Olen suunnittelemassa pelkästään kesäkäyttöön tulevan saunamökin (n. 60 m2) rakentamista. Aikeena on tehdä hirsimökki.
Kysynkin nyt paljonko teillä on mökeissä hirren paksuus?
(Taustatietoa: Olen ammattirakentaja, joka osaa toimistorakennukset ja kauppakeskukset, mutta hirsihommissa ensikertalainen.)
Hirren paksuus
14
10948
Vastaukset
- MM
100 mm:n höylähirsi vaikuttaa ohuelta, halkeamat voivat olla läpi asti.
Saunamökkiin tuli 130 mm:n pyöröhirsi,se tai siitä ylöspäin olisi hyvä mielestäni.- Jocu
Minulla on nelituumaisesta höylätyt hirret. Ei mitään ongelmia koko 10 vuoden aikana.
Taannoin eräs valmistaja ei tehnytkään pirttejään paksummasta hirrestä. Syynsä oli se, että jos halutaan lisää lämmönpitävyyttä, on se tehtävä lisäeristyksellä - jos halutaan pysyä järjellisissä hinnoissa.
- Otto
Riippuu teetkö pyörö- vai höylähirrestä. Mieti vielä kannaisiko varata vähän lisäpaksuutta jos kuitenkin joskus kävisi, niin että talvellakin tulisi käytyä.
Varmaan tuollainen 130 - 150 mm alkaisi olla asiallinen. Esteettisesti arvioiden 100 mm hirsi on kuitenkin lähempänä lautaa kuin hirttä.- Jocu
Se on makuasia, mutta RT-kortti vetää rajan muistaakseni 70 milliin. Sitä ohuempaa ei saa sanoa hirreksi.
- Raksaman
Kiitos vastauksista!
130 mm höylähirsi on ollut itsellä ajatuksissa. Yritänkin etsiä kokemuksia siitä miten paljon paksumpaa on käytetty.
Se, että rantasaunarakennuksesta tulee ainakin aluksi eristämätön, johtuu tontilla voimassa olevasta kaavamääräyksestä (saa tehdä 3 rakennusta, yht 140 m2, joista vain yksi saa olla talviasuttava). - Sami
Jos tarvit rakennuskeloa niin ota yhteyttä FinnTree ky yhtiöön niin saat keloa metritavarana.
- 95 mm
Meillä hirsimökki 95 mm:n höylähirrestä. Vanha osa tehty 1980, uusi 1998. Noin ohut ei käy talvikäyttöön, on kyllä oltu siellä satunnaisesti noin -5 - -7 asteen pakkasilla. Tarkoituksena mulla on vuorata ja eristää (50 mm 12 mm) mökki ulkopuolelta. Kokemuksena sanoisen, että jos on kovin tuulinen ja vettä roiskiva paikka, niin höylähirsi ei ole kovin hyvä. Kannattaa vuorata ulkopäin. Veikkaan, en tiedä, että 95 mm (100 mm) hirsi 12 mm tuulensuoja lautapaneeli (esim vaakaan 20x145) on lämpimämpi kuin 130 mm:n hirsi. Se käynee jo hyvin tilapäiseen talvikäyttöön, eikä ole kuitenkaan kaavan vastainen (luulisin?). Hirsirakenteen ongelmana ovat nurkat, piiskaamalla tuleva vesi menee nurkkiin, ja vaikka ei ihan sisälle tulisikaan, niin hometta muodostuu. Kysele lisää saaristolaisilta.
- Raksaman
Olen kallistumassa tuttuun ja turvalliseen puurankarunkoon, eli 50x150 k/k 600. US verhoilu pystylaudoitus, ehkä paksu hienosahattu puoliponttipaneeli, jos sellaista joku siellä tekee peräkärryetäisyydellä.
Ellei nyt ihmettä tapahdu ja lähiseudulta löydy hirsiurakoitsijaa, jolla on tyytyväisiä asiakkaita. - 95 mmm
Raksaman kirjoitti:
Olen kallistumassa tuttuun ja turvalliseen puurankarunkoon, eli 50x150 k/k 600. US verhoilu pystylaudoitus, ehkä paksu hienosahattu puoliponttipaneeli, jos sellaista joku siellä tekee peräkärryetäisyydellä.
Ellei nyt ihmettä tapahdu ja lähiseudulta löydy hirsiurakoitsijaa, jolla on tyytyväisiä asiakkaita.Jos käytät ajoittain myös kylmään aikaan niin, että lämpöä nostetaan äkkiä ja sitten annetaan sen taas laskea, niin kannattaa miettiä tarkkaan, millä eristää. Käsittääkseni eristeen pitäisi olla tällöin kosteutta sitovaa kuten selluvillan, jotta se lämmönvaihteluiden ajama kosteus ei tiivisty seinärunkoon.
- Mökki rakenteilla
Jos et mitään leikkimökkiä rakenna...
- RipaJii
Hirren paksuus määräytyy rakennuksen pinta-alan mukaan. Jos 60 m2 mökki tehdään liian "ohuista" hirsistä, niin se näyttää tulitikkutalolta. Eikä liian järeästä hirrestäkään voi tehdä tasapainoista rakennusta.
Itselläni on 35 m2 saunamökki latvahalkaisijaltaan 22 - 24 cm hirsistä. Kamalan paljon suurempaa en niistä hirsistä tekisi. Voisin kuvitella, että suunnittelemaasi saunamökkiin 30 - 32 cm hirret voisivat olla kokolailla sopiva paksuus.
Jossain olen nähnyt jopa taulukon aiheesta. - raksa-ammattilainen
ei kysele suoli24lta ammattilaiselle itsestäänselvyyksiä kuten mitkä ovat nykysäännökset hirsirakenteille ja esim niiden vahvuudelle jne. ja mistä etsiä vastauksia kysymyksiin jos niitä on? Lautapoika maksimissaan tai ylläpidon provo
- niin varmaan
Höpö höpö. Ei se että on rakennusalan ammattilainen tarkoita sitä, että osaisi kaiken rakennusalaa koskevan. On kyllä niitä jotka kuvittelevat liikoja itsestään ja tekevät sitten sutta ja sekundaa. Et tainnut edes osata lukea aloittajan viestiä kokonaisuudessaan.
- Luetun ymmärtäminen?
niin varmaan kirjoitti:
Höpö höpö. Ei se että on rakennusalan ammattilainen tarkoita sitä, että osaisi kaiken rakennusalaa koskevan. On kyllä niitä jotka kuvittelevat liikoja itsestään ja tekevät sitten sutta ja sekundaa. Et tainnut edes osata lukea aloittajan viestiä kokonaisuudessaan.
"raksa-ammattilainen31.10.2014 17:34 2 SULJE ei kysele suoli24lta ammattilaiselle itsestäänselvyyksiä kuten mitkä ovat nykysäännökset hirsirakenteille ja esim niiden vahvuudelle jne. ja MISTÄ ETSIÄ VASTAUKSIA KYSYMYKSIIN JOS NIITÄ ON?"
"Raksa-ammattilainen" suunnitellessaan esim. kesämökkiä hän ottaa yhteyden esim. paikalliseen rakennusvalvontaviranomaiseen selvittääkseen millainen lupa rakennushankkeeseen tarvitaan ja mitä säännöksiä ja määräyksiä hänen tulee huomioida yms. sen sijaan että hän KIRJOITTAA SUOMI24LLE.
Viitaten edelliseen TOIVON kyseessä olevan ylläpidon yksi lukuisista vastaavankaltaisista vedätyksistä koska noin typeriä "raksa-ammattilaisia" ei ole ettei he tuntisi perusaakkosia kuten kuka on oikea hlö kertomaan hänelle minkälaisen hirsimökin hän saa rakentaa eri toteutusvaihtoehtoineen määräyksien täyttämiseksi? Jopa ammattirakentaja, joka osaa toimistorakennukset ja kauppakeskukset TIETÄÄ ettei mitään rakenneta ilman lupia jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921403Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841370Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761155- 891096
- 82951
- 81945
- 38912
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66865Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61835Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5831