Hurghadasta

Olin perheeni kanssa (2 aik 4 lasta nuorin 6 kk.) juuri hurghadassa, ja en voi muuta kun kehua paikkaa.
Hotelli oli intercontinental, ja palvelu pelas kyllä todella loistavasti, tusi olevansa kuin mikäkin egyptin prinssi. (Good morning Sir, How are you today Sir..)

Porukka on ystävällistä, toki kauppiaat tuntuu väliin ahdistavilta, mutta sitäkin esiintyi vain hiljaisilla alueilla, eli alueen reunalla, jossa ei asiakkaita oikeen riittänyt. Sakkalassa esim. on asiakkaita NIIN paljon että ei kauppiaiden tarvi houkutella kadulta porukkaa kauppaan.
Jatkuvasti kuulee kyselyjä että mistä on, ja aloinkin sanomaan kauppiaille että olen islannista, eivät keksineet sanottavaa:)

Kejäläisiä oli jokunen, mutta hyvin käyttäytyviä hekin, kerran kysyivät, ja poistuivat häiritsemästä välittömästi jos sano no, tai antoi punnan (ei ole liikaa taloutta rasittavaa antaa pikkusen).

Ruoka on hyvää, ja halpaa.
Buffet-aamiainen todella hyvä ja runsas, jolla pärjäskin pitkälle päivää.

All inciä kannattaa miettiä, kaupungilla syöminen on todella halpaa, ja meillä 6 henkeä syötiin joka toinen ilta hotellilla, päivien mittaan tilaamat limut, jätskit, oluet....
2 viikon hotellilasku oli vähä reilu 600€
Kikenkaikkiaan paalua paloi n 1600€, ja me ei sniiduiltu mistään. joka ilta istuttiin hotellin ravintolassa ja katseltiin showta, lapset veteli jätskiä ja limua tuhottomasti....
Kalleimpia on retket ja muut matkat.

Vatsatauti iski 3/6 eli 50%.
Yhtenä iltana tuntui mahassa melkoisesti, ja tuli saman tien heikottava olo. Käppäilin apteekkiin kadun toiselle puolen, kaveri anto lääkkeet (pilleri ja juomajauhe), ja aamulla oli jo ihan kelpo olo, aamiainen maistui ihan ok.
Suoli oli vain muutaman päivän pikkaisen nopeatoiminen, mutta ei niin nopea että olisi häirinnyt lomaa.

Vesipiippua tuli polteltua harvase ilta, rohkeesti vain koittamaan sitäkin.

Liikenne on melko kaoottinen, mutta ei mahdoton. Valoja ei käytetä pimeälläkään, muuta kuin parkkeja, 100m. enne kohtaamista vilkautetaan valoja, ja sitten 30 m. ennen kohtaamista kaikki päälle:)
Tööttö on kovalla käytöllä, töötätään 1 kerran kun vaihetaan kaistaa oikealle, ja 2 kertaa kun vaihdetaan kaistaa vasemmalle. Töötätä pitää myöskin varoitukseksi, tervehdykseksi, taksit kyytiehdokkaille, ja jos ei muuta, ni ihan muuten vaan:)

Meteliä on. Siksi kannattaakin valita hotelli joka ei ole ihan sakkalan pääkadun varressa, tai että ei ainakaan huoneet ole.

Tinkiminen on kovaa, mutta on myöskin Fix-price kauppoja, joissa ei ole pahat hinnat niissäkään, niistä ostelimme pääasiassa kaikki tuliaiset(t-paita 1-3€, vesipiiput alk 5€....)

Jallakuskit ja taksit koittavat kusettaa, parkkeeraavat hämärään paikkaan, ja kun annat 10 puntaa, vaihtavat nopsasti sen 1 puntaan ja sanovat että "väärä raha".
Itse maksoin aina kun kaikki oli ulos autosta, annoin rahan ikkunasta, ja kun kuski yritti tuota, sanoin vaan naurahtaen että "astu naulaan, vanha juttu ei uppoo". Niinpä kuski jatkoi matkaa ja toivotteli iloisesti hyvää jatkoa.
Toinen hyvä tapa on antaa 2 rahaa, ni ne ei ookkaan niin helppoo vaihtaa, ja siks monesti annoin hinnan olla 15 "rähmää" EGP. Kertaakaan ei 2 rahalla maksaessa yritetty huijausta.
Hinnat tietenkin pitää sopia ennen matkaan lähtöä.
Ja jallabussilla sopii että onko taxi vai bussi. Tosin vaikka on bussi, kyllä se määränpäähän ajaa, mutta voi ottaa matkalla muita kyytiin ja tiputella niitä pois jne. Sillon ei tosin huijauksiakaan yritetä kun on paikallisia mukana.
Meillä oli helpompaa kun sopi että ajaa taxina, ja oli yhden 5 puntaa kalliimpi. Kuitenkin 6 henkeä, lastenrattaat.....
Mutta esim 2 aikuista, niin käsi pystyyn vaan ja sellaseen jallaan missä on porukkaa, ulos mentäessä maksaa punnan/keskustanväli.
Loppupelissä jalla-ajelut oli hauskoja reissuja, kuskit kyseli paljon ja jutteli kivoja.

Vesipuistossa oltiin, (titanic) ja oli ihan kivaa, vesi vaan oli melko kylmää, ja suosittelenkin ottamaan hotellin jossa on lämmitetty uima-allas, sillä kylmä tuulinen yö viilentää altaan tehokkaasti.

Merenalainen elämä on mahtava, eikä sitä kannata jättää väliin, On monenlaista retkeä, lasipohjavenettä, sukellusvenettä, ja snorklausreissuja.
Minkä sitten valistee, niin merelle kannattaa mennä. Suolavesi on melko vahvaa, josten huulet on kovilla, ja samoin uikkarien kuminauhat, kun päivän snorklailee:)
Uima-altaat on melko vahvasti kloorattuja, ja lapsia kannattaa rasvata sekä aamuin että illoin ihan perusrasvalla.
Meillä lapset pestiin altaalta tullessa huolellisesti, ja rasvattiin hyvin, aamulla rasvattiin myös ennen aamupalaa, ja aamupalan jälkeen aurinkorasvat päälle ennen altaalle menoa.
Silti oli iho kovilla, varsinki tytöllä jolla on atooppinen iho.
Siis pesua ja rasvausta.
Lapsilla käytettiin eka viikko kerrointa 40 ja 2 viikolla kerrointa 30.
Silti ovat ruskeita kuin pavut.

Kaupunki on osittain karu.
Keskeneräisiä rakennuksia on todella paljon, ja monet työmaat täysin pysähtyneitä.
Kuulin ett 911 myötä ulkomaalaiset vetivät pois kaiken rahoituksen, ja siksi niin moni hotelli ja asuinalue on jäänyt kesken. Vähitellen on rakentaminen taas elpynyt, ja monia työmaita jatkettu.

Jos kysymyksiä on, vastailen mielelläni, ja kerron lisää.

Ehdottomasti käymisen arvoinen paikka, me ainakin palaamme vielä.
Lapsetkin rakastuivat paikkaan ja ihmisiin ikihyviksi.
122257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

mut nyt jo tuntui kivalta kuulla tarinaa. Viime keväänä olin El Gounassa, nyt siis Hurghadaan koko perheen voimin. Toivottavasti nytkin vältytään mahataudilta, käsidesipullo on sitä varten (vielä) tallessa.

Äänestä
  • Sitä lotrasin aina rahan käytön jälkeen.
    Meillä ainoa joka käsitteli rahoja, olin minä.
    Silti mahavaivoista kärsi myös 2 muuta.
    Käsidesiä käytettiin kans koko perheelle ennen ruokaa, ja pitkien kaupunkireissujen päätteeksi jne.
    Kyllä se taitaa faaraon kosto tulla jos on tullakseen.
    Vaan eipä tuo nyt niin paha ollut, pieni vääntö, ja lääkkeet tehos nopeesti.

    Äänestä

Me olemme lähdössä Hurghadaan vuodenvaihteessa 3-ja 5-vuotiaiden lasten kanssa. OIkein kiinnostava kohde on sinunkin kertomasi perusteella!
Otitteko koko porukka hepatiittirokotteet? Terveydenhoitajilta on kuullut kahdenlaista viestiä, toisten mielestä ei yksittäisen viikon matkan takia ei ole niin tarpeellista ja taudit voi yhtä hyvin välttää katsomalla mitä suuhunsa panee. Toisten mielestä taas vara ei venettä kaada.
Meille on puolihoidollinen hotelli, mikä kai lisännee sapuskan turvallisuutta, mutta ottaisiko kuitenkin ne rokotteet...
Olitteko muuten tarkkoja ruuan kanssa vai söittekö riskillä kaikkea hyvää?

Äänestä
  • Hepatiittirokotteet oli kaikilla paitsi pienimmällä, joka edelleen on rintaruokinnalla, ja vellit oli kotoa.
    Ja ompas tuo nyt otettu sitten muidenkin matkojen varalta.

    Kaikkea syötiin ja juotiin ilman sen kummempaa varovaisuutta, jätskiä, munia...
    Joka aamu otin munakkaan, jossa keltuaiset jätetään löysäksi :)
    Apteekissa kun hain lääkkeet, neuvoi apteekkari että vihreä salaatti vois olla hyvä antaa olla syömättä, mutta hedelmät ja muut ovat vain hyväksi, ja jugurtti aamussa on kuulemma suotavaa.
    Sanoi myöskin että hiilihapollisten juomien juojilla hän on huomannut enemmän ongelmia mahan kanssa, kokis, vissyt... Me joimme ruoan kanssa aina vettä.

    Nestettä pitää muutenkin muistaa juoda paljon.
    Aavikolta päin kun tuulee, niin ei huomaa kuivan tuulen myötä hikoilua, kun tuuli kuivattaa sen heti, eikä tajua näin jäävänsä vähälle nesteelle.
    Neuvo aikuisille oli litra vettä / kymmenen astetta lämpöä.
    Eli 3 litraa päivässä on sopiva.

    En usko että hotellin ruoka on sen turvallisempaa kuin kaupungin ravintoloiden.
    Kunhan käy ravintolassa jossa on väkeä, sillon ainakin riski pilaantuneesta ruoasta on pieni, ja jos paikka on paikallisten suosima, niin ruoka ei voi olla muuta kuin hyvää.

    Sakkalassa ravintola Pita Sfinx (mäkkärin rakennus, sivukuja) sai todella hyvää pippuripihviä.
    Samalla omistajalla on ravintola myös Esplanada ostoskeskuksessa hotellialueella (Esplanada Sfinx)

    Samoin oli hyvä pizeria sakkalassa, hurghadan päädyssä olevan liikennesolmun rannan puolella.

    Toki löytyy mäkkäri ja pizahut jne.
    Hampurilainen on erilainen kun se on täysin naudanlihaa. Samoin pekoni aamiaisella on hupasta kun se on naudanlihapekonia:)

    Äänestä

  • välttää sillä,että katsoo,mitä suuhunsa laittaa. Harmi,että monet niin luulevat.Meillä 4 lasta,rokotukset itsestäänselvyys.Paljon matkustellaan,näissä(kään)asioissa ei pihtailla.

    Äänestä

  • ei voi kirjoitti:

    välttää sillä,että katsoo,mitä suuhunsa laittaa. Harmi,että monet niin luulevat.Meillä 4 lasta,rokotukset itsestäänselvyys.Paljon matkustellaan,näissä(kään)asioissa ei pihtailla.

    Meillä kyllä pihtaillaan, nimittäin matkustelussa. Lähinnä ollaan käyty mökillä.
    Reilu 10 v sitten reissailin paljonkin itä-euroopassa, eikä silloin hepatiiteista paljon edes puhuttu (paitsi B, ja sitä pidettiinkin lähinnä riskiryhmien, huumeidenkäyttäjien jne tartuntatautina)! Ilmeisesti nyt on sitten yleistynyt melkoisesti.
    Enköhän tuota pari samanaikaista piikkiä kestä (mulle tulee polion vahvistus), vaikka harkitsenkin väliin jättämistä. Ikävähän se tietenkin olisi sairastaa ja tartuttaa eteenpäin.

    Äänestä

  • Maijava kirjoitti:

    Meillä kyllä pihtaillaan, nimittäin matkustelussa. Lähinnä ollaan käyty mökillä.
    Reilu 10 v sitten reissailin paljonkin itä-euroopassa, eikä silloin hepatiiteista paljon edes puhuttu (paitsi B, ja sitä pidettiinkin lähinnä riskiryhmien, huumeidenkäyttäjien jne tartuntatautina)! Ilmeisesti nyt on sitten yleistynyt melkoisesti.
    Enköhän tuota pari samanaikaista piikkiä kestä (mulle tulee polion vahvistus), vaikka harkitsenkin väliin jättämistä. Ikävähän se tietenkin olisi sairastaa ja tartuttaa eteenpäin.

    Sitäkin tavataan vielä.

    Äänestä

Minä olin pari viikkoa sitten hurghadassa myös. Totaalisesti aivan ihana paikka! Ehdottomasti rakastuin kaikkeen siinä. Ensimmäisenä päivänä tuntui hieman kummalliselta kun kaikki miehet tuijottavat, olit sitten yksin tai miesporukassa.. mutta kyllä siihenkin yllättävän nopeasti tottui, eikä antanut sen vain häiritä. Asuimme El Daharissa, eli paikassa jossa on myös paljon paikallisasutusta ja ihanat basaarit.

Tinkiminen oli hauskaa ja opettavaista. Joka paikassa meille teetä tarjottiin ja kerran vain pyyntöön hyväksyttiin. Sekin tee oli hyvää vain siihen saakka, kunnes alkoi huumeiden tarjoilu.. ties mitä siinä teessä oli, joten nätisti vain lopetimme sen juomisen..

Asuimme (meitä siis oli 30 opiskelijaa) Triton Empire Beach Resortissa ja hotelli oli hyvä hyvällä paikalla. Tosin, henkilökunta kävi omilla avaimilla yöllä huoneissa. Epämiellyttävä kokemus, mutta toivottavasti jatkossa tuollaista ei enää ole. Silti täytyy sanoa, että henkilökunta suhtautui todella ystävällisesti ja kärsivällisesti meihin suomalaisiin.

Meillä oli all inclusive, eli ruokaan ei meillä rahaa mennyt. Muutenkin voin sanoa, että halvaksi tuli matka, sillä retketkin otimme paikallisesta toimistosta. Jos esim. Kairon matka kiinnostaa, niin suosittelen ehdottomasti sen ottamista paikan päältä. Suomalaiset matkanjärjestäjät ottavat siitä ihan älyttömästi rahaa ja me pääsimme mielestäni todella halvalla sinne. Hinta siis oli 40 €/henkilö. Ja siihen kuului tietysti bussikuljetukset, lippu museoon ja lounas. Hotellistamme saimme aamiaispaketit ja he järjestivät meille vielä illallisen kun seuraavana iltana saavuimme yhdentoista aikaan hotellille. Kairossa rahaa ei mennyt kuin ostoksiin ja pyramidissa käyntiin. Tulee siis melkoisen paljon halvemmaksi kuin suomalaisten järjestäjien tekemä, eikä minulla ainakaan matkasta ole minkäänlaista valittamista. Kaikki sujui hyvin ja turvallisesti päästiin takaisin hotelliin, vaikka kuski lujaa ajoikin..

Meistä kukaan ei sairastunut vatsatautiin. Syynä varmasti hyvä hygienia ja hotellin nopeasti vaihtuva ruoka.

Snorklaus ehdottomasti koettava, todella upeat maisemat!

Taksit erittäin halpoja, meitäkin oli välillä parikymmentä samassa taksissa ja maksoimme vaivaiset 5 puntaa meistä kaikista.

Paljon jäi vielä kokematta ja ikävä on takaisin..

Äänestä
  • Mutta mitä tarkoitat sillä, että henkilökunta tuli sisään omilla avaimilla. Meillä on mukana lapsemme, ja heistä tuntuu varmasti omituiselta jos yöllä joku aukoo hotellihuoneen ovia ja tunkee sisälle.

    Millainen oli hotellin oma ranta, oliko vesi kunnossa. Joissakin matkakeskusteluissa (mm. Tripadvisor) oli jokusen vuoden takaa maininta että vesi oli öljyistä, trasseleilla piti öljyä siivota iholta ja että vessapaperit kellui vedessä. Onko tilanne sama vai parantunut?

    Kiitos jo etukäteen.

    Äänestä

  • myös Triton Empire Beach va... kirjoitti:

    Mutta mitä tarkoitat sillä, että henkilökunta tuli sisään omilla avaimilla. Meillä on mukana lapsemme, ja heistä tuntuu varmasti omituiselta jos yöllä joku aukoo hotellihuoneen ovia ja tunkee sisälle.

    Millainen oli hotellin oma ranta, oliko vesi kunnossa. Joissakin matkakeskusteluissa (mm. Tripadvisor) oli jokusen vuoden takaa maininta että vesi oli öljyistä, trasseleilla piti öljyä siivota iholta ja että vessapaperit kellui vedessä. Onko tilanne sama vai parantunut?

    Kiitos jo etukäteen.

    Eli siis viikon aikana yhteensä 9 huoneessa käytiin tai yritettiin tulla sisälle. Huoneessa asui tyttöjä joko yksin tai kaksin, joissain saattoi olla tyttöjä ja poikia. Ensimmäisillä kerroilla huoneissa olijat olivat heränneet kun joku mies oli tullut omilla avaimillaan huoneeseen. Mutta loppuviikosta alkoi olla jo sellaista, että yhdenkin tytön huoneeseen oli tullut viiden aikaan aamuyöllä mies "tuomaan vettä", eikä ollut suostunut lähtemään pois vaan alkoi pusuttelemaan ja lähti vasta pois kun samassa huoneessa nukkunut poika nousi ylös ja korotti ääntään. Muita "ahdisteluita" ei tainnut tulla, mutta eipä ollut mukava tulla takaisin viimeisenä iltana kun vastapakattu matkalaukku oli levitetty auki.. kuvan saimme yhdestä huoneessakävijästä ja kun henkilökunnalle(vastaanottoon) tästä kerroimme, he vain sanoivat että se on täysin mahdotonta ja ettei kenelläkään ole avaimia huoneisiin.. eipä. Mutta tästä on tehty reklamaatio Finnmatkoille, joten toivottavasti tilanne on parantunut.

    Itse en käynyt ollenkaan uimassa hotellin rannasta. Ranta itsessään oli hyvin siisti ja kyllä merikin puhdas oli, mitä nyt muutamia roskia turistien jäljiltä. Hotellin uima-altaat kuitenkin oikein hyvässä kunnossa, joten ainakin niihin pääsee pulahtelemaan.

    Hotellin aktiviteetit hauskoja ja kannattaa mennä iltaisin Oasikseen, siellä on lasten disco 20.30 alkaen :)

    Äänestä

  • kauris kirjoitti:

    Eli siis viikon aikana yhteensä 9 huoneessa käytiin tai yritettiin tulla sisälle. Huoneessa asui tyttöjä joko yksin tai kaksin, joissain saattoi olla tyttöjä ja poikia. Ensimmäisillä kerroilla huoneissa olijat olivat heränneet kun joku mies oli tullut omilla avaimillaan huoneeseen. Mutta loppuviikosta alkoi olla jo sellaista, että yhdenkin tytön huoneeseen oli tullut viiden aikaan aamuyöllä mies "tuomaan vettä", eikä ollut suostunut lähtemään pois vaan alkoi pusuttelemaan ja lähti vasta pois kun samassa huoneessa nukkunut poika nousi ylös ja korotti ääntään. Muita "ahdisteluita" ei tainnut tulla, mutta eipä ollut mukava tulla takaisin viimeisenä iltana kun vastapakattu matkalaukku oli levitetty auki.. kuvan saimme yhdestä huoneessakävijästä ja kun henkilökunnalle(vastaanottoon) tästä kerroimme, he vain sanoivat että se on täysin mahdotonta ja ettei kenelläkään ole avaimia huoneisiin.. eipä. Mutta tästä on tehty reklamaatio Finnmatkoille, joten toivottavasti tilanne on parantunut.

    Itse en käynyt ollenkaan uimassa hotellin rannasta. Ranta itsessään oli hyvin siisti ja kyllä merikin puhdas oli, mitä nyt muutamia roskia turistien jäljiltä. Hotellin uima-altaat kuitenkin oikein hyvässä kunnossa, joten ainakin niihin pääsee pulahtelemaan.

    Hotellin aktiviteetit hauskoja ja kannattaa mennä iltaisin Oasikseen, siellä on lasten disco 20.30 alkaen :)

    enkä katso olevani sen arvoinen (nuori kaunis tyttö) että kukaan viitsisi takiani lähteä yöllä seikkailemaan, kun tuo siippakaan ei harrasta unissakävelyä.

    Äänestä

Hei

olen lähdössä Hurghadaan ja Hotelli on Hispanian kautta Triton Empire Inn. Osaisitko kertoa mitään ky hotellista tai alueesta? Olen parikymppinen nainen ja lähdössä yksin reissuun, luuletko että joudun kärsimään paljonki epäpmieluisasta huomiosta? Kokemusta arabeista on kyllä jo viimekeväältä j0lloin olin sharm el Sheikissä.

Kiitos jo etukäteen

-Susanna

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotiutunut kirjoitti:

Olin perheeni kanssa (2 aik 4 lasta nuorin 6 kk.) juuri hurghadassa, ja en voi muuta kun kehua paikkaa.
Hotelli oli intercontinental, ja palvelu pelas kyllä todella loistavasti, tusi olevansa kuin mikäkin egyptin prinssi. (Good morning Sir, How are you today Sir..)

Porukka on ystävällistä, toki kauppiaat tuntuu väliin ahdistavilta, mutta sitäkin esiintyi vain hiljaisilla alueilla, eli alueen reunalla, jossa ei asiakkaita oikeen riittänyt. Sakkalassa esim. on asiakkaita NIIN paljon että ei kauppiaiden tarvi houkutella kadulta porukkaa kauppaan.
Jatkuvasti kuulee kyselyjä että mistä on, ja aloinkin sanomaan kauppiaille että olen islannista, eivät keksineet sanottavaa:)

Kejäläisiä oli jokunen, mutta hyvin käyttäytyviä hekin, kerran kysyivät, ja poistuivat häiritsemästä välittömästi jos sano no, tai antoi punnan (ei ole liikaa taloutta rasittavaa antaa pikkusen).

Ruoka on hyvää, ja halpaa.
Buffet-aamiainen todella hyvä ja runsas, jolla pärjäskin pitkälle päivää.

All inciä kannattaa miettiä, kaupungilla syöminen on todella halpaa, ja meillä 6 henkeä syötiin joka toinen ilta hotellilla, päivien mittaan tilaamat limut, jätskit, oluet....
2 viikon hotellilasku oli vähä reilu 600€
Kikenkaikkiaan paalua paloi n 1600€, ja me ei sniiduiltu mistään. joka ilta istuttiin hotellin ravintolassa ja katseltiin showta, lapset veteli jätskiä ja limua tuhottomasti....
Kalleimpia on retket ja muut matkat.

Vatsatauti iski 3/6 eli 50%.
Yhtenä iltana tuntui mahassa melkoisesti, ja tuli saman tien heikottava olo. Käppäilin apteekkiin kadun toiselle puolen, kaveri anto lääkkeet (pilleri ja juomajauhe), ja aamulla oli jo ihan kelpo olo, aamiainen maistui ihan ok.
Suoli oli vain muutaman päivän pikkaisen nopeatoiminen, mutta ei niin nopea että olisi häirinnyt lomaa.

Vesipiippua tuli polteltua harvase ilta, rohkeesti vain koittamaan sitäkin.

Liikenne on melko kaoottinen, mutta ei mahdoton. Valoja ei käytetä pimeälläkään, muuta kuin parkkeja, 100m. enne kohtaamista vilkautetaan valoja, ja sitten 30 m. ennen kohtaamista kaikki päälle:)
Tööttö on kovalla käytöllä, töötätään 1 kerran kun vaihetaan kaistaa oikealle, ja 2 kertaa kun vaihdetaan kaistaa vasemmalle. Töötätä pitää myöskin varoitukseksi, tervehdykseksi, taksit kyytiehdokkaille, ja jos ei muuta, ni ihan muuten vaan:)

Meteliä on. Siksi kannattaakin valita hotelli joka ei ole ihan sakkalan pääkadun varressa, tai että ei ainakaan huoneet ole.

Tinkiminen on kovaa, mutta on myöskin Fix-price kauppoja, joissa ei ole pahat hinnat niissäkään, niistä ostelimme pääasiassa kaikki tuliaiset(t-paita 1-3€, vesipiiput alk 5€....)

Jallakuskit ja taksit koittavat kusettaa, parkkeeraavat hämärään paikkaan, ja kun annat 10 puntaa, vaihtavat nopsasti sen 1 puntaan ja sanovat että "väärä raha".
Itse maksoin aina kun kaikki oli ulos autosta, annoin rahan ikkunasta, ja kun kuski yritti tuota, sanoin vaan naurahtaen että "astu naulaan, vanha juttu ei uppoo". Niinpä kuski jatkoi matkaa ja toivotteli iloisesti hyvää jatkoa.
Toinen hyvä tapa on antaa 2 rahaa, ni ne ei ookkaan niin helppoo vaihtaa, ja siks monesti annoin hinnan olla 15 "rähmää" EGP. Kertaakaan ei 2 rahalla maksaessa yritetty huijausta.
Hinnat tietenkin pitää sopia ennen matkaan lähtöä.
Ja jallabussilla sopii että onko taxi vai bussi. Tosin vaikka on bussi, kyllä se määränpäähän ajaa, mutta voi ottaa matkalla muita kyytiin ja tiputella niitä pois jne. Sillon ei tosin huijauksiakaan yritetä kun on paikallisia mukana.
Meillä oli helpompaa kun sopi että ajaa taxina, ja oli yhden 5 puntaa kalliimpi. Kuitenkin 6 henkeä, lastenrattaat.....
Mutta esim 2 aikuista, niin käsi pystyyn vaan ja sellaseen jallaan missä on porukkaa, ulos mentäessä maksaa punnan/keskustanväli.
Loppupelissä jalla-ajelut oli hauskoja reissuja, kuskit kyseli paljon ja jutteli kivoja.

Vesipuistossa oltiin, (titanic) ja oli ihan kivaa, vesi vaan oli melko kylmää, ja suosittelenkin ottamaan hotellin jossa on lämmitetty uima-allas, sillä kylmä tuulinen yö viilentää altaan tehokkaasti.

Merenalainen elämä on mahtava, eikä sitä kannata jättää väliin, On monenlaista retkeä, lasipohjavenettä, sukellusvenettä, ja snorklausreissuja.
Minkä sitten valistee, niin merelle kannattaa mennä. Suolavesi on melko vahvaa, josten huulet on kovilla, ja samoin uikkarien kuminauhat, kun päivän snorklailee:)
Uima-altaat on melko vahvasti kloorattuja, ja lapsia kannattaa rasvata sekä aamuin että illoin ihan perusrasvalla.
Meillä lapset pestiin altaalta tullessa huolellisesti, ja rasvattiin hyvin, aamulla rasvattiin myös ennen aamupalaa, ja aamupalan jälkeen aurinkorasvat päälle ennen altaalle menoa.
Silti oli iho kovilla, varsinki tytöllä jolla on atooppinen iho.
Siis pesua ja rasvausta.
Lapsilla käytettiin eka viikko kerrointa 40 ja 2 viikolla kerrointa 30.
Silti ovat ruskeita kuin pavut.

Kaupunki on osittain karu.
Keskeneräisiä rakennuksia on todella paljon, ja monet työmaat täysin pysähtyneitä.
Kuulin ett 911 myötä ulkomaalaiset vetivät pois kaiken rahoituksen, ja siksi niin moni hotelli ja asuinalue on jäänyt kesken. Vähitellen on rakentaminen taas elpynyt, ja monia työmaita jatkettu.

Jos kysymyksiä on, vastailen mielelläni, ja kerron lisää.

Ehdottomasti käymisen arvoinen paikka, me ainakin palaamme vielä.
Lapsetkin rakastuivat paikkaan ja ihmisiin ikihyviksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu