minulla on sellainen syvässä istuva käsitys siitä, että grotsku on kovempi ja enempi käyttöön soveltuva kuin tervu.
Mä olen kuullut tasan päinvastaista. Vaikka ei taida grontun ja tervun välillä paljoa eroa olla. Riippunee enempi kasvattajasta.
- käyttötervu
Tervuissa on käyttölinjaisiakin koiria. Ne voivat olla todella hyviä. Mutta Groskuista ei käyttölinjaisia ole edes olemassa. Groenendael on on jo aikaa sitten jalostettu pilalle ja vain näyttelytarkoituksia varten. Groenendaelit ovat hermoheikkoja ja heikkoviettisiä. Esim. suojelussa tai agilityssä niillä ei voi saavuttaa hyviä tuloksia. Hyvällä käyttötervulla voi yltää ihan mille tasolle tahansa, koska se on geneettisesti täysin sama kuin käyttömali. Eli katsoppa MM-kisojen tulokset, niin faktat selviävät sinullekin. Grotskuja ei listoilla näy. Ei ole näkynyt vuosikymmeniin.
Uskoisin kyllä grontullakin voivan pärjätä agilityssa. Muistaisin myös kuulleeni, että jossain ulkomailla olisi groenendaeleistakin vielä käyttölinjaa...
- on olemassa
Neeta kirjoitti:
Uskoisin kyllä grontullakin voivan pärjätä agilityssa. Muistaisin myös kuulleeni, että jossain ulkomailla olisi groenendaeleistakin vielä käyttölinjaa...
käyttölinjaa joitten takaa käsittääkseni kuitenkin tulevat käyttö tervut / malit. Ja muutama vuosi sitten kyllä kuului huhupuheita että tällainen olisi Suomeenkin tuotu.
- noita mustia
ainakin tottelevaisuuskisoissa ja agilityssä ylimmissä luokissa kisanneita. Liekö sitten nekin pialle jalostettuja ja heikkohermoisia ja -viettisiä. Kyllä niissä käyttölinjankin koirissa vatipäitä löytyy, mutta jos tosissaan haluaa esim. suojelua harrastaa kannattaa mieluumin käyttö- kuin näyttölinjan koira hankkia. Kannattaa tutkia sukuja ja vanhempien luonteita. Yleisesti ottaen belgit ovat varmasti hyviä harrastuskoiria, miellyttämisenhaluisia ja energisiä muunnokseen ja linjaan katsomatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32701Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062471Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42219Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441835- 321423
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141403- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011114Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201033Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81908