opinnäytetyön

luetuttaminen

Oletteko luetuttaneet opinnäytetyötänne muilla kuin pelkästään ohjaajalla?

4

892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ens viikolla

      Moikka

      Lahetin juuri tanaan gradun siskolleni, joka on valmistunut samasta paikasta muutamia vuosia sitten. Han ottaa kantaa sisaltoon. Kieliopin taas tarkistaa opettaja-aitini. Jos apua ei olisi loytynyt nain lahelta niin olisin varmasti pyytanyt jotain kavereistani lukemaan sen.

      Luulen etta pienetkin huomautukset ovat avuksi ja auttavat tarkastelemaan tyota ulkopuolisen silmin.

      Enaa vahan yli viikko painiskelua gradun parissa ja sitten se lajahtaa proffan poydalle!

    • YksiOhjaaja

      ...lämpimästi, että luetat työsi jollakulla muulla - vaikka aivan ummikollakin. Näin saat pahimmat mokat pois työstäsi ja varmistat sen, että teksti on kaikkien ymmärrettävissä.
      Muista aina, että vaikka ohjaajan tehtävä on ohjata työtäsi, hän myös arvioi sitä ja prosessiasi. Mitä valmiimpaa pystyt ohjaajalle esittämään, sen parempi arvioinnin kannalta.

      • ont.

        Voipi luetuttaa monellakin ihmisellä. Eri ihmiset huomioivat eri asioita. Aiheesta ja asiasta täysin tietämätön voi esittää sellaisia kysymyksiä, että joudut mahdollisesti tarkentamaan / selittämään jonkun tietyn sanan. He saattavat kiinnittää enemmän huomiota kielioppiin, lauserakenteisiin jne. Kun taas sitten sellainen henkilö, joka on alan / aiheen kanssa jollain lailla tekemisissä, voi esittää uusia ideoita, ehdotuksia, korjatakin jotain.


      • kasvislainentre
        ont. kirjoitti:

        Voipi luetuttaa monellakin ihmisellä. Eri ihmiset huomioivat eri asioita. Aiheesta ja asiasta täysin tietämätön voi esittää sellaisia kysymyksiä, että joudut mahdollisesti tarkentamaan / selittämään jonkun tietyn sanan. He saattavat kiinnittää enemmän huomiota kielioppiin, lauserakenteisiin jne. Kun taas sitten sellainen henkilö, joka on alan / aiheen kanssa jollain lailla tekemisissä, voi esittää uusia ideoita, ehdotuksia, korjatakin jotain.

        Moikka!

        Kyllä mä ainakin olen jutellut aiheesta jo gradun suunnitteluvaiheessa muutaman opiskelukaverini kanssa ja saanut hyviä neuvoja. Samoin olen ajatellut tehdä myös varsinaisen kirjoitusvaiheen aikana. Tekstiä luetutan säännöllisesti myös omalla avokillani, joka ei opiskele samalla alalla. Saan häneltä aina hyviä neuvoja ja vinkkejä, joita en olisi itse ymmärtänyt edes ajatella.

        Omalle tekstilleen tulee niin sokeeks, että suosittelen ehdottomasti luetuttamaan tekstiä ainakin jollain ulkopuolisella erilaisten kommenttien ja mielipiteiden saamiseksi. Siitä on aina hyötyä, kun tekstiä lukee useampi silmäpari, joista jokainen kiinnittää huomiota erilaisiin asioihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe