Kohtalotovereita?

äityli81

Olen 5-vuotiaan pojan yksinhuoltajaäiti Tampereelta.
Pojallani on todettu puheenkehityksen viivästymä sekä neurologisia erityisvaikeuksia, jotka ilmenevät mm. hienomotoriikassa.

Olisi kiva tutustua muihin äiteihin, joiden lapsilla on samankaltaisia "erityisominaisuuksia"! :)

7

1428

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samassa veneessä

      Laita postia arandosPOISTATÄMÄ@suomi24.fi

    • marjoli

      Me taidetaan kumpikin olla vm 81. Mulla on kaksi lasta ja kummallakin on kielenkehityksen erityisvaikeus (dysfasia) ja neurologisia erityisvaikeuksia. Pojat ovat kakoset ja vähän väjää 5v.

      Millaisia ongelmia teillä on? Missä mallilla puheen kehitys on nyt?

      Mä vastaan sulle näihin huomenna, nyt kiire. Huomasin sattumalta viestisi

    • huolestunut neljän äityli

      puheenkehityksen viivästyminen ja poika on menossa tutkimuksiin neurologille.
      Kysyisinkin minkälainen tutkimus tuo on ?
      minkälaisia vaikeuksia teillä on motoriikassa?
      Olisin kiitollinen jos voisit vastailla:)

      Meidän lapsen kädet tärisee,siksi suositeltiin menoa tutkimuksiin.

      Ajattelenkin nyt miten koulu sitten sujuu,
      olen jo ajatellut että kävisi kaksi vuotta eskaria jos vain mitenkään mahdollista.
      Puheterapiassa käy mutta harvoin :(
      Nyt kuitenkin saatu s kirjain puheeseen,sekin on jo paljon,enää vain r kirjain sekä d puutuu.
      Puhe kuitenkin epäselvää muiden mielestä,itse kyllä ymmärrämme pojan puhetta.
      Suositeltiinko teille jumpparia?
      minkälaisia neuvoja saitte kotiin,millä pystyy hienomotoriikkaa parantamaan?

      • hanzzu85

        Meillä alkaa tammikuussa toimintaterapia 15*60 min..Käytiin fysioterapeutilla, toimintaterapeutilla, foniatrialla ja sitten neurologilla.
        vaikeuksia on kehon hallinnassa sekä karkea- että hienomotoriikassa. Ojentaa jäseniä liikaa mm. notkoselkä ja jalkojen kääntyminen sisäänpäin astuessa.Mutta kuitenkin ajaa pyörää, pomppii jättitrampalla ja tällein..

        Puheterapiassa ollaan käyty about vuosi, useimmissa asioissa ollaan siinä jo ikätasolla,
        Diagnoosi on tällä hetkellä puheen viivästymä( dyslalia evolutionalis) ja katsellaan sitten tuon toimintaterapiakauden jälkeen miten alkaa rullaamaan.

        Plus että meillä on vielä liimakorvakin joka on aiheuttanut kuulon heikentymisen ja putkitus näin kivasti joulun alla 21. päivä, selvisi tuokin foniatrialla :)

        meillä kynäkäsi ei ole vakiintunut vielä ja ote ei välillä ole oikanlainen niin saatiin toimintaterapeutilta kynän tupi vai mikä nyt onkaan sellainen muovinen mikä tulee kynän alareunaan, helpottaa vähän kynäotetta..myydään kuulemma kirjakaupoissa.
        Meille suositeltiin että piirrellään ihan yksinkertaisia juttuja vaikka että vedä viiva kissasta johonkin tms. ja ihan nyt nuo onkin kuulemma ihan lällärijuttuja.

        huolestunut neljän äityli:jos koet tarpeelliseksi niin kannattaa kysellä mahdollisuuksia toimintaterapeutille.

        Mutta nyt on kuitenkin hyvä että teillä on aika sinne neurologille!:)


    • katy1980

      joo mulla kans 5 vuotias poika jolla on dysfasia,puheterapias käydään ja foniatrilla kerran,toimintaterapiaa alotellaan keväällä.aikamoinen shokkihan tää alux oli mut se on hyvä et apua saa...puhetta tulee ja paljon mut muut ei oikeen taho ymmärtää...piirtäminen ja saksien käyttö on tosi vaikeet...iso harppaus eteenpäi kehitykses tuli kun se meni päiväkotiin.mut tässä o mun sähköposti jos tahot kirjotella... [email protected]

    • ***

      Miä olen 25-v yksinhuoltaja 5-v pojan äiti. Poikani puhuu paljon, mutta muut eivät oikein saa selvää. Kielellinen kehitys on kyllä heikko. Muuten reipas ja hyvin aktiivinen poika. ´Harmittaa todella paljon tämä tilanne, koska laspsethan kärsivät siitä jopa enemmän kuin me vanhemmat! Meille se on shokki tietysti, kuvitelkaa miltä lapsesta tuntuu kun samanikäiset toverit eivät ota leikkeihin mukaan:-( Huh, huh... Täytyy kestää ja auttaa parhaalla tavalla.

    • lisää

      minunkin pojallani on puheenviivästymää ja hän käy säännöllisesti puheterapiassa. Jos haluat meilailla niin mun sähköposti osoite on [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe