Käykääpäs kurkistamassa www.fortum.fi ja sieltä uutiset. Tänä aamuna kello 9:00 julkaistu Fortumin hinnankorotus 1.1.2007. Tekstissä ilmoitettu kokonaislaskun muutos 5 %, mutta oikeasti sähköenergian hinta muuttuu tällöin noin 10 %. Samalla he yhdistävät Fortum Espoo ja Fortum Marketsin hinnat eli Espoossa ja Joensuussakin hinnat muuttuvat. Tämmöstä tällä kertaa.
Fortum nostaa hintaa 1.1.2007
Turre79
91551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viimeaikaiset runsaat sateet ja lämpimät ilmat ovat laskeneet pörssisähkön hintaa toistakymmentä prosenttia. Mutta kuluttajahinnoissa se ei näy. SÄHKÖMARKKINAVIRASTO on laitos, jota valtio rahoittaa täysin turhaan, sen aikaansaannokset ovat yhtä tyhjän kanssa. Koko virasto olisi lakkautettava.
Hinta on laskenut, mutta silti yhtiöt myyvät sitä tappiolla. Mieti, kuinka paljon pörssisähkön hinta on viimeisen vuoden aikana noussut, kuluttajahinta huomattavasti vähemmän.
myy itse tekemäänsä sähköä asiakkailleen ja tuotantokustannukset määrää hinnan. Eihän sillä luulisi olevan mitään merkitystä mitä se pörssissä maksaa. Eihän kymmenen vuotta sitten ollut koko pörssiä Suomessa.
Vai olenko väärässä.
"Myyvät tappiolla" hah,hah kaikkia sitä kuulee.
Näytäppä yksikin sähköfirma, joka on tehnyt tappiota kiitos.
Sikäli on totta että myyvät tappiolla jos myyvät yli oman tuotannon tai jos omassa tuotannossa on häiriö niin joutuvat ostamaan pörssihintaan.
Myyvät yli oman tuotannon? Meinaatko että otetaan uusia asikkaita huomiomatta mikä on sähkön markkinahinta.
Lisäksi uskon, että Fortumi on varmistanut pitkäaikaisilla sopimuksilla millä hintaa he saavat sähkönsä ostaa,joten pikku katkokset eivät paljoa hetkauta.
Kyllähän tilanne on se, että asiakkaiden tehdessä määräaikaisia sopimuksia sähköyhtiöt kiinnittävät tietyn ostomäärän pörssisähköä tietyyn hintaan. Näin sidotaan hinta esimerkiksi vuodeksi tai kahdeksi.
Taas "toistaiseksi voimassa olevilla sopimuksilla" olevien asiakkaiden kanssa sähköyhtiö ei pysty pelaamaan tuotanto/ostomäärien kanssa, koska nämä asiakkaat voivat liueta asiakkuudesta milloin tahansa. Sähköyhtiön on siis vaikeampi suojautua esimerkiksi hinnannousun varalle, kun eivät voi ennakoida kulutustaan pitkällä aikajänteellä.
Ja siitä syystä esim. Fortum nostaa TVO-sähkön hintoja.
Korjatkaa, jos olen väärässä?
...me korotamme sähkönhintaa, emmehän muuten saisi ensi vuonna euroakaan.
Minä vaihdoin sähköyhtiötä. Hinta putosi, painukoon Fortum sinne minne aurinko ei paista