onko kysyttävää Koreasta?

In Seoul

Jos sinulla on kysyttävää Koreasta, niin vastaan mielelläni kysymyksiin. Olen asunut Soulissa puolisen vuotta ja nautin :)

3

2322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,

      Kerro kaikenlaista, kiinnostaa.

      Vaikka hintatasosta, paljon ruokailu ravintolassa maksoi, vaatteet, alkoholijuomat...

      Näkeekö kaduilla paljon länsimaalaisia? Miten heihin suhtaudutaan? Miten yleinen englannin kielen taito?

      Jotakin hassuja korealaisia tapoja, joihin tulisi varautua?

      • Student traveller

        Alkuperäinen on näköjään jättänyt vastaamatta, joten voin ehkä auttaa hieman.

        Hintahaitari on leveämpi kuin Suomessa. Ruokailu ravintolassa maksaa 3-30 €, esim. Big Mac-ateria n.4€. Vaatteita on paljion eri hintaisia, valikoima etenkin naisille on erittäin suuri (jos olet hoikka) osa ostospaikoista on hyvinkin edullisia. Paikallinen viina Soju (n.20%) on tosi halpaa esim.0,36l pullo maksaa kaupassa alle euron, tuontiviinat ovat kalliimpia kuin Suomessa.

        Kadulla näkee hyvin vähän ulkomaalaisia (ainakaan länsimaalaisia). Poikkeuksena on Itaewonin alue (lähellä USA sotilastukikohtaa) ja jotkut turistipaikat. Yleensä ihmiset eivät osaa englantia melkein ollenkaan. Poikkeuksena on opiskelijat ja nuoret jotka taitavat kieltä aika hyvin.

        Hassuja korealaisia tapoja voit nähdä sitten perillä. Sanottakoon vielä että Suomella on hyvä ja hauska maine maassa, huomaat sen kyllä perillä kun ihmiset kyselevät mistä olet kotoisin.


    • Anonyymi

      Olen asunut Koreassa jonkun aikaa mutta en tiedä mitä sovelluksia nuort oikein käyttävät?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10330
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2539
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1937
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1385
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe