Parkettilattia

Rakenteilla olevassa asunnossa suunniteltu parkettia kaikkiin muihin tiloin paitsi ulko-oven eteen ja kosteisiin tiloihin. Miten toimii parketti keittiössä? Pitäisikö pyytää vaihtoa johonkin toiseen materiaaliin?
4679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä on parketti keittiössä enkä ehkä suosittelisi. Keittiössä lattia altistuu herkästi vedelle, rasvalle jnejne, että menee helposti äkkiä huonoksi. Tietenkin riippuu, miten varovainen haluaa olla eli kyllähän se kestää jos heti pyyhkii puhtaaksi ja lakkapinta on ehjä. Lapsiperheessä se ei kuitenkaan aina ihan toteudu ku keittiössä häärää niitä pienempiäkin kokkeja :) Meillä ollaan vaihtamassa parkettia laattalattiaksi.

Äänestä
  • Parketin kestävyys on kiinni käytetystä lakasta. Jotkut lakat kestää hyvin ja jotkut ei. Meillä on ollut nyt 3,5 vuotta parketti (myös) keittiössä, eikä sitä ole paljon säälitty (kaksi lasta ja kissaa). Lakka pinta on ihan kunnossa vielä. Meillä lakkana on joku jumppasaliin tarkoitettu lakka.

    Äänestä

  • jiii kirjoitti:

    Parketin kestävyys on kiinni käytetystä lakasta. Jotkut lakat kestää hyvin ja jotkut ei. Meillä on ollut nyt 3,5 vuotta parketti (myös) keittiössä, eikä sitä ole paljon säälitty (kaksi lasta ja kissaa). Lakka pinta on ihan kunnossa vielä. Meillä lakkana on joku jumppasaliin tarkoitettu lakka.

    Parketti ei vaikuttanut järkevältä, joten vaihdoimme laattaan. Maksoi reilusti (keittiö 15m2), 1200€ mutta oli sen arvoista. Nyt ei tarvitse varoa.

    Äänestä

  • sfdsfssl kirjoitti:

    Parketti ei vaikuttanut järkevältä, joten vaihdoimme laattaan. Maksoi reilusti (keittiö 15m2), 1200€ mutta oli sen arvoista. Nyt ei tarvitse varoa.

    Oliko laatoitettava pinta-ala tuo 15m2, vai vähemmän?

    Itsellä myös vaihto edessä jossain vaiheessa (koko lattia vähän huonona, pistän laatat keittiöön ja eteiseen ja muualle sitten parkettia (tai lamia, pitää vielä miettiä). Laatoituksen varmaan hoidan itse, ei se niin vaikeaa ole - mutta hinnasta ei kyllä ole hajuakaan. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keittiöön? kirjoitti:

Rakenteilla olevassa asunnossa suunniteltu parkettia kaikkiin muihin tiloin paitsi ulko-oven eteen ja kosteisiin tiloihin. Miten toimii parketti keittiössä? Pitäisikö pyytää vaihtoa johonkin toiseen materiaaliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu