OM-objektien piirtokyky digi rungossa

onk reuno ilta terävä

Kun olympuksen om-objektiiveja käyttää digi rungossa sovitteella MF-1,niin kärsiikö reunojen piirtkyky tai tuleeko jotain huonompaa ominaisuutta näkymään kuviin.Esitteessä kehutaan digi objektiivien ominaisuutta reuna piirtokyvyn osalta paremmaksi,mutta onko se näin kun digikameran kennoala on puolta pienempi,näin ollen om-objektiiven piirtämästä kuva alasta vain keskustan piirtoa käytettäisiin,joka yleensä on hyvä objektiiveissä.OM-Objektiivi digijärjestelmärunko.

6

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mortuary

      kyllä se näin on että pienempi kenno ei käytä kuin linssin keskiosaa eikä reunoihin asti

    • optiikka

      Kinokoon optiikka "vajaakennoisessa" digikamerassa piirtää yleensä renuja myöten tasalaatuisesti. Piirtokyky sinällään ei useinkaan ole kovin kehuttava pienikennoisessa kamerassa käytettäessä koska pienemmästä kuva-alasta joudutaan tekemään isompi suurennos kuin kinokoossa. Harrastajakameroiden kennojen piirtokyky on juuri rajoilla joissa vanhoja ei-ammattitason optiikoita voi vielä käyttää tyydyttävästi.

    • XV_yritys

      E-järjestelmässä linssi kertoo paljon enemmän kameralle kuin ennen. Kamera osaa ottaa huomioon linssin vinjetoinnin ja _tummentaa_ kuvan keskustaa. Uusissa linsseissä valo tulee kohtisuoraan (ainakin mainoksissa ;-) myös kennon kulmiin, joka vähentää vinjetointia. Ensimmäisten linssien ilmestyttyä Olympus kertoi, että niihin on talletettu yksilöllinen tieto jokaisen linssin tavasta vääristää värejä, joten kaikkien kuvat pitäisi olla samanlaisia. Tuskin jokaista kittilinssiä enää mitataan.

    • omolli

      On kokemusta tosin "piraatti" sovittimella. jotkut linssit toimivat todella hyvin. Ainakin 50mm 3.5 makro on tarkka myös digissä. Tai päättele tuosta> http://irc-galleria.net/view.php?nick=krappa&image_id=51650717 EN muista millä aukolla, mutta aika suurella, vastavaloon. Kuvaa on rajattu ja pienennetty 1/5. 24mm 2.8 (vastaa 48mm eli aika lähellä "standardeja" toki 24mm on edelleen 24mm eli mittasuhteet muuttuvat kuten filmillekin) on myös kiva eikä suttaa häiritsevästi. ks.> http://irc-galleria.net/view.php?nick=krappa&image_id=51650763 tuossa kuva 24mm täydellä aukolla noin 25sentin päästä. yllätyin täyden aukon piirtokyvystä se on tarkka! Jostain oon kuullut että kirkkaitten sävyjen rajapinnoissa voi olla värivääristymiä (kromaattista aberraatiota?) joillain linsseillä, mutta se ei ole tähän mennessä ainakaan minua häirinnyt.

      • omolli

        VAnhoja lissejä käytettäessä valotuksessa esiintyy pieniä heittoja. Käytännössä ei suurta eroa. Tämä on helposti korjattavissa. Kamerassa on haarukointi (bracketing) toiminto, jolla tallentuu kolme eri valotusta. /- napilla saa myös korjattua. Ja kuvaamalla RAW-tiedostoja niin jälkikäteen voi kojailla.


      • zuiko
        omolli kirjoitti:

        VAnhoja lissejä käytettäessä valotuksessa esiintyy pieniä heittoja. Käytännössä ei suurta eroa. Tämä on helposti korjattavissa. Kamerassa on haarukointi (bracketing) toiminto, jolla tallentuu kolme eri valotusta. /- napilla saa myös korjattua. Ja kuvaamalla RAW-tiedostoja niin jälkikäteen voi kojailla.

        Moi,
        jos käytetään digirungossa(E400) OM-objektiivia, jossa on automaattitarkennus niin miten tarkentaminen hoidetaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      438
      6388
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      133
      3710
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2468
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1929
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1281
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1245
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1065
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1058
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      963
    Aihe