Groe vai tervu?

Belggariko

Hei!

Olen erittäin kiinnostunut belgianpaimenkoirista,varsinkin tuosta groenendaelista.Minua on aina mietityttänyt onko groen ja tervun välillä suuria luonne-eroja?Liittyykö väri mitenkään luonteeseen? Kiitos jos viitsitte vastailla :)

9

1534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vaan..

      kuin turkin väri. (ei 100 % varma..no ainakii 90 %..:P

      • On.

        Niin tummia jotta ne jo voisi kuvitella olevan siitä muunnosten välistä ?

        Tämä on vain minun mielipiteeni.


      • On. kirjoitti:

        Niin tummia jotta ne jo voisi kuvitella olevan siitä muunnosten välistä ?

        Tämä on vain minun mielipiteeni.

        Kahdelle groenendaelille saattaa syntyä tervueren-värinen pentu, koska musta peittää ruskean värin. Värin tummuuden kanssa sillä ei pitäisi olla tekemistä, onko tervueren syntynyt tervueren vai groenendaelvanhemmille.

        Muunnoksia ei saa risteyttää. Tervuereneille ei voi syntyä mustaa jälkeläistä. Tosin on olemassa myös peittyvä mustan geeni. Tai ruskea koira voi tosiaan olla niin tumma, että näyttää mustalta. Groenendael-pentueeseen syntyneet ruskeat rekataan tervuereneiksi.


    • m-li

      en tosiaankaan ole mikään belgien asiantuntija ja tämä on ihan puhdasta mutua, mutta minulla on sellainen syvässä istuva käsitys siitä, että grotsku on kovempi ja enempi käyttöön soveltuva kuin tervu.

      • Mä olen kuullut tasan päinvastaista. Vaikka ei taida grontun ja tervun välillä paljoa eroa olla. Riippunee enempi kasvattajasta.


    • käyttötervu

      Tervuissa on käyttölinjaisiakin koiria. Ne voivat olla todella hyviä. Mutta Groskuista ei käyttölinjaisia ole edes olemassa. Groenendael on on jo aikaa sitten jalostettu pilalle ja vain näyttelytarkoituksia varten. Groenendaelit ovat hermoheikkoja ja heikkoviettisiä. Esim. suojelussa tai agilityssä niillä ei voi saavuttaa hyviä tuloksia. Hyvällä käyttötervulla voi yltää ihan mille tasolle tahansa, koska se on geneettisesti täysin sama kuin käyttömali. Eli katsoppa MM-kisojen tulokset, niin faktat selviävät sinullekin. Grotskuja ei listoilla näy. Ei ole näkynyt vuosikymmeniin.

      • Uskoisin kyllä grontullakin voivan pärjätä agilityssa. Muistaisin myös kuulleeni, että jossain ulkomailla olisi groenendaeleistakin vielä käyttölinjaa...


      • on olemassa
        Neeta kirjoitti:

        Uskoisin kyllä grontullakin voivan pärjätä agilityssa. Muistaisin myös kuulleeni, että jossain ulkomailla olisi groenendaeleistakin vielä käyttölinjaa...

        käyttölinjaa joitten takaa käsittääkseni kuitenkin tulevat käyttö tervut / malit. Ja muutama vuosi sitten kyllä kuului huhupuheita että tällainen olisi Suomeenkin tuotu.


      • noita mustia

        ainakin tottelevaisuuskisoissa ja agilityssä ylimmissä luokissa kisanneita. Liekö sitten nekin pialle jalostettuja ja heikkohermoisia ja -viettisiä. Kyllä niissä käyttölinjankin koirissa vatipäitä löytyy, mutta jos tosissaan haluaa esim. suojelua harrastaa kannattaa mieluumin käyttö- kuin näyttölinjan koira hankkia. Kannattaa tutkia sukuja ja vanhempien luonteita. Yleisesti ottaen belgit ovat varmasti hyviä harrastuskoiria, miellyttämisenhaluisia ja energisiä muunnokseen ja linjaan katsomatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6480
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5382
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3735
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3377
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      192
      3070
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2335
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1626
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1346
    Aihe