Savitaipaleen portti

jösses

Juu tuossa viime viikolla nousi sitten tuonne Peltoinlahdentien alkuun, aakkoshuoltamon lähettyville ne kieltämättä aika hurjan kolhon näköiset kivipaasit. Kysehän on kahdesta vanhasta paperikoneen telasta, joista tehtiin Savitaipaleen portti.

Voi hyvä tavaton sentään, oikein älynväläys. Kuulemma entisen kunnanjohtajan ajama projekti, joka nyt sittenon toimivinaan jonkinnäköisenä rysänä kaikille valtatie 13 ohi ajaville.
En itse osaa logiikkaa tähän tyhmään, kalliiseen ja rumaan ideaan löytää, mutta jos jollain lukijalla selvitystä on, niin antaa tulla vaan. Ihan hirveä hökötys, ei ymmärtääkseni ainakaan symboliikkaa noista tolpista löydy, kun ei kunnassa ole paperitehdastakaan. Jospa se symboloikin paperin, nimenomaan setelipaperin kulutusta kunnassa.
Ottakaa kantaa Savitaipaleen porttiin, jos sen olette jo nähnyt.

9

3186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herrahuhu

      TVH:n mukaan väärässä paikassa ja pitää siirtää..

    • tyyli

      ..kyllä on tiedossa eli mitä turhempaan ja älyttömämpään saadaan kuntalaisten rahoja tuhlattua sen parempi. Savitaipale- portti on siitä jälleen oiva esimerkki.
      Homeinen Pöksänlahden kolhoosi toinen hyvä älyttömien hankintojen listalla.

      Tämä ko."portti" hävettää kaikkia kyläläisiä, mitä olen kommentteja kuullut. Toivottavasti se puretaan ja hankkeessa mukana olleet maksavat sen omasta pussista.

    • marianneo

      hävettää joka kerta ku siint ali pitää mennä :S

      • hirveee

        aika rujo ja ymmärtäähä sen.... maa on karua ja ihmiset yksinkertaisia=) ja harvemmi siel taitaa kukaa ees olla selvinpäin ku lukee lehtee! mut mikä ihme??


      • jos minä saisin sanoa
        hirveee kirjoitti:

        aika rujo ja ymmärtäähä sen.... maa on karua ja ihmiset yksinkertaisia=) ja harvemmi siel taitaa kukaa ees olla selvinpäin ku lukee lehtee! mut mikä ihme??

        Se paikkakin on kerrassaan niin hirveä kun melkein mutkaan on koko pillit ahdettu. Ahdistaa todella mennä siitä ohi, ja vielä enemmän hävetää.


      • sitä paitsi
        jos minä saisin sanoa kirjoitti:

        Se paikkakin on kerrassaan niin hirveä kun melkein mutkaan on koko pillit ahdettu. Ahdistaa todella mennä siitä ohi, ja vielä enemmän hävetää.

        ... peittää taajamamerkin ABC:ltä lähdettäessä, eipä niin väliä mistä Savitaipaleen kirkonkylän taajama alkaa sieltä suunnalta, mutta on se "portti" todella ruma ja olisi mukava tietää kuka ja miksi se on siihen paikkaan pystytetty.


    • Savitaipalelainen

      Mutta eikö siihen kivitelaan voitaisi ripustaa tulevana jouluna kunnan jouluvalot? Ei saisi pojat sitä nurin eikä valoja rikottua? Parin metin korkeudelta kun aloittaisi niin näpit lipsuu jos meinaa tolppaan kiivetä. Olisi jotain hyötyäkin tuosta monumentista, joka muistuttaa Savitaipalelaisia heidän mahtavasta metsäteollisuus menneisyydestään??

      • niinpä niin

        miksei samantien vedetä jotain kaasuputkia tolppiin niin että saataisiin sinne päälle ikuiset liekit... :) olisi aika hemaisevan rumaa... kunnon helvetin portti, eli juuri se mitä savitaipale kaipaa...


    • jooppi

      ..no rumathan ne kieltämättä on mut enpä joudu niitä enää kattelemaan :D hävettää ylipäätänsä myöntää joskus asuneensa siellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3232
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      177
      1220
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe