Miten isännöitsijä, talkkari tms saa tulla luvatta huoneistoon?
Eikös siitä pidä ilmoittaa etukäteen? Käsittääkseni jos on joku, esim putki menee rikki, ja vettä tulee lattialle, niin eikös silloin saa talkkari/putkimies mennä ilman lupaa?
Entäs tavalliset tarkastuskäynnit? Korjaukset, jotka ei ole kiirellisiä?
Olen siis vuokralainen.
Eikös siitä pidä ilmoittaa etukäteen? Käsittääkseni jos on joku, esim putki menee rikki, ja vettä tulee lattialle, niin eikös silloin saa talkkari/putkimies mennä ilman lupaa?
Entäs tavalliset tarkastuskäynnit? Korjaukset, jotka ei ole kiirellisiä?
Olen siis vuokralainen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielestäni yleensä tulee ilmoittaa asunnossa asuvalle, jos on asiaa huoneistoon.
Asunto-osakeyhtiölain 79§ :
"Yhtiön hallituksen jäsenillä ja isännöitsijällä sekä hallituksen tai isännöitsijän valtuuttamalla on oikeus päästä huoneistoon, kun se on tarpeellista huoneiston hoitoa tai yhtiön suorittamaa korjaustyötä varten. Käynti huoneistossa on järjestettävä osakkeenomistajalle ja huoneiston haltijalle sopivana aikana, jollei työn kiireellisyys tai laatu sitä estä."
Ei edes Poliisi saa ilman lupaa tulla tarkastamaan asuntoasi vaikka olisit kuinka vuokralla. Eikä asunnonomistaja saa ilman lupaasi tulla sisälle asuntoosi. Saati sitten talkkari tai isännöitsijä. Voit tehdä rikosilmoituksen heitä vastaan mikäli he ovat luvattasi tulleet sisään. Ellei kyse ole ollut tulipalosta, sairauskohtauksesta tai muusta vakavasta asiasta joka oikeuttaisi asianomistajia tulemaan asuntoon sisälle. Soitappa johonkin lakitoimistoon joka voi antaa "ilmaiseksi" neuvoja puhelimessa. Puhelinluettelon keltaiset sivut auttavat tässä asiassa.
Poliisi voi tulla, jos on kotietsintälupa, tai oletus että kyseessä on hengenvaara tai vastaava tilanne.
Taloyhtiön edustaja voi tulla ja myös mennä sisään, jos ketään ei ole paikalla esim. kiireellisissä vesivahinkotapauksissa tai siihen verrattavissa.
Taloyhtiön edustajien normaaleista, ei-kiireellisistä käynneistä pitää ilmoittaa etukäteen.