Mitä mieltä Lions clubista?

eräs sinne

kutsuttu?

Hyväntekeveisyysjärjestö parhaimamsta päästä?

1

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen ,, kin

      Järjestön historiaa kannattaa tutkia. Järjestön teemat ja teesit ovat kanavia kai jokaisessa asuvalle palvelualttiudelle ja auttamishalulle.

      Olen pohtinut sitä miksi ja missä tarkoituksessa aikoinaan kokojärjestö on lähtenyt alulle ja oletan siinä olleen myös "vaihtoehtoisen" toimintamuodon löytymistä sille tavalliselle tavalle toimia ihminen ihmisten välillä.

      Sillä tänäpäivänä jos milloin Suomessakin on nähtävänä se tapa toimia jossa ei sitten milliäkään merkitse toinen ihminen vaan puhdas raha ja ahneus ja siihen kuuluvat toiminta tavat.

      Lions tominta ja siihen kuuluminen saattaa olla osoittain ikäänkuin paikka käydä pyhittämässä "arjessa" tehdyt ratkaisut joissa kohteena on saattanut olla samatkin ihmiset.

      Järjestöön on kutsuttu, laidasta laitaan ihmisiä ja olen havainnut sen selkeästi toimivaksi ja tarkoituperiään kunnioittavaksi joten toivon monille LIONEILLE rohkeutta osallistua ja toimia jos auttamienen ja palvelualttius on hyveitä.

      En ole havainnut tuota edellä mainittua, järjestötominnassa joten se on erittäin kannatettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      156
      6384
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5296
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3330
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      133
      2577
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2306
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1526
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1245
    Aihe