Olemme aikeissa ostaa v.1954 rakennetun lautarakenteisen ns.rintamamiestalon, joka päällisin puolin näyttäisi olevan kunnossa. Mitä kaupassa oikein pitäisi huomioida? Mistä saisi luotettavan kuntotarkastuksen/homekartoituksen? Auttaisiko kunnan rakennustarkastaja?Onko kellään kokemuksia?
kuntotarkastus
4
964
Vastaukset
- tarkastuksiakin
että tuonikäisistä löytyy kaikki mahdolliset viat jos verrataan tämän päivän vaatimuksiin.
Päällisin puolin ne on yleensä kunnossa eli perusratkaisut toimii jos niitä ei pilata.
Suurinpia virheitä on alkaa tekemään suurta remonttia kuten purujen vaihtoja villaan yms.- kroz
Kerrohan vielä tyhmälle miksi puruja ei saa vaihtaa villaan? Ilmastoinnin takiako?
- make
kroz kirjoitti:
Kerrohan vielä tyhmälle miksi puruja ei saa vaihtaa villaan? Ilmastoinnin takiako?
toimiva eriste pitäisi vaihtaa johonki muuhun? se on reilut 50v. ollu siellä ja toimii
- jujuu
Ottaisin varauksella tuon kuntotarkastuksen. Meillä se tehtiin ja kauppoihin päästiin. Kolme viikkoa kerettiin asua ja remontin yhteydessä huomattiin keittiön seinän olevan laho ulkopaneelin asti ja purut multaa.
Katso sivu www.rintamamiestalo.net . Siellä on osio missä on luettelo asioista mitä otat huomioon kun kauppoja suunnittelet. Varmaa on että remonttia joudut tekemään ja toivo että edelliset asukkaat ovat pitäneet talosta huolta.
Tavarantarkastajan raportti on se mikä kertoo todellisen talon kunnon, ei kuntotarkastajan päällinen tarkasteleminen.
Lisäisin vielä että rintamamiestalot ovat kalliita , siihen kun vertaa mitä niissä yleensä joutuu tekemään. Meillä käy niin että olisimme rakentaneet samanlaisen uuden melkein samoilla hinnoilla millä joudumme nyt remontoimaan tämän vanhan. Rtaloissa on kieltämättä se vanha henki joka vetää puoleensa mutta tämä kaikki mitä me tulemme kokemaan vie sen asumisen ilon pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041206Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041004Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.75938- 59835
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,28750Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99709