verkkokalvon irtauma?

karin

Mulla tosiaan on verkkokalvon irtauma, ollut jo kuukausia, eikä sille tehä mitään...Käskettiin vaan seurata näköä itse...On elinikäinen vaiva...Onko kellään kokemusta asiasta? Paheneeko se yleensä iän myötä vai mitä on odotettavissa`?

4

1023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plussalla

      Niin millaset oireet siitä on? Minulla on silmänpohjan turvotusta vasemmassa silmässä. On ollut jo kolme kertaa aiemmin, mutta palannut aina parissa kuukaudessa ennalleen, mutta käynyt mielessä , että josko tästäkin olisi jotain vastaavaa seurauksena, kun aina vaan uusii. Nyt on taas ollut päällä jo kolme viikkoa.

      • karin

        ...silmässä semmosia valonvähähysiä oireena mulla!


      • Skuootee
        karin kirjoitti:

        ...silmässä semmosia valonvähähysiä oireena mulla!

        Siis onko ne välähdykset värillisiä?
        Minulla on kirkkaita ja sinisiä välähdyksiä. Myös semmoinen pysyvä hopeinen pieni täplä tai viiru näkyy lähes koko ajan. Yölläkin jos herään...
        Lääkärit eivät ole löytäneet syytä näihin juttuihin.


    • Xyz_

      Jos sulla on todella havaittu verkkokalvon irtauma, on suoranainen ihme, ettei sille tehdä mitään. Jos verkkokalvoon tulee pienikin reikä (riski erityisesti kaihileikkauksen jälkeen tai yleensä voimakkaan likinäköisillä) ja jos irtauma on kauempana tarkan näön alueesta (makula) niin yleensä henkilö passitetaan pikaisesti korjaavaan hoitoon. Jos verkkokalvo 'romahtaa' eli irtoaa laajemmalti, sen korjaus on hankalaa, ja näkökyky heikkenee lähes vuorenvarmasti, pahimmassa tapauksessa silmä voi jopa sokeutua.

      Jos yleensä on jotain häikkää verkkokalvossa, on syytä välttää ekstreemejä juttuja, kuten benjihyppyä jne, myös joissakin urheilulajeissa on riski että alkava vekkokalvon irtauma pahenee.

      Oireena on yleensä ns nokisade, eli mustia pilkkuja näkyy näkökentässä, ja myöhemmin näkökenttään ilmaantuva tummennus, joka suurenee verkkokalvon irtoamisen myötä. Salamaniskut jotka näkyvät varsinkin pimeässä voivat aiheutua lasiaisen kiinnikkeiden aiheuttamista jännityksistä verkkokalvolla esim. pään nopean liikkeen yhteydessä. Ne eivät välttämättä ole vaarallisia, mutta jos esiintyminen on jatkuvaa, voi niistä aiheutua myöhemmällä iällä ongelmia.

      Suosittelen silmälääkärissä käyntiä jos tällaisia oireita ilmaantuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2678
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1134
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      797
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      753
    Aihe