hartsiin valaminen

helvetinkone

hei vaan.....
tuolla taisi olla jo yksi hartsi keskustelu mutta ei sillä niin väliä :)...
elikkä kysymys liittyy siihen että onko hartsiin mahdollista valaa, vaikka joku hyönteinen sisään niin että sen myös näkisi siältä harsin sisältä?
elikkä se hyönteinen,kukka,kissa tai joku muu olisi tavallaan "lasin sisässä"

eli jos muotoillaan kysymys paremmin.Eli onko hartsi kovetettuaan läpinäkyvää????

kiitos ja kumarrus

5

2187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moneksi

      Hartsia on montaa eri sorttia. Helpoimmin on saatavissa keltaiseksi kuivuvaa, hieman sameaa hartsia esim. veneliikkeistä. Läpinäkyvää hartsia saa mm. Bang & Bonsomerilta tilaamalla. Läpinäkyvän hartsin valu on hieman tarkempaa millipeliä, ylikuumenemisvaaran takia ja sillä ei voi tehdä isoja paksuja juttuja, nyrkkisääntö sopii tähän eli, jos asia mahtuu nyrkkiisi voit valaa sen huoletta läpinkyvästä hartsista.
      Hartsin sisään voidaan valaa mitä tahansa kuivaa.
      Lisäksi ulkomaanelävät ovat kehittäneet ekohartsin. Ekohartsia on ainakin mattavalkoista ja läpinäkyvää. Ekohartsi on tehty auringonkukasta joten sitä voi valaa ilman vetokaappia tai kunnon tuuletusta. Ekohartsin ongelma on sen vaikea kiillottuvuus.

      • sivusta...

        Erittäin kiinnostavaa!


      • anders-hki

        Kun selität tosta maksimikoosta, niin asiasta sen enemmän tietämättä pakko kertoa, että on tullut vastaan Reijo Hukkasen pienoisveistoksia, jotka ovat kyllä vähän nyrkkiä isompia, sellasia 30 senttiä pitkiä ja ehkä 15 senttiä paksuimmalta kohdaltaan. Niissä on just alkuperäisen kysyjän idean tapainen juju, värillisiä paperisiivuja sun muuta siellä läpinäkyvän hartsin sisällä.

        EMMAssa on muuten yks Hukkasen isompi veistos, jossa mainitunlaisia härpäkkeitä on osina kokonaisuutta.


    • BARE

      Läpinäkyvää hartsia löytyy. Ainakin pienoismalli kaupoista. Se on sellasta jolla tehdään vetää noihin maisemiin.

    • tsot

      hei, se kissa ei sit ole hyönteinen ;)pajunkissa, i hope... ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe