Postcrossing!!!

aktiivinen.postcrossaaja!!!

Moi!

Mä olen löytänyt uuden harrastuksen, postcrossaamisen. Idea on varsin yksinkertainen. Mene sivulle www.postcrossing.com ja kirjaudu.
Idea on se, että lähettet postikortteja ympäri maailmaa, ja he lähettävät sinulle. Tietenkään heitä ei tunne. Muistathan laittaa sen koodin siihen korttiin, jotta vastaanottaja saa laitettua sen web-sivulle, jotta tiedät että kortti on perillä! :D

Kaikki innokkaat postcroissaajat! Mukaan vaan!!!
Postimerkkien keräilijät, tällä harrastuksella saat paljon merkkejä.

Plussat:
-Saat kirjoittaa kortteja!
-Saat jännittää, kenelle lähetät kortin!
-Saat liimata postimerkin!
-Saat itsekin kortteja!
-saat postimerkkejä!
-saat mukava harrastuksen!
-Voit shoppailla postikortteja!!

Miinukset:
-rahaa kuluu aika paljon kortteihin ja merkkeihin, siis yhteensä. :(


:D Eli postcrossing on maailman paras harrastus.

4

1593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kodinkone

      Postcrossing on todellakin hyvä harrastus!

      Olen postcrossannut helmikuusta lähtien. Olen tosin ollut sen verran laiska, etten ole lähettänyt kuin kolmisenkymmentä korttia, mutta hauskaa on ollut.

      On kivaa jännätä, mistä päin maailmaa kortteja saa. Olen saanut kortteja mm. Malesiasta, Bahamalta, Uudesta Seelannista ja Japanista.

      Tosiasiahan kuitenkin on, että suurin osa postcrossaajista on amerikkalaisia, eli sieltä tulee ja sinne lähetetään paljon kortteja. Suomalaisia taitaa olla porukassa toiseksi eniten, mutta omanmaalaisten kanssa ei kortteja vaihdella.

      Kielitaitoakin karttuu. Itse kirjoittelen kortteja englanniksi, ruotsiksi, saksaksi ja venäjäksi ja opetan joitain sanoja suomea sitä haluaville.

      Postcrossing on todella antoisa harrastus. Kokeilkaa pois :D

      • Aktiivinen.Porscrossaaja!!!

        Onpa mukavaa, että joku muukin on kiinnostunut tästä! :D

        Minusta suomessa on n. 700 postcrossaajaa. :) Aika paljon! Ja lisää (toivottavasti!) liittyy koko ajan. :D Kortteja on ihanaa kirjoitella.


    • frog

      siihen korttiin pitää oikeen kirjottaa???

    • Anonyymi

      Mä OoN RaKaStUnUt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      163
      3412
    2. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      9
      2902
    3. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      14
      2583
    4. Uus terveysassema

      Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma
      Kuhmo
      11
      2341
    5. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      45
      2264
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      2215
    7. Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?

      Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.
      Ikävä
      13
      1337
    8. Nainen oletko koskaan miettinyt että jos

      Voitaisiin tutustua ikään kuin uudestaan
      Ikävä
      76
      1298
    9. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      220
      1264
    10. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä

      ”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole
      Maailman menoa
      18
      1243
    Aihe