Hei!
Olen erittäin kiinnostunut belgianpaimenkoirista,varsinkin tuosta groenendaelista.Minua on aina mietityttänyt onko groen ja tervun välillä suuria luonne-eroja?Liittyykö väri mitenkään luonteeseen? Kiitos jos viitsitte vastailla :)
Groe vai tervu?
9
1591
Vastaukset
- mie vaan..
kuin turkin väri. (ei 100 % varma..no ainakii 90 %..:P
- On.
Niin tummia jotta ne jo voisi kuvitella olevan siitä muunnosten välistä ?
Tämä on vain minun mielipiteeni. On. kirjoitti:
Niin tummia jotta ne jo voisi kuvitella olevan siitä muunnosten välistä ?
Tämä on vain minun mielipiteeni.Kahdelle groenendaelille saattaa syntyä tervueren-värinen pentu, koska musta peittää ruskean värin. Värin tummuuden kanssa sillä ei pitäisi olla tekemistä, onko tervueren syntynyt tervueren vai groenendaelvanhemmille.
Muunnoksia ei saa risteyttää. Tervuereneille ei voi syntyä mustaa jälkeläistä. Tosin on olemassa myös peittyvä mustan geeni. Tai ruskea koira voi tosiaan olla niin tumma, että näyttää mustalta. Groenendael-pentueeseen syntyneet ruskeat rekataan tervuereneiksi.
- m-li
en tosiaankaan ole mikään belgien asiantuntija ja tämä on ihan puhdasta mutua, mutta minulla on sellainen syvässä istuva käsitys siitä, että grotsku on kovempi ja enempi käyttöön soveltuva kuin tervu.
Mä olen kuullut tasan päinvastaista. Vaikka ei taida grontun ja tervun välillä paljoa eroa olla. Riippunee enempi kasvattajasta.
- käyttötervu
Tervuissa on käyttölinjaisiakin koiria. Ne voivat olla todella hyviä. Mutta Groskuista ei käyttölinjaisia ole edes olemassa. Groenendael on on jo aikaa sitten jalostettu pilalle ja vain näyttelytarkoituksia varten. Groenendaelit ovat hermoheikkoja ja heikkoviettisiä. Esim. suojelussa tai agilityssä niillä ei voi saavuttaa hyviä tuloksia. Hyvällä käyttötervulla voi yltää ihan mille tasolle tahansa, koska se on geneettisesti täysin sama kuin käyttömali. Eli katsoppa MM-kisojen tulokset, niin faktat selviävät sinullekin. Grotskuja ei listoilla näy. Ei ole näkynyt vuosikymmeniin.
Uskoisin kyllä grontullakin voivan pärjätä agilityssa. Muistaisin myös kuulleeni, että jossain ulkomailla olisi groenendaeleistakin vielä käyttölinjaa...
- on olemassa
Neeta kirjoitti:
Uskoisin kyllä grontullakin voivan pärjätä agilityssa. Muistaisin myös kuulleeni, että jossain ulkomailla olisi groenendaeleistakin vielä käyttölinjaa...
käyttölinjaa joitten takaa käsittääkseni kuitenkin tulevat käyttö tervut / malit. Ja muutama vuosi sitten kyllä kuului huhupuheita että tällainen olisi Suomeenkin tuotu.
- noita mustia
ainakin tottelevaisuuskisoissa ja agilityssä ylimmissä luokissa kisanneita. Liekö sitten nekin pialle jalostettuja ja heikkohermoisia ja -viettisiä. Kyllä niissä käyttölinjankin koirissa vatipäitä löytyy, mutta jos tosissaan haluaa esim. suojelua harrastaa kannattaa mieluumin käyttö- kuin näyttölinjan koira hankkia. Kannattaa tutkia sukuja ja vanhempien luonteita. Yleisesti ottaen belgit ovat varmasti hyviä harrastuskoiria, miellyttämisenhaluisia ja energisiä muunnokseen ja linjaan katsomatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä782287Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1361464- 1331452
- 1521169
- 1081003
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten372921Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683