Onko siis todella näin kuten täältä pastalta saa lukea että pillereiden syönti koetaan todella pahana ja ihan kuin ne olisivat myrkkyä raskaaksi aikoville? Onko siis niin että pillerit saastuttavat kropan eikä raskaaksi meinaa millään tulla niiden lopettamisen jälkeen?
Onko todella näin?
hyvä paha e-pilleri
7968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En nyt muutakaan syytä ole tähän keksinyt, miksi edelleen kierroissa häiriöitä enkä raskaaksi ole tullut.
Koskaan ennen pillereitä ei vastaavia ongelmia ole ollut ja raskaaksikin tulin vahingossa...
Pillereitä söin 8v, lopetettu 10/2005, raskaaksi yritetty huhtikuusta lähtien.
Luonnollisestikaan niitä myrkkyjä en aio enää KOSKAAN suuhuni laittaa...
Ota huomioon, että olet nyt huomattavasti vanhempikin kuin raskautuessasi, koska kerran 8 vuotta söit pillereitä. Nykypillerit eivät yleisen käsityksen mukaan vaikuta myöhempään raskautumiseen, vaikka toki yksilöllistä vaihtelua onkin ihmisten välillä.
Olinhan mä siihen tietysti varautunu että vähä kauemmin menis ku joskus nuorempana mutta en nyt näin kauaa ois uskonu...ei kai se ikä alle 30v vielä ihan niin paljoo pitäs vaikuttaa? Ei myöskään oo todettu mitään sellasta mikä hankaloittas tota, esim sukupuolitauteja tms.
On se nii yksilöllistäki, esim. samanikänen kaveri tuli raskaaks pillerien jälkeen heti toisella yrittämällä, eräs toinen (samanikäne) ekalla, tosin en tiedä tästä toisesta oliko syöny pillereitä.
Olen jo aiemminkin tällä palstalla kertonut, mitä kokenut gyne mulle kertoi kun epäilin hänelle samaa. Minähän söin e-pillereitä yli 12 vuotta yhtä kyytiä.
Gyne sanoi, että asia on ihan päinvastoin kuin epäilen, eli kun ne e-pillerit on käytössä, munasolu ei kehity ja irtoa ja niitä aihioita jää sitten enemmän ns. jemmaan. Jos taas ei käytä e-pillereitä, ne munasolut pääsee kehittymään ja valuu joka kuukausi haaskuun.
http://metku.net/~pesu/raskaudenalkaminen.php siinä taulukko mistä näkee kuinka nopeasti porukka raskautuu nappien jälkeen.kyllä ne oikeesti on haitaksi
pillereillä ollut juurikaan vaikutusta raskautumiseen...ainakaan negatiivisesti. Söin pillereitä 7 vuotta putkeen, yksi tyhjennyvuoto ja yhdet luomumenkat ja se oli siinä. Pillereiden poisjätämisestä oli kulunut 8 viikkoa, kun sain tietää olevani raskaana. Nyt olen 7. viikolla. Melko yksilöllistä varmaan. Ja uskon, että monella muulla asialla on paljon enemmän vaikutusta raskaaksi tulemiselle, kuten stressi.
mä tulin ainaki raskaaksi, vaik söin pillereitä. ja oon ottanu jokaisen pillerin suurinpiirtein samaan aikan vuorokaudesta..