monitoimikone hp 1100 tulostaa mutta ei suostu skannaan mitään.eli hp didector ei toimi kun sitä klikkaan mitään ei vaikutusta.ei mitään tiimalasia näytölle.missä vika olisi?
hp 1100 monitoimi
jussikka
13378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ootko lukenu huolellisesti laitteen käyttöohjeen ja etsinyt vikaa sieltä?
vika olla käyttöohjeessa?
minun hp 1100, just kokeilin kun huomasin sinun kirjoituksen, ei skannaa ei, johtuiskohan kun tänää päivitin ton uuden IE7 selaimen.
päivitin myös eilen sen ie7 myös.jotain sillä päivityksellä on sitten merkitystä tähän vikaan.nyt pitää odottaa kun joku viisaampi antaa neuvoja tähän ropleemaan.siis mitä tehdä ko.asiassa?
näillä asioilla näyttää olevan, jos saat toimimaan niin laita neuvoa tähän samaan ketjuun, käyn kurkkimassa päivittäin, niin ja tottakai minikin laitan jos jotaa ymmärrystä jostaa löytyy.
kokeilin ja poistin koko ohjelman koneelta, ja asensin uudelleen, nyt skannaus toimii monitoimilaitteen skannaa nappulasta, mutta ei työpöydän pikakuvakkeesta niinkuin ennen, no ainakin pystyy nyt skannailemaan.
Koitas tehdä sama homma, jos vaikka apua löytyisi.
ja palasin vanhaan ie6;een, skanneri alkoi heti toimia pikakuvakkeesta (HP director), eli jotain häiriötä uusi päivitys saa aikaiseksi.
jos saat toimimaan !!!
on mulla tulostin; Käsität kysymyksen?
laitoin postia HP;lle ja vastauksena sain seuraavaa;
Valitettavasti tälle ongelmalle ei ole tällä hetkellä saatavilla ratkaisua. Tähän ongelmaan on kuitenkin tulossa aivan lähiaikoina ohjelmistopäivitys, joka ratkaisee ongelman. Päivityksien saatavuutta voitte käydä katsomassa osoitteessa:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=228&lc=fi&cc=fi&lang=fi&product=90787&dlc=fi
Mikäli kuitenkin tarvitset skannausta, on tähän olemassa kiertotie, jotta ohjelma toimii:
Käynnistä HP Director, jonka jälkeen paina CTRL Välilyönti, klikkaa minimoi, jonka jälkeen ohjelma pienenee tehtäväpalkkiin. Tämän jälkeen klikkaamalla ohjelmaa tehtäväpalkista, tulisi sen toimia oikein. Tämä toimenpide tulee suorittaa joka kerta kun ohjelmistoa halutaan käyttää.
kiitos sinulle!ajattelin et vielä löytyy asiallisia vastauksia ja netin käyttäjiä, jotka haluaa auttaa toisia.sehän tämänkin palstan tarkoitus on.
toivottavasti päivitys tulee piakkoin, että saat koneen toimimaan niikuin sen pitää.
Osaako kukaan sanoa joko HP:n ohjelmistopäivitys on tullut skannausongelmaan?
IE7 toimii minulla ihan hyvin, mutta tuo skannaus ei toimi HP Directorin kautta ollenkaan (ei edes "selvittäjän" ohjeilla). Skannauksen voi kyllä tehdä HP Photo & Imaging ohjelman kautta, mutta se ei ole niin yksinkertaista.