Tehdään sitten niin että TV-lupamaksu pois kokonaan. 200 euroa/vuosi kahdesta kanavasta, joita en edes katso paljoa, on liikaa. Mitä tulee taas mainoskanaviin, niin nehän kustannetaan mainoksilla eli mainostaja maksaa, Ei katsoja. Tällöin mainoskanava tietty haluaa että ihmiset katsovat mainoksia.
Sehän olisi ihan Ok vaikka kaikki kanavat olisivat maksullisia, ei tosin 5 euroa enempää/kk, ja maksaisi niistä kanavista/ohjelmista mitä tykkää katsoa. Mutta siinä on vaatimus että maksan todella siitä ohjelmasta enkä mainoksista. Jos niitä mainoksia on 1/3 ajasta (kuten esim. MTV3:lla) niin silloin se aika eli maksu pitää vähentää myös kuukausimaksusta. Eli jos kanavan "ovh" olisi 9euroa/kk mut mainoksia tulee 1/3 ajasta, niin kuukausimaksun tulisi olla 6 euroa/kk.
Kokonaiskustannukset töllöttimen katselusta eivät saa nousta. Eli tällä hetkellä kun 200euroa/vuosi näkyy 5 kanavaa (joista vain TV1 ja TV2 ovat maksullisia), niin tulevaisuudessakin 200 eurolla pitäisi näkyä ainakin nuo.
Sehän olisi ihan Ok vaikka kaikki kanavat olisivat maksullisia, ei tosin 5 euroa enempää/kk, ja maksaisi niistä kanavista/ohjelmista mitä tykkää katsoa. Mutta siinä on vaatimus että maksan todella siitä ohjelmasta enkä mainoksista. Jos niitä mainoksia on 1/3 ajasta (kuten esim. MTV3:lla) niin silloin se aika eli maksu pitää vähentää myös kuukausimaksusta. Eli jos kanavan "ovh" olisi 9euroa/kk mut mainoksia tulee 1/3 ajasta, niin kuukausimaksun tulisi olla 6 euroa/kk.
Kokonaiskustannukset töllöttimen katselusta eivät saa nousta. Eli tällä hetkellä kun 200euroa/vuosi näkyy 5 kanavaa (joista vain TV1 ja TV2 ovat maksullisia), niin tulevaisuudessakin 200 eurolla pitäisi näkyä ainakin nuo.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Katsojalle nimittäin. Luulenpa että ns. pakettimaksulla saa kyllä enemmän, jos taas velottaisiin niistä joita katsoo ja joku haluaakin katsoa säännöllisesti ja paljon, summa onkin isompi kuin tuolla "pakettimaksulla".
Toisaalta ei voida pelkällä mainoskanavallakaan pärjätä, nyt jo suunnittelevat selllaisia systeemejä että mainoksia EI VOIDA ohittaa, vaikka miten haluaisitkin. Kaikki kun ei halua katsoa mainoksia ja mm. rupukanava Maikkari suunnittelee tuollaisia teknisiä järjestelyjä että mainokset on pakko katsoa, ne on pakko videoida jos nyt mitään videoitavaa Maikkarilta enää tuleekaan ja Philips on jopa esitellyt mallin (tallentava digiboksi tai dvd-soitin) jossa on tekniikka joka ei salli mainoksia ohitettavan. Siis mainosten pakkokatseluttamista! Sitä en voi hyväksyä!
Mielummin maksan siis jatkossakin tv-luvan ja Canalille sen katselumaksun mutta en maksa maikkarille, enkä ala katsoa sen ohjelmiakaan. Toisaalta Yleä ei voida laittaa mainosrahoitteiseksi, tätä estää laki joka sanoo että julkisen palvelun laitos ei voi toimia kaupallisella menetelmällä, toisaalta ohjelmia ei voida laittaa kortin taakse koska ohjelmien on niinikään näyttävä kaikille ja kaikenlaisilla digibokseilla. Ainoat vaihtoehdot on siis joko säilyttää nykyinen tv-lupa/tv-maksu tai sitten periä suoraan palkka/eläke- tms. tuloista ns. Yle-vero joka korvamerkitään käytettäväksi VAIN Ylen toiminnan hyväksi eikä sitä siis voitaisi käyttää esim. erilaisiin muihin menoihin.
"Philips on jopa esitellyt mallin (tallentava digiboksi tai dvd-soitin) jossa on tekniikka joka ei salli mainoksia ohitettavan."
no kuka vittu sellaista saatanan rakkinnetta edes ostaisi perkele? ei kukaan eli turhaa vänkyröintiä xD
niillä veijareilla keinonsa on. Juuri siinä A-plussassa viime viikolla kun haastateltiin, sekä Canal Digitalin edustajaa (Suomen maajohtaja??) että Maikkarin toimitusjohtajaa Pekka Karhuvaaraa, niin Karhuvaara sanoi että teknisiä keinoja on estää mainosten ohittaminen!
Elikkä ei tuossa Philips yksin ole mukana sopassa. Ne pirut keksii vaikka mitä että saadaan katsojat katsomaan mainoksia. Juuri tuon takia en kohta enää kato mokomaa maikkaria ollenkaan. Ahneita paskoja. Canal Digital sentään tarjoaa kanavia joissa ei ole mainoksia lainkaan, ainakin leffakanavat on mainoksettomia. Maikkari sen sijaan sekä rahastaa että pakkokatseluttaa mainoksia! Ja vieläpä samoilla kanavilla, uskoisin että viehätys MTV3 Leffan mainoskatkoihin on suuri Maikkarilla. En ole kyseistä kanavaa voinut seurata koska en ole kaapelissa mutta odotan mielenkiinnolla että koska alkaa poru siitä kun mainoskatkot tulevat sillekin kanavalle!
Yle ja kaikki sen kustannukset on pakko jonkun maksaa! Näin sanoo perustuslaki, onhan YLE sentään julkinen palvelu vähän niinkuin vaikkapa WR tai terveydenhoito! Ainoaksi vaihtoehdoksi jäisi sitten korottaa veroja. Oletko varma että sinä tai eduskunta olette valmiita siihen?
Se maksaa joka katsoo. Jos en kato, en maksa. Niin yksinkertaistahan se on. Ei pidä sekoittaa TV-lupamaksua veroihin Terveydenhoidosta puhumattakaan. Sehän nyt olisi aivan päin persettä koko ajatus. Lukeeko perustuslaissa että jokaisen suomalaisen pitää maksaa tv-lupamaksua!?:)
Minä alan kohta olla valmis siihen että loppuu se luvan maksu KOKONAAN!
Suomessa on about 50% talouksista kaapeli-tv ja siitä hyvästä joudumme maksamaan kaapeli-tv maksua. Miksi TV-lupamaksu ei voi sisältyä siihen hintaan vaan pitää maksaa vielä erikseen?
Mikä se sellanen maksu on? Ei multa aikanaan peritty mitään kaapelitv-maksuja paitsi silloin kun olin Filmnetin tilaaja (Filmnet, nykyään Canal ).