No olkoon niin

No olkoon niin

Eipä Se Tolkienin kirjassa sivumäärä ole hienoa, vaan se taso, jolla Tolkien on tekstinsä tehnyt. Nopea kirjoittaja kirjoittaa kolmisenkymmentä A4:sta päivässä, mutta Tolkien se vain kirjoitti koneen ääressä yömyöhäänkin.

Tolkienin kirjoituskoneella on huomattavasti hitaampi kirjoittaa kuin esim. näpyttelemällä tietokonetta, siksi Tolkienin saavutus oli hyvä, muttei täydellinen.

Sormusten Sota on liian kevyt. Nyt on helppo ajatella, että lisäämällä muutama kansa ja harrastamalla kaksipuoleista kerrontaa, kuten Keskeneräisissä taruissa, saataisiin kirjaan sävykkyyttä.

Myös lisäämällä teemoja noitavainot, haltijashamaanit ynm. Sitten vielä eläimien ja kaikkien pienien yksityiskohtien huomioiden saattaisi mennä itse kirjaan 8 000 sivua ja päälle 2000 sivun liitteet. Kuka perkele sellaisen sivumäärän pystyy lukemaan, puhumattakaan kirjoittamaan.

Kirjoittamiseen menisi sairaan pitkä aika. Jos äly toimii nopeasti saattaisi tuommoinen tarina irrota 10 sivun päivätahdilla, jonka saavuttaminen vaatii hulluuden rajat. 1000 päivää. Eli melkein kolme vuotta. Itse en sellaista pinoa viitsisi aloittaakkaan lukemaan, kun tietäisi että vaikka kirja olisi kuinka hyvä tuskin saisi yli 100 sivua päivässä luetuksi.

Sitten vielä pari matemaattista ongelmaa. Kirjaan ei mahdu mitenkään yli 3000 Sormusten Herrasta sivua, vaikka rakentaisi kaksi palstaa

1

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justiinsa

      just.

      Loistavaa!

      Harvoin näkee näin intellektuellia ja syvällistä analyysia.

      En tiedä muista, mutta minut tämä sai hyvälle tuulelle :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      55
      3228
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3045
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      51
      2909
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2191
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2081
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      116
      982
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      964
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      944
    Aihe