Moccamaster puhdistus

Kahviriippuvainen

Eli miten kyseisen kahvinkeittimen puhdistus kuuluisi tehdä ja mitä aineita saa käyttää laitetta pilaamatta? Opaskirja on tietenkin jo aikoja sitten hävinnyt.

4

13393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • make

      Puolet vettä ja puolet etikkaa eli esim. kolme kuppia etikkaa ja kolme kuppia kylmää vettä. Sitten annat mennä tästä seoksesta puolet ja pidät 15-30min tauon, jonka jälkeen annat mennä loput. Voit pestä vesisäiliön lämpimällä vedellä ja Fairyllä. Tiskiharjaa tai sientä kannattaa käyttää apuna. Sitten huuhtelu. Sen jälkeen 2-3 pannullista pelkkää vettä läpi niin hyvä tulee. Tietysti samalla kannattaa pyyhkiä keittimen kolot ja lämpölevy lähtee puhtaaksi keraamisen lieden puhdistusaineella. Ja sitten vaan kahvin keittoon=)

    • Kahvin nauttija

      Isoista marketeista saa ainetta nimeltä Clean Drop, helppo ja tehokas aine puhdistamiseen. Ei kuitenkaan poista kalkkia joten kalkinpoisto on tehtävä erikseen.

    • rtprtg

      Kaupoista saa sitruunan näköisessä purkissa voimakasta sitruunan mehua. Se laimennettuna vedellä toimii hienosti.

      • ja apteekista

        saa sitruunahappoa jauheena jolla saa puhtaaksi ilman hajuja ja makuja. Toimii myös vedenkeittimissä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      80
      3529
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1792
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1102
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1075
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      923
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe