Ootteko panneet merkille soiko korvat enemmän tiettyinä aikoina päivästä? Itsellä pahin sirinä alkaa kun menen nukkumaan, onko kellään muulla muuten tällaista sirinää? Tinniääni on siis kuin heinäsirkka soittelisi?
Nites muilla?
Vinkumisesta
2374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla tinnitus liittyy kummasti nukkumiseen. Pitkän hyvän yöunen jälkeen tinnitus saattaa olla melkein poissakin mutta pienten nokosten jälkeen palaa takaisin entistä hurjempana. Illalla soi enemmän kuin aamulla.
Nukkuminen siis tuo aina muutoksen huonoon tai parempaan.Jos valvon päivän, ääni pysyy samalla tasolla. Ääni on kuin polkupyörän venttiili vuotaisi tai miljoona sirkkaa sirisisi.
Olen tehnyt asteikon tinnituksen voimakkuudesta 1-4:ään. Tavallisin ja jatkuvin on luokkaa 2. Harvoin menee yli kaikkien äyräitten jolloin asteet eivät riitä.
mulla on suurimmillaan iltapäivästä ja pienimmillään
aamulla kun olen juuri herännyt. jos olen melussa esim. metrossa, niin tinnitus kuuluu hetken (5 min) aikaa vähän voimakkaampana. se on asteikolla 1-10 tavallisesti 1.