Moro!
Paljonko kannattaisi rahaa varata mukaan päivää kohden jokapäiväiseen elämiseen eli ruokaa ja juomaa varten? Ollaan kaksi ihmistä lähdössä, eikä olla kovin suuriruokaisia tai erityisen janoisia :)
Paljonko kannattaisi rahaa varata mukaan päivää kohden jokapäiväiseen elämiseen eli ruokaa ja juomaa varten? Ollaan kaksi ihmistä lähdössä, eikä olla kovin suuriruokaisia tai erityisen janoisia :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hinnat ovat suunnilleen Suomen tasoa.
ylivoimaisesti mitä maa päällään kantaa. Mistä sen tietää kunkin rahat ja vaihtelee tosi paljon.Minulla menee viikossa aina 1000 euroa ja ei tarvitse edes tuhlailla.Kallista on ja jopa kalliimpaa kuin Suomessa.
???
Viisikymppiä per päivä. siitä riittää kahdelle syödä ja vähän siitä riittää juoman ostoonkin.
mutta kyllä lomalla 5o euroa on tosi vähän. Pitäähän syödä myös päivällä vai oletko sitä mieltä että yksi ruoka riittää? Myös juomia tulee otettua koko päivän ja pelkästään ruoka illalla maksaa viinin kanssa 2 hengeltä n. 40-60 euroa. Tietenkin jos syö hampurilaisia niin voi jopa 50 euroa riittää. Mutta entä sitten ostokset, ruoka kämpille,kiertoajelut,laivamatkat, harrastukset,pääsymaksut jne...kyllä kai 150 euroa on lähempänä oikeaa summaa? Mutta kuten jo sanoin niin aivan mahdoton kysymys johon ei ole oikeaa vastausta. Toinen pärjää 50 eur ja toiselle ei riitä edes 500 euroa.
Aiemmin kun ollaan miehen kanssa matkailtu, niin ollaan varattu erikseen valmiiksi rahat teityjä retkiä varten ja muten sitten, noin 50-60e/päivä, sillä ollaan ihan hyvin syöty päivällä jotain pientä ja sitten illalla ravintolassa. Toisaalta, meillä ei rahaa päivän aikana kulukkaan alkoholiin..ja on sillä rahalla saanut jotain kivaa pientäkin ostettua. Eikä joka päivä ole edes mennyt sitä 50€, niin seuraavalle päivälle on jäänyt enemmän. Itse jos lähden viikoksi matkaan, otan rahaa mukaan n. 400e, se on riittänyt aivan hyvin :)
Vajaa vuosi sitten olimme mieheni kanssa inglesissä viikon ja meillä meni 2000€.
kuluvaa rahaa. Suomesta poiketen pitää otaa huomioon, että kaikki ruokavesi pitää myös ostaa.
Sitä saa muutaman litran kanistereissa ja, että ruoka on ravintoloissa aika kallista. Kannattaa ostaa hedelmät ym. sellaisista marketeista tai erillisistä kaupoista, joissa paikallisetkin käy, niissä ei ole "turistilisää" hinnoissa. Pasta ja pitsa ovat edullisempia.
kannattaa ottaa kotoa mukaan piniä määriä pesuaineita ym. tilpehööriä, niihin menee aika paljon, jos ne kaikki ostaa paikan päällä isot pullot hotellin marketista. Aurinkovoiteet ovat esim. kaikkein edullisempia ja luotettavimpia tutkimuksen mukaan ostaa Vantaan lentokentältä, kun näitä väärennöksiäkin on paljon liikkeellä.
tyttäreni kanssa viikon inglesissä, ja meillä meni vajaa tonni. Tosin söimme hyvin, ja tuliaisia osteltiin, alkoholia emme käyttäneet muuta kuin minä 1 olut ruokailessa. Kyllä varmaan vähemmälläkin pärjää, mutta ei lomalla kannata laskea senttejä.