kuntotarkastus

kroz

Olemme aikeissa ostaa v.1954 rakennetun lautarakenteisen ns.rintamamiestalon, joka päällisin puolin näyttäisi olevan kunnossa. Mitä kaupassa oikein pitäisi huomioida? Mistä saisi luotettavan kuntotarkastuksen/homekartoituksen? Auttaisiko kunnan rakennustarkastaja?Onko kellään kokemuksia?

4

928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkastuksiakin

      että tuonikäisistä löytyy kaikki mahdolliset viat jos verrataan tämän päivän vaatimuksiin.

      Päällisin puolin ne on yleensä kunnossa eli perusratkaisut toimii jos niitä ei pilata.

      Suurinpia virheitä on alkaa tekemään suurta remonttia kuten purujen vaihtoja villaan yms.

      • kroz

        Kerrohan vielä tyhmälle miksi puruja ei saa vaihtaa villaan? Ilmastoinnin takiako?


      • make
        kroz kirjoitti:

        Kerrohan vielä tyhmälle miksi puruja ei saa vaihtaa villaan? Ilmastoinnin takiako?

        toimiva eriste pitäisi vaihtaa johonki muuhun? se on reilut 50v. ollu siellä ja toimii


    • jujuu

      Ottaisin varauksella tuon kuntotarkastuksen. Meillä se tehtiin ja kauppoihin päästiin. Kolme viikkoa kerettiin asua ja remontin yhteydessä huomattiin keittiön seinän olevan laho ulkopaneelin asti ja purut multaa.
      Katso sivu www.rintamamiestalo.net . Siellä on osio missä on luettelo asioista mitä otat huomioon kun kauppoja suunnittelet. Varmaa on että remonttia joudut tekemään ja toivo että edelliset asukkaat ovat pitäneet talosta huolta.

      Tavarantarkastajan raportti on se mikä kertoo todellisen talon kunnon, ei kuntotarkastajan päällinen tarkasteleminen.

      Lisäisin vielä että rintamamiestalot ovat kalliita , siihen kun vertaa mitä niissä yleensä joutuu tekemään. Meillä käy niin että olisimme rakentaneet samanlaisen uuden melkein samoilla hinnoilla millä joudumme nyt remontoimaan tämän vanhan. Rtaloissa on kieltämättä se vanha henki joka vetää puoleensa mutta tämä kaikki mitä me tulemme kokemaan vie sen asumisen ilon pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6847
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3936
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2817
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1692
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1692
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1418
    Aihe