niin että olen ajellut nyt pari vuotta 85cc pyörällä.
Ja mietin vaan että kannattaisko ostaa 125cc 2t pyörä vai 4 tahti 250cc.
Tehoja taitaa olla pari heppaa 250cc pyörässä enmmän mutta onhan se myös painavampi.
kertokaahan kokemuksia että kumpi on parempi.
250 4t vai 125 2t
9
4077
Vastaukset
- Tumppi-82
Nelarin etuja on ajamisen "helppous"
nelari "antaa anteeksi" väärän vaihteen. eli se ei hyydy täysyin vaikka vaihde olisi liian iso
teho tulee ulos tasaisesti eikä ole mitään tehopiikkejä
hyvä moottorijarru, eli kun löysäät kaasun niin vauhti hiipuu nopeasti
-kalliimpi huoltaa ja pitää
125cc 2T
~saman verran huipputehoa kuin 250cc nelarissa
kevyt
halvemmat ja helpommat huollot
-todella tarkka oikeasta vaihteesta. eli jos on pykälää liian suuri vaihde niin ei jaksa mennä, vaatii siis kierrosten pitämistä korkealla. Tämä tekee aloittelijalle ajon vaikeaksi.
-Ei tee moottorijarrua. kaasun löysääminen ei hidasta vauhtia kuten nelarissa
-äänet...:)- roope112
kiitos paljon, taidan tommosen 125cc hankkia.
Ku olen ajellut ny vähän aikaa 2t crosseilla. - 91123
roope112 kirjoitti:
kiitos paljon, taidan tommosen 125cc hankkia.
Ku olen ajellut ny vähän aikaa 2t crosseilla.tää muuten on vähä eri aihetta mutta ajattelin nyt kysyä.
Että ku hypin hyppyreistä 2 tahti koneella. Ja päästän aina kaasun just ennenku meen ilmaan. Niin että jos tekee sen nelarilla niin eikö se mene ihan nokka edellä alas ku se moottori jarrutus on niin suuri.
Eikö se moottori jarruta ilmassa ku päästää kaasun.
vai... - Tumppi-82
91123 kirjoitti:
tää muuten on vähä eri aihetta mutta ajattelin nyt kysyä.
Että ku hypin hyppyreistä 2 tahti koneella. Ja päästän aina kaasun just ennenku meen ilmaan. Niin että jos tekee sen nelarilla niin eikö se mene ihan nokka edellä alas ku se moottori jarrutus on niin suuri.
Eikö se moottori jarruta ilmassa ku päästää kaasun.
vai...Itse päästän kaasun vasta ilmassa. Ei se moottorijarru vastaava ole kuin takajarrun käyttö, mutta kyllä se VÄHÄN etupyörää painaa alas. Mutta ei merkittävästi.
Suuremman eron huomaa kurviin tultaessa, nelarin vauhti hiipuu paljon nopeammin kaasua löysätessä kuin 2T:n.
Vähän mielipide asia että kummasta pitää, mutta itse nautin moottorijarrusta.
Ja onhan sillä helpompi keuliakkin..:) - kalle
äänethän on plussaa tossa 2tahdissa :D
kalle kirjoitti:
äänethän on plussaa tossa 2tahdissa :D
Äänihän on just nelarissa Plussaa ;)
Tosin makuasiahan se on.- kalle
P.a.s.i kirjoitti:
Äänihän on just nelarissa Plussaa ;)
Tosin makuasiahan se on.onhan noi äänet molemmissa plussaa mutta ei se tossa
2t ainakaan miinus ole :D
- Anonyymi
Miksi 4t on kalliimpi pitää?
- Anonyymi
Huollot paljon kalliimmat, venttiliien säätö yms, koneremppakin aika hintava, kun taas 2t ei niinkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait403231Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3923Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3800Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68780Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60704- 14652
Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32611Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es21591- 41570
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3559