OM-objektien piirtokyky digi rungossa

onk reuno ilta terävä

Kun olympuksen om-objektiiveja käyttää digi rungossa sovitteella MF-1,niin kärsiikö reunojen piirtkyky tai tuleeko jotain huonompaa ominaisuutta näkymään kuviin.Esitteessä kehutaan digi objektiivien ominaisuutta reuna piirtokyvyn osalta paremmaksi,mutta onko se näin kun digikameran kennoala on puolta pienempi,näin ollen om-objektiiven piirtämästä kuva alasta vain keskustan piirtoa käytettäisiin,joka yleensä on hyvä objektiiveissä.OM-Objektiivi digijärjestelmärunko.

6

1040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mortuary

      kyllä se näin on että pienempi kenno ei käytä kuin linssin keskiosaa eikä reunoihin asti

    • optiikka

      Kinokoon optiikka "vajaakennoisessa" digikamerassa piirtää yleensä renuja myöten tasalaatuisesti. Piirtokyky sinällään ei useinkaan ole kovin kehuttava pienikennoisessa kamerassa käytettäessä koska pienemmästä kuva-alasta joudutaan tekemään isompi suurennos kuin kinokoossa. Harrastajakameroiden kennojen piirtokyky on juuri rajoilla joissa vanhoja ei-ammattitason optiikoita voi vielä käyttää tyydyttävästi.

    • XV_yritys

      E-järjestelmässä linssi kertoo paljon enemmän kameralle kuin ennen. Kamera osaa ottaa huomioon linssin vinjetoinnin ja _tummentaa_ kuvan keskustaa. Uusissa linsseissä valo tulee kohtisuoraan (ainakin mainoksissa ;-) myös kennon kulmiin, joka vähentää vinjetointia. Ensimmäisten linssien ilmestyttyä Olympus kertoi, että niihin on talletettu yksilöllinen tieto jokaisen linssin tavasta vääristää värejä, joten kaikkien kuvat pitäisi olla samanlaisia. Tuskin jokaista kittilinssiä enää mitataan.

    • omolli

      On kokemusta tosin "piraatti" sovittimella. jotkut linssit toimivat todella hyvin. Ainakin 50mm 3.5 makro on tarkka myös digissä. Tai päättele tuosta> http://irc-galleria.net/view.php?nick=krappa&image_id=51650717 EN muista millä aukolla, mutta aika suurella, vastavaloon. Kuvaa on rajattu ja pienennetty 1/5. 24mm 2.8 (vastaa 48mm eli aika lähellä "standardeja" toki 24mm on edelleen 24mm eli mittasuhteet muuttuvat kuten filmillekin) on myös kiva eikä suttaa häiritsevästi. ks.> http://irc-galleria.net/view.php?nick=krappa&image_id=51650763 tuossa kuva 24mm täydellä aukolla noin 25sentin päästä. yllätyin täyden aukon piirtokyvystä se on tarkka! Jostain oon kuullut että kirkkaitten sävyjen rajapinnoissa voi olla värivääristymiä (kromaattista aberraatiota?) joillain linsseillä, mutta se ei ole tähän mennessä ainakaan minua häirinnyt.

      • omolli

        VAnhoja lissejä käytettäessä valotuksessa esiintyy pieniä heittoja. Käytännössä ei suurta eroa. Tämä on helposti korjattavissa. Kamerassa on haarukointi (bracketing) toiminto, jolla tallentuu kolme eri valotusta. /- napilla saa myös korjattua. Ja kuvaamalla RAW-tiedostoja niin jälkikäteen voi kojailla.


      • zuiko
        omolli kirjoitti:

        VAnhoja lissejä käytettäessä valotuksessa esiintyy pieniä heittoja. Käytännössä ei suurta eroa. Tämä on helposti korjattavissa. Kamerassa on haarukointi (bracketing) toiminto, jolla tallentuu kolme eri valotusta. /- napilla saa myös korjattua. Ja kuvaamalla RAW-tiedostoja niin jälkikäteen voi kojailla.

        Moi,
        jos käytetään digirungossa(E400) OM-objektiivia, jossa on automaattitarkennus niin miten tarkentaminen hoidetaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe