Hei, Osaisiko joku kommentoida Linnaista kaupunginosana? Millaista on olla ja asua lapsiperheenä? Mikä on lähin terveyskeskus, neuvola, tarha, koulu? Onko oma koulu, vai onko jossain esim. Myyrmäessä?
Kiitos
VANTAA LINNAINEN
6
6703
Vastaukset 6
- xxxxxxxx
Tutki kaupungin nettiä niin löydät vastauksia ;)
- *minttu*
Hei. Linnainen on maineeltaan ehdottomasti voisinko sanoa Vantaan paras alue. Sijaitsee aivan Espoon Jupperin vieressä ja on saman tyylinen alue jossa ainoastaan omakotitaloja ja joitakin rivitaloja. Kerrostaloja ei liene yhtäkään eikä myöskään kaupungin asuntoja tuskin vuokra-asuntoja muutenkaan. Eli alue on todella rauhallinen ja turvallinen. Poliisin tilastojen mukaan ainakin pari vuotta sitten oli Vantaan turvallisin alue. Heti perässä tulee viereinen Hämevaara jossa itse olen asunut. Erona näissä kahdessa se että Linnainen vielä vähän "rikkaampien" aluetta mutta myös se että Linnaisissa on sitten taas hieman huonommat bussiyhteydet. Busseja ei taida Linnaisiin kulkea kuin yksi tai kaksi kun Hämevaaraan kulkee montakin ja pääsee Lepuskiin, Myyrmäkeen ja yö bussillakin kotiin. Näiden turvallisten alueiden ainoa haittapuoli on oikeastaan se että palvelut eivät ole ihan vieressä. Kuitenkin suht lähellä. Lähin koulu on Pähkinärinteen koulu ja päiväkoti lienee Hämevaaran päiväkoti. Kaupat, apteekki, posti ym. löytyvät lähimpänä Pähkinärinteestä johon n. 2 km mutta sitten jo 6 km päässä Leppävaarassa ja Myyrmäessä on taas tosi hyvät palvelut. Neuvola, hammashuolto ja kirjasto ovat Pähkinärinteessä, mutta terveysasema sekä yksityinen että kunnallinen ovat Myyrmäessä. Helsinkiin ei tarvitse välttämättä lähteä kun Sello ja Myyrmanni pyöräilymatkan päässä. Ja urheilumahdollisuudet ovat myös hyvät. Hiihtoladut lähtevät vierestä ja Hämevaarassa on ainakin mukavan pieni luistelukenttä yms.
- jaageri
Vahvistan edellisen kirjoittajan tiedot ja painotan vielä, että Linnainen on rauhallinen ja luonnonläheinen alue. Ei sovi äksöniä ja lähiöpubia kaipaavalle, mutta omakoti- tai paritaloa pääkaupunkiseudulta etsivälle varteenotettava vaihtoehto.
- jaageri
jaageri kirjoitti:
Vahvistan edellisen kirjoittajan tiedot ja painotan vielä, että Linnainen on rauhallinen ja luonnonläheinen alue. Ei sovi äksöniä ja lähiöpubia kaipaavalle, mutta omakoti- tai paritaloa pääkaupunkiseudulta etsivälle varteenotettava vaihtoehto.
ja lapsiperheille 2 autoa yleensä melko välttämätön heikkojen julkisten yhteyksien vuoksi.
- Linnainen
Jaageri ei tiedä mitä kirjoittaa tai asuu pohjoisosassa. Linnaisissa on hyvät bussiyhteydet. Voit käyttää sekä Espoon että Vantaan bussiyhteyksiä. Espoon puolella ei normaalisti tarvitse odottaa edes kylmässä vaan kääntöpaikan lämmin bussi odottaa tulijaa. Linjoja taitaa mennä eri suuntiin 5 kappaletta.
- Anonyymi
Mikä on linnaisten ja pähkinärinteen alueen yläkoulu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33553En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37436
- 33435