Äidin oikeus

Terve, elikkäs lapsemme ei ole viellä edes syntynyt ja erossa ollaan lapsen isän kanssa. Tahtoisin yksinhuoltajuuden mutta lapsen isä ei ole innostunut ajatukesta. Onko minulla oikeus äitinä päättää tästä asiasta?
7793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

miksi haluat yksinhuoltajuuden?

Äänestä
  • Olemme todella nuoria eli alle 18-vuotiaita niin ajattelen sen olevan parempi ratkaisu tulevaisuuden kannalta.

    Äänestä

  • Mamma=) kirjoitti:

    Olemme todella nuoria eli alle 18-vuotiaita niin ajattelen sen olevan parempi ratkaisu tulevaisuuden kannalta.

    Itseasiassa huoltajuusmuodolla ei juurikaan käytännön elämässä ole eroja..

    Itse olen 10v aikana ainoastaan passin hankkimiseen tarvinnut toisen huoltajan nimen,muuten olen yhteishuoltajuudessakin saanut tehdä päätökset itse..Ei kukaan sitä kysele,..

    Sanoin tapaamisiin ja elatusmaksuihin ym sillä kumpi huoltajuusmuoto on,ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

  • Mamma=) kirjoitti:

    Olemme todella nuoria eli alle 18-vuotiaita niin ajattelen sen olevan parempi ratkaisu tulevaisuuden kannalta.

    abortti ?

    Äänestä

Voit vaatia yksinhuoltajuutta ja tässä tapauksessa se olisi järkevää. Olet vielä niin nuori ja elämäntilanne niin sinulla itselläsi kuin lapsen isällä ennättää vaihtua monta kertaa seuraavan 18 vuoden aikana.
Yhteishuollossa olevan lapsen vanhemmat päättävät yhdessä:lapsensa nimestä, passista, asuinpaikasta, uskontokunnasta, koulutuksesta ja terveydenhuollosta sekä lapsen omaisuuden käytöstä. Hankaluuksia voi tulla vuosien myötä, jos toinen vanhemmista ei enää pidä yhteyttä ja hänen tavoittamisensa on vaikeaa.
Joka tapauksessa tapaamisoikeus ja elatusvelvollisuus on sama molemmissa muodoissa.

Äänestä

jo ette ole naimisissa. Olet siis yh äiti ja lapsesi on au lapsi. Ei isällä siinä ole juurikaan sanomista.

Äänestä

Jos lapsi ei ole vielä syntynytkään ja sinä jo ajattelet itsekkäästi ilman että kykenet ajattelemaan lapsen etua, neuvoisinkin että ennenkuin lapsi on maailmasa olisit opetellut ajattelemaan muuta kuin vain itseäsi.
Minä tahtoisin -ajatukset olisi syytä jättää ja rueta ajattelemaan mitä kenties lapsi tahtoisi ja mikä hänelle olisi parasta !
Ja lapsen elämässä lapsen siälläkin on oma osansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mamma=) kirjoitti:

Terve, elikkäs lapsemme ei ole viellä edes syntynyt ja erossa ollaan lapsen isän kanssa. Tahtoisin yksinhuoltajuuden mutta lapsen isä ei ole innostunut ajatukesta. Onko minulla oikeus äitinä päättää tästä asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu