Meillä alkaa omakotitalo olla siästöitä vaille valmis ja nyt ollaan vertailtu kylpyhuoneeseen tulevia laattoja. ko liikkeessä kerrotaan, että lasimosaiikki, joka keskivertohinnaltaan on 50 € tulisi kalliimaksi laittaa ammattilaisen tekemänä kuin tavallinen mosaiikki keskivertohinnaltaan 100 €. Pitääkö paikkansa, onko kokemuksia?? Maksaako tässä työ vai jollain tapaa eroavat laastit? Kumpi kestävämpi ratkaisu?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Niin ja vielä loppuun, paljonko ilmaa laattojen ovh hinnoissa?? Esim. laattapisteellä? Mistä kannattaa laattansa ostaa Turku-Rauma-Pori alueella?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Niin ja vielä loppuun, paljonko ilmaa laattojen ovh hinnoissa?? Esim. laattapisteellä? Mistä kannattaa laattansa ostaa Turku-Rauma-Pori alueella?
Vastaukset 1
Vanhimmat
useammastakin asiasta .lasimosaiikki on nimensä mukaisesti lasia joten siitä näkyy laasti läpi ja yleensä käytetään valkoista / vaaleaa laastia ,jolloin värit säilyvät laatoisssa kirkkaina . toinen juttu on se että lasi ei varsinaisesti ime mitään joten lastin pitää olla liimamaisempi . eri aineet siis kehiin kuin keramiikan kanssa. seuraava ongelma onkin sitten niiden kiinnipysyminen liimauksen jälkeen, lasimosaiikin täytyy saada kuivua alustaansa kokonaan ennen kuin sitä voi ruveta saumaamaan .tämä ottaa yleensä ainakin vuorokauden lisäaikaa. (tässä kohtaa laatoittajan aikataulu menee sekaisin normaalisti). lisäksi kun se saumataan siihen tarvitaan kaveri, koska saumausaine on pestävä ekan kerran 15-45 minuuttia saumauksesta ja esim normaalin kylppärin pesu ei enää onnistu kun koko pinta on saumattu aikaa on mennyt liian paljon . jolloin saumalaasti on jo ehtinyt jämähtää ja lopputulos ei ole siisti. ainut korjaus mahdollisuus tässä kohtaa on mekaaninen raapututus.
eli jos et halua maksaa aineista ja lisä työstä/miehestä niin silloin joudut tekemään kompromissin.yleensä kaverit tietää että se on työläämpää kuin tavallinen ja jos joku tarjoaa tavallisella urakka hinnalla niin hänellä vielä oppirahat maksamatta tällä saralla ja haluatko että se koe kappale on teidän kylppärinne?
terveisin x-rautakauppias