Osta boxi

Pitäisi valita 10 vuoden tähtäimellä laite, siis joka toimii vielä 2017.

Vaihtoehtoja on:
Antenni-boxi
Kaapeli-boxi
Sateliitti-boxi

Korttipaikalla
Ilman korttipaikkaa

HD
Tavallinen

Yhdellä virittimellä
Useammalla virittimellä

Kovalevyllä varustettu ( kovalevyn koko)
Ilman kovalevyä

Tallentavalla DVD:llä
Ilman DVD:tä

Eli 96 vaihtoehta, valitse sitten näistä?

Tämän aamun lehdessä on, että YLE:kin menee maksulliseksi, tai niin, että kortti korvaa TV-lupamaksun. Mukavaa ja helppoa, eikö vaan?
7491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mun ei tarvitse ajatella kymmenen vuoden tähtäimellä. Kun ostan farkut ja t-paidan niin en kuvittele käyttäväni niitä enää vuonna 2017, ovat samanhintaiset kun boksi kortinlukijalla. Tallentava dvd taas toimii vielä silloinkin, kyse on ainoastaan tallenteen koosta.

Äänestä

Mielenkiintoinen laskutekniikka sinulla. Minusta boksin hankinta oli hyvinkin helppo toimenpide. Vaihtoehtoja oli muutama.

Missähän lehdessä uutisoidaan YLEn kanavien menosta kortin taakse? Varmaan jonkun yläasteen lehdentekokurssin julkaisussa.

Väite ei varmasti tule pitämään paikkaansa. YLE ei voi mennä maksulliseksi jo pelkästään lainsäädännön sille asettaman aseman vuoksi.

Sairaalahaloo johtui siitä, että lain mukaan YLEn lähetykset pitää saada loppukäyttäjälle sellaisenaan ilman muunnoksia. Siis kaikille yhtäläisin ehdoin. Jos Yleisradion kanavat menisivät kortin taakse, tilanne olisi tietyiltä osin samankaltainen: monet eivät saisi YLEn kanavia näkyviin vaikka ehkä haluaisivatkin. Digisovittimessa on nimittäin oltava korttipaikka, ja sitä ei kaikissa ole. Kaapeliverkon laitteissa kyllä, muttei kaikissa antennibokseissa. Tällainen ratkaisu ei varmasti menisi läpi.

Tämä on taas jonkun sellaisen keksintö, joka väittää, ettei katso YLEn ohjelmia ja että haluaa vapautua tv-maksusta.

En muuten usko, että kukaan heistä, jotka väittävät katsovansa vain kaupallisia kanavia, ei ikinä katsoisi Yleisradion ohjelmia.

Äänestä

YLE:llä on velvollisuus lähettää ohjelmia
vapaasti kaikkien katseltavaksi.
Ei siis mene "kortilliseksi".

Aina on yrityksiä, jotka haluavat mainostaa
ja tuoda tiedoksi tavaroitaan.
Mainosrahoitteiselle televisiolle on kysyntää.
En usko menevän "kortilliseksi"

Mikä ihme siinä digiTV:ssä oikein rassaa?
Yksi pieni härveli väliin, niin saa paremman
kuvan ja muutaman lisäkanavan.
Eikä maksa edes mitään.

Minä olen ainakin tyytyväinen.

Äänestä
  • joko virkansa puolesta tai muuten enthusiastinen.

    Äänestä

  • kaapeliverkkoon pitäis hankkia digisovittimia, kilpailua ei ole missään vaan kauppiaat vedättävät hintaa minkä kerkiävät. Mitäs sitä hintaa pudottamaan kun vaihtoehtoja ei ole, kaikkien on ostettava boksi ennen ensi syksyä!

    Äänestä


  • ja paskat kirjoitti:

    kaapeliverkkoon pitäis hankkia digisovittimia, kilpailua ei ole missään vaan kauppiaat vedättävät hintaa minkä kerkiävät. Mitäs sitä hintaa pudottamaan kun vaihtoehtoja ei ole, kaikkien on ostettava boksi ennen ensi syksyä!

    ostin digiboksin noin 3v sitten ja maksoi silloin 250 euroa, eikä ole edes toimivaa korttipaikkaa ,nyt niitä saa 70 eurolla ja on korttipaikat. eli ei ne hinnat ole noussut!
    se on ihan sama mitä uutta tulee niin aina löytyy valittajia ja tyytymättömiä,ja jos ei tule mitään niin sittenkin vain valitetaan et ollaan takapajula. Kaikkia ihmisiä on vaikea miellyttää.
    minun mielestä tämä digi uudistus on hyvä homma ainakin omakotiasujalle joka ei asu aivan kaupungin keskustassa ja kaapeliteeveiden ulottuvilla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppo nakki kirjoitti:

Pitäisi valita 10 vuoden tähtäimellä laite, siis joka toimii vielä 2017.

Vaihtoehtoja on:
Antenni-boxi
Kaapeli-boxi
Sateliitti-boxi

Korttipaikalla
Ilman korttipaikkaa

HD
Tavallinen

Yhdellä virittimellä
Useammalla virittimellä

Kovalevyllä varustettu ( kovalevyn koko)
Ilman kovalevyä

Tallentavalla DVD:llä
Ilman DVD:tä

Eli 96 vaihtoehta, valitse sitten näistä?

Tämän aamun lehdessä on, että YLE:kin menee maksulliseksi, tai niin, että kortti korvaa TV-lupamaksun. Mukavaa ja helppoa, eikö vaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu